PC Power Supply Akım Değerleri

Başlatan FxDev, 25 Temmuz 2010, 12:46:17

FxDev

Arkadaşlar elimde 300W ATX kasadan çıkardığım power supply var.
Geçenlerde bilgisayarsız çalıştırmak için yeşil kablo ile ground'u birleştirince çalıştığını gördüm.
Amacım kendime güzel, göstergeli (çekilen akımı, gerilimleri gösteren), ekleyebilirsem ayarlı bir güç kaynağı yapmak.
Daha çok sorum olabilir fakat şu anlık sormak istediğim, acaba hangi gerilim değerinden kaç A çekerim?
Daha önce bu konuya el atmışlardan bir de performans yorumu almak isterim, sanırım bu güç kaynaklarının içinde kısa devre koruması falan hepsi var değil mi?
Bir de izmirde nereden kutu bulabilirim, genişçe, fiyatları nedir acaba?

Eğer sağlıklı bir çalışma olursa çalışma adımlarını gösteren güzel bir döküman hazırlamayı düşünüyorum.

gevv

genelde standart kalitesiz 300w kaynaklar 180w güç veriyor   12v üzerinde 10a  yazıyorsa 5a  zar zor alırsınız

birde  tüm çıkışlar denetlendiği için tek voltajdan tam güç alamazsınız korumaya geçer  5v 3.3v gibi ana çıkışlara biraz yük bindirmek gerekiyor  kontrol için en çok tl494 kullanılıyor   bazen voltajları denetlemek için + opamp 

elinizdeki güç kaynağının markasını modelini birde devre resmini eklerseniz büyük ihtimal şeması vardır şemaya göre daha iyi düzenleme yapılır

Evren KILIÇ

bende izmirde oturuyorum ama bütün ihtiyaçlarımı ist. karşılıyorum sizin yerinizde olsam linkteki kutuyu kullanırdım  buradan bir çok kutu aldım sanırım izmir bayileri var

http://www.altinkaya.com.tr/Yeni_Urunler/DT-433.html

Hatfon Elektronik
1443 SK NO:2/D Tesisat
iş Merkezi Zemin-1-2-3
Yenişehir-İZMİR
Tel : 0232 469 59 00
Fax : 0232 469 59 01

Etken Elektronik
Gazi Bulvarı 2. Onur Çarşısı
No:96 / 102 Çankaya/İzmir
Tel: 0232 446 0535
Fax:0323 446 0536
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

gevv

evet 3.3v 5v 12v -12v -5v  hepsi kontrol entegresi tafından izleniyor   ama entegre  aynı (tl494 vb)  olsada  çok farklı yöntemler var ayraya opamp konuluyor ya da transistörlü katlar vb  dediğim gibi şema ile doaha koyal çözülür ney bir şey söylenebilir

birde tüm voltajlarımı kullanacaksınız  yoksa tek voltajmı

gevv

hocam üstten devrenin tamamını alan bir resim ekleyebilirsen tam olacak

gerek kalmadı

ufak tefek malzeme değerlerinde fark olabilir

devrenin tam resimini görmediğim için dediğim gibi anca  180w verir  200 de görür ama uzun sürede gümler   

ama sizdeki kaynakta primerdeki  sürücü transistörler, çıkış diyotları  büyük kılıf güçlü ise durum değişir

gevv

ben modife ile 12v çıkışında yaklaşık 200w (4x12v 50w lamba yük)  aldım  normal olarak 5v 10 amper rahat verir ama önce koruma akım sınırlama olayına bakmalı

en basitinden tl494`ün 4 numaralı pinindeki şaseye bağlı olan direncin değerini düşürüp (6.8k 5.6 ya da trimpot)  deneyin 

birde 5v çıkışındaki diyot xxx2040  xxx2045  ise yerine  sbl3040, mbr3040 ya da usd4540  takın

çıkışlardaki diyotlarda çok çeşit oluyor o yüzden xxx olarak belirttim  ama standart  ilk 2 rakam amperi son iki rakamda voltajı olur

birde  primerdeki 2 güç transistörleri e1307  ya da c4106 to220 kılıf ise yerine 2sc2625 daha iyi olur