Robotik Uçaklar - Yerli İnsansız Araçlarımız

Başlatan CoşkuN, 22 Ağustos 2010, 12:57:13

Sepiroth

selamlar, Bayraktar mini iha'nin suan orduda kullanildigi dogru, fakat basari oranlari %10 gibi cok dusuk duzeylerde. direk bu sektorde calistigim icin sunu soyleyebilirim, evet Bayraktarin ucaklari Turkiye'de uretilen ilk urunlerden fakat tasarimi ve yazilimi kesinlikle Turk degil. Cok daha detayli bilgi vermek isterdim, ama malum askeri bir proje + sirket bilgileri hesabi:)
Either you feel it, or not...

CoşkuN

Alıntı yapılan: Sepiroth - 23 Ağustos 2010, 14:56:43
selamlar, Bayraktar mini iha'nin suan orduda kullanildigi dogru, fakat basari oranlari %10 gibi cok dusuk duzeylerde. direk bu sektorde calistigim icin sunu soyleyebilirim, evet Bayraktarin ucaklari Turkiye'de uretilen ilk urunlerden fakat tasarimi ve yazilimi kesinlikle Turk değil. Cok daha detayli bilgi vermek isterdim, ama malum askeri bir proje + sirket bilgileri hesabi:)

"evet Bayraktarin ucaklari Turkiye'de uretilen ilk urunlerden fakat tasarimi ve yazilimi kesinlikle Turk değil"

Bu iddianızı neye dayanarak söylüyorsunuz?

Sepiroth

direk bu sektorde calistigim icin sunu soyleyebilirim
bunu yanlis bir iddia olarak algilamaniz ilginc, ama yukarda da belirttigim gibi, savunma sanayisinde calisiyorum, calistigim kisilerden edindigim bir bilgi bu. hatta size soyle soyleyeyim, yanlis hatirlamiyorsam Bayraktar'in tasarimi Kore tasarimi,otopilot vb. gibi yazilimlarda Bayraktar muhendislerinin Amerika'da master yaptiklari hocalarindan gelme. Amacim Bayraktar'i kotulemek vs. degil, hic isimde olmaz zaten, ama bir de ortada gercekler var. Ha, nolursa olsun Turkiye'de imal ediliyor bir sekilde, bu guzel birsey. Ama etik acidan baktigimda ise yanlislar goruyorum, hepsi bu.

CoşkuN

Alıntı yapılan: Sepiroth - 24 Ağustos 2010, 00:34:16
direk bu sektorde calistigim icin sunu soyleyebilirim
bunu yanlis bir iddia olarak algilamaniz ilginc, ama yukarda da belirttigim gibi, savunma sanayisinde calisiyorum, calistigim kisilerden edindigim bir bilgi bu. hatta size soyle soyleyeyim, yanlis hatirlamiyorsam Bayraktar'in tasarimi Kore tasarimi,otopilot vb. gibi yazilimlarda Bayraktar muhendislerinin Amerika'da master yaptiklari hocalarindan gelme. Amacim Bayraktar'i kotulemek vs. değil, hic isimde olmaz zaten, ama bir de ortada gercekler var. Ha, nolursa olsun Turkiye'de imal ediliyor bir sekilde, bu guzel birsey. Ama etik acidan baktigimda ise yanlislar goruyorum, hepsi bu.

Anlıyorum...

F493

Selam,

Bayraktar'ın yazılımı %100 yerli (autopilot). Adam gitmiş M.I.T. 'de doktora yapmış ama gidipte cocacola, GM vb. yerlerde değilde ülkesindeki şartların zorlugunu bildiği halde böyle bir işe kalkışmış. İbretle okuyorum yorumları. Daha ne olmalı.......Donanımın bazı parçaları ise yurt dışından (pil, motor vb..) çünkü bunları dünyada yapan bir kaç firma var. USA'da bu işi yapmak için parçaları bu ülkelerden alıyor. Bazı parçalar CNC ve çeşitli makinalarda yapılmış.

BIR URUNUN YERLI OLMASI İÇİN DAHA NE GEREKIYOR. BU KONUYA CEVAP VERENLER VERSINDE BIZDE OGRENELIM.

muhittin_kaplan

Ne Bu Şiddet,
İbretle Okuduğunuz Yorum Nedir ? Siz İbretle Okumayın Diye Yorum Yapmayalım mı?
Kaldıkı Diğer Yazanlarda da "Kötü Bulmadığımız" Belirtilmiş.

