Robotik Uçaklar - Yerli İnsansız Araçlarımız

Başlatan CoşkuN, 22 Ağustos 2010, 12:57:13

Digimensch

Arkadaslar bugün haberlerde söylendi.
Bu ucaklari üreten yerli Firmamiz bu ucaktan 8 tane yapmak icin ihaleyi kazandi ve yerli olarak 8 tane daha üretecekmis !!!
Haydi Hayirlisi , darisi diger Teknolejik projelere !!

kukayasin

taı nın aracı ANKA nın havada uçarken veya kalkış yaparken veya iniş yaparken ki videosunu gören var mı....

mihri

Ankayı uçurmaya korkuyolar ya düşerse diye. 
"Eppur si muove!"

kukayasin

uçurmakta bir başarıdır .... düserse düşsün ...ben onu model zannedeyiyordum yine iyimiş yakında  havalandırsalar bari ...

FUNKY

merhabalar...bu uçakların yerli olması gerektiğini ülke olarak yaşadığımız bir olayı yinelemek istedim.

geçen aylarda   hepimiz seyrettik  bir tv kanalı devamlı olarak   bir heron  dan çekilen  videoda  karakolumuzun  teröristlerce basılış  görüntülerini hergün ard arda yayınladı ve  neden yardım edilemediğini sorguladı.askerlerimizin  vuruluşunu naklen seyrettik   içimiz kan ağladı. bu tv kanalı aynı görüntüyü  yayınlamaya devam ediyordu   günler sonra  genelkurmaydan açıklama geldi " o görüntüler bizim heron lara ait değil o sıralarda bizim heron  45 dakikalık  uzaklıktaidi.. "  ve o tv kanalı o görüntüleri  yayınlamaz hesap sormaz oldu ..?

şöyle demek geçti içimden ne yani..  peki o tv kanalının  görüntüleri nasıl çekilmişti kim çekmişti..? yani  bizim sınırlarımızda  kontrolu bizde olmayan  bir heron daha mı uçuyordu ve kontrolsuz ve uygun karakolları  teroristlere  bildirip  askerlerimizin  katledişini hem kendi hem   teroristlere mi seyrettiriyordu öç mü alıyordu ve bizim tv kanalı  oyuna geldiğini anladı kendine servis edilen görüntülerin kaynağını o da tahmin etti ve  pat diye kesti.

bize  böyle teknolojik bir ürün satan israil  bu uçakların birgün kendi sınırları üzerinde uçaçağını  tahimin edip  kendi yazdığı yazılıma  sattığı  ucağa  kendine geldiği gibi kodlar  ekleyemez mi..? ekler ve onu nerede olduğunu 45 dakikalık bir yerde olduğunu bilemezmi..bence evet..  böyle düşünüyorum...

bizim olmalı başka çaresi yok diyorum   düşsede..kalksada..

not:yazım  uygun değilse silinebilir..

muhittin_kaplan

@FUNKY
Bu işler Kulaktan dolma bilgