0-220v ölçer voltmetre

Başlatan cloudstrife, 09 Ağustos 2010, 13:24:49

cloudstrife

merhaba arkadaşlar
bir proje için 0- 220v dc akım ölçen bir yapacağım
araştırma yaptım hep 5 v ölçen devreler var bana 0 220v arası ölçen voltmetre lazım
vede 7 segment değil lcd display kullancağım
bana devrenin şemasını ayarlayabilirmisiniz ?

Söz konusu Vatansa gerisi teferruattır !

Erol YILMAZ

İfadelerin çelişkili olmuş biraz,

Gerilim mi ölçeceksin ? Akım mı ?

Yüksek DC gerilim ölçeceksen max gerilimini 5V a inecek kadar direnç ile gerilim bölümüne tabi tutman gerekiyor.

Örneğin : 220K ve 4K7 ile gerilimi bölüp 4K7 den gerilimi alabilirsin,
220K direnci ( yüksek gerilim ve ısı kaybı sebebi ile )  birkaç tane direnci seri bağlayarak yapabilirsin...

cloudstrife

hocam ben sadece voltu ölçeceğim . Bu da gerilime giriyor değil mi ? Yani bildiğiniz Voltmetre ölçer gibi.
Söz konusu Vatansa gerisi teferruattır !

erhanzeynel

pic entegrelerin bacaklarına uygulayabileceğimiz gerilim genelde max.5Volttur. Bu yüzden aramalarınızda genelde 5Volt ölçüm devreleriyle karşılaşırsınız. Eğer gerilim bölücü direnç kullanmadan 220Voltu pic bacağına direkt girerseniz, gerilimi picin patlayarak ne kadar yükseğe çıktığını ölçerek bulabilirsiniz.

Önvelikle devrenize bir maksimum değer belirleyin. Ama ben 220 nin yeterli olacağını düşünmemekteyim. Biraz tölerans bununmalı malum hatlardaki parazitler vs. Varsayalım 260 maksimum değerimiz olsun. buna göre bir gerilim bölücü direnç hesaplanmalı ki şaseye karşı 5volt göstersin. Tabi siz dc değil AC ölçeceksiniz. Ancak pic bacağına AC giremiyoruz en azından yarım dalga doğrultmak lazım. tabi okunan dc gerilimi ac gerilim olarak hesaplamak için pic içerisinde birkaç matematiksel işlem yapmak da gerekecek.

Kolay gelsin.

stlg

Eger pic ile ilgim yok diyorsanız ICL7106 tam size gore
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.