Sepiroth

tekrar selamlar,
Ulkemizde elektronik uretim teknolojileri mevcut olmadigi icin elbette elektronik donanimi disardan tedarige mecburuz, eger dikkatle okursaniz kimsenin yerli olmasi icin Turk elektronik komponentleri uretmeli diye bir iddiasi yok, modasi gecmis bir sav bu. Gerekli olan motoru, pervaneyi vb. parcalari da elbette disardan alacaksiniz, bu konuyu bir gecelim once. %100 yerli otopilot yazilimi konusuna gelince, evet kisinin MIT'de doktora vs yaptigi dogrudur, ama sadece 1 kisinin de koca otopilot yazilimi yazmasi gibi bir durum mevzu degil, bu kendi basiniza yapcaginiz basit bir yazilim degil en nihayetinde. Benim bildigime gore varolan otopilot yazilimi doktora hocasi ile yuruttukleri ortak bir proje. Yani %100 yerli degil. Ha, adam almis getirmis yazilimi kullanmis, ben de olsam ben de aynisini yapardim, kim olsa yapardi. dogrudur, etiktir degildir, bilemem. Amatum bunlar bunun %100 yerli olmadigini desteklemiyor. Kaldi ki, tekrar belirteyim: Bayraktar firmasi ile bir durumum yok, olamaz da zaten, hic de umrumda degil. Sizlerden ricam, bir yorum(elestri de olabilir, ovgu de olabilir) okurken yerli degil deyince milli duygulariniz tavan yapmasin, bunlar surekli gordugumuz gaza gelme durumlarindan oteye gidemez, hele birde yok komponentleri de mi kendileri yapsinlar vs vs gibi demode olmus cumlelerle... Bu arada coca cola UAV yapmaz herhalde degil mi?:) Yerli olup olmamasini gectim, soyle sorayim bilir kisilere o zaman, bu ucak tasarimi ve yazilim 'ozgun' mudur degil midir? ;)

F493

Selam,
Alıntı yapılan: Sepiroth - 23 Ağustos 2010, 14:56:43
selamlar, Bayraktar mini iha'nin suan orduda kullanildigi dogru, fakat basari oranlari %10 gibi cok dusuk duzeylerde. direk bu sektorde calistigim icin sunu soyleyebilirim, evet Bayraktarin ucaklari Turkiye'de uretilen ilk urunlerden fakat tasarimi ve yazilimi kesinlikle Turk değil. Cok daha detayli bilgi vermek isterdim, ama malum askeri bir proje + sirket bilgileri hesabi:)

Evet ibret çünkü siz burda adamların teknolojisini tartışmıyorsunuz. O şunu yapmış bu bunu yapmış. Ben Bayraktar makinayı tanımam etmem. O projede bir arkadaşım çalıştı ve yıllarca milli bir proje çıkarmak için gece gündüz çalıştılar. Bilgisayarlarının yanlarındaki yataklarda dahi yattıkları oldu. Bilen bilmeyen konuşuyor.Kimsenin haddine değil. Kesinlikle yerli bir üretim değil diyorsunuz. Madem yazılımı biyerlerden görüldü edildi. Onun için mi yıllarca sürdü. Şunu karıştırıyorsunuz teknolojiyi öğrenmek ayrı şey, kopyalamak ayrı. Bunu yazan bayraktardaki ekip bu teknolojiyi ögrenmiş. Yazılımdan anlayan arkadaşlar varsa bilirler herkesin algoritma analizi farklıdır. Yani bu adam teknoljiyi ögrenmiş ve burada yazılımını yazmış. Ve insansız hava aracını yapan adam bunu dışarda ögrenip gelmedi. Bizzat böyle bir projenin içinde ekipte yer buldu ve onunda katkıları olmuştur yurtdışındaki projeye.
Siz bence TAI'nin insansız hava aracını tartışın bakın arkasındaki kuruluşlara desteklere, ekipte çalışanlara. O na yerli diyorlar ilginç.

Bayraktar makina tabiri caiz ise kastı arkadaşlar kastı. Personel yeri geldi maaşlarını alamadı maddi imkansızlıklardan. Bu iş öle grafik lcd lerde çizgi çizmeye benzemiyor. Adamın 35 yaşına kadar ancak teknolojiyi ögrenme süresini düşünürseniz biyerlerde görmekle bu iş olmaz. Buda benim bakış açım, hee eleştiririm ama ondan daha iyisini yapmadan, ona bir katkıda bulunmadan projenin içinde bile çalışmış olmadan %100 yerli değilde demem. Bugün milli proje diye bir kavramda yok dünyada. Kapitalizm var. Parayı verirsin USA gibi sonra made in USA oldu. Bu proje yıllardır test ediliyor. Siz evinizde uyurken daha haberiniz bile yokken o uçak kandilde uçuyordu.
Ben kimseyi savunmuyorum, ama vicdan meselesi.

F493

Selam,

Bu arada benim çıkışımın milliyetçi duygularımın tavan yapmasıyla uzaktan yakından ilişkisede yok. Ben bir sosyal demokrat görüşlü vatandaşım, emeğe inanırım, yeri gelir olaya duygusal bakarım, edebimide bilirim. Ben burda bu adamları falan savunuyor değilim ama  bu adamlar bunu içselleştirdiler ve yaptılar.

Esen kalın.

fatihkuzucu

F493 gerksiz yere savunma durumuna geçmişsiniz. Burada herkes kopyaladılar dese ne ispatlanmış olacakki ?

Bir teknolojiyi öğrenmenin en iyi yolu benzerlerini incelemek ve esinlenmektir. Herhangi bir proje için bir sürü revizyonlar ve modeller yapılır. Uzun zaman sonra o projenin büyük kısmı orijinalleşmeye başlar. Yapılan lambanın icadı gibi bir durum değil, bir uygulama geliştirilmesidir. ÜRGE kavramını araştırmak gerek.

Bayraktar yada herhangi bir türk firması para kazanmak amaçlı bile olsa bu tip işlere başlaması son derece önemlidir. Yerli ve özel askeri teknolojinin gelişmesi için, bu tip girişimlerin çok fazla olması gerekir. Bugün dışarıdan getirir satar, yarın daha fazla kar etmek için kendisinin üretmesi gerektiğini görür.  Bu sektör çok büyük ve iyi kar getiren bir sektördür. Mesela suudi arabistan 65 milyar dolarlık bir silah alımı yapacak abdli firmalardan.
Makine üretiminde epey yol alan türk firmalarının bu pazarları gözlerine kestirmesi doğaldır. Bunun için öncelikle türkiyede bu tip firmaları besleyip, koruyup, büyütmemiz gerekir. Tasarımın yerli yabancı oluşu üzerinde durulmayacak basit bir ayrntıdır.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

F493

Selam,

Ben savunma durumuna geçmiş değilim. Daha bu forumda karşıt bir görüş çıkınca arkadaşlar ver yansın ediyor. Herkesin söylediğini söyleseydim GEREKLI bir savunmamı olacaktı. Ben savunma yapmıyorum. Ben düşüncelerimi söyledim... Zaten kimsenin birşey ispatlamasına gerek yok. Adamlar yapmış ortaya koymuş. Ekiplerini, yaşadıgı zorlukları, maddi zorluklarını biliyorum ve bukadar uzun soluklu bir hedef için medeni cesaretlerinden dolayı onları kutluyorum.

Ben sadece bu işi yapanların yıpratılmasını istemiyorum. Eleştiri yapalım o ayrı. Burada itham var. Benim bu işten çıkarım yok. Allaha şükür güzel bir işim var benimde yapacagım şeyler var, baykar makina çok ciddi birşey yapmıştır, dehşettir demiyorum fakat yorumlar beni biraz rahatsız etti. Bunu aynı şartlarda bir ingiliz, israilli, ABD'li yapsaydı muhtemelen daha farklı yorumlar olurdu. Tamamen imaj ve bakış acısı.

Esen kalın.

Sepiroth

bazen bin dinleyip, bir konusmak lazim.. bos yere mesele buyudu gitti, ama yalniz sunu da soylemeden gecemeyecegim
"Bunu aynı şartlarda bir ingiliz, israilli, ABD'li yapsaydı muhtemelen daha farklı yorumlar olurdu. Tamamen imaj ve bakış acısı."
Siz zaten gorusunuzu fazlasiyla ortaya koymussunuz, fazla soze gerek yok. Burda ithamdan cok bir bilgi paylasimi var, adini ne koyarsaniz koyun onemli degil. Bazen dikkatlice okumak lazim, ondan sonra istediginiz gibi itham edersiniz insanlari.
Esen kalin;

F493

Selam,

Zaten konuyu siz açtınız, yazdıklarını okuyunca cevap verme ihtiyacı duydum. İtham ve iddaa eden sizsiniz. Birkere askeri projede çalışıyorum , içindeyim diyorsun devamı gizli diyorsun ama kendini burada deşifre ediyorsun. Arkadaşım ilk başta konuya başladın %100 yerli değil dedin. Sonra özgün tasarım mı söyleyin diye lafı çevirdin.! Daha öncede söyledim dünyada kaçtane yerli tasarım var. Hep farklı kaynaklar, milletlerden insanlar projelerde çalışıyor. Özgün tasarıma gelince dünya yavaş yavaş çin'e kayarken çin'in tasarımları mı özgün. BENIM AÇIMDAN KONU KAPANMIŞTIR. Siz karşıt görüş olunca kontrolden çıkıyorsunuz. Kendi doğrularınızla devam edin. Bencede fazla söze gerek yok. Madem bu işin içindesiniz inşallah özgün tasarımlarda adınızı duyarız .Saygılar..

"Bunu aynı şartlarda bir ingiliz, israilli, ABD'li yapsaydı muhtemelen daha farklı yorumlar olurdu. Tamamen imaj ve bakış acısı." diyorum. Birisi bir şeyi ne kadar anlatırsa anlatsın verim karşıdakinin alabildigi kadardır. Siz benim görüşümü her nasıl bu kelimenin içinden çıkardıysanız...

Esen kalın.

Sepiroth

selamlar, ortada sizin zannetiginiz gibi bir itham yok. itham etmek, birisini kotulemektir. Ben burda kimseyi kotulemedim, sizin anlamadiginiz su, sadece bir yorum yaptim. Eger siz %100 yerli den icindeki en ufak dirence kadar Turk mali olacagini iddia ediyorsaniz kolay gelsin, o zaman dunyada hic bir yerde yerli uretim/tasarim olmaz bu bir. Ikincisi, 'tamamen ozgun tasarim mi?' sorusunu anlarsiniz diye sormustum laf cevirmek gibi bir derdim yok cevirecek bir durumda yok zaten, ben lafimin arkasinda duran bir kisiyimdir.
Madem bu işin içindesiniz inşallah özgün tasarımlarda adınızı duyarız .Saygılar.. => benim sahsim olarak bir tasarim duyamazsiniz, ben 'ucak' muhendisi degilim. boyle buyuk projelerde 'ben/sen' zaten olmaz bunu anlayabilceginizi dusunuyordum.
Karsit gorus olunca kontrolden cikan benden ziyade sizsiniz bence, eger yazma uslubumu objektif olarak nitelendirirseniz gayet sakin konusuyorum, sizin gibi buyuk harfler, unlemler vs vs gibi kendimden gecmiyorum acikcasi. Ben ortaya bildigim birseyi yazdim yorum olarak o saatten sonra hem bayraktar firmasini hemde sahsinizi bana karsi savunmaya calistin, dusunun bakalim benim ne sizle nede adi gecen firmayla nasil bir ilgim olabilirki size/sirkete karsi kendimi vs savunayim?;)
Evet askeri bir projede calistigimi soledim, bana su soruyu cevaplayin lutfen "benim adim nedir?". eger bunu cevaplarsaniz desifre olmus olurum dimi? ;)
Bu arada haberiniz yoksa soyleyeyim tum insanlar elbette ki kendi dogrulariyla hareket eder, eger bir hatasini bulursa da duzeltir o sekilde devam eder, siz aksini yapiyorsaniz kolay gelsin. Fazla gereksiz uzadi muhabbet, tamam siz haklisiniz, siz aslaniz bayraktar firmasi da kaplan ok?
Kolay gelsin, iyi calismalar.

muhittin_kaplan

Konu Fazla Uzadı Bence Gerek Yok. Herkesin kendine Göre Bildikleri var.Ona Göre Yorum Yapıyor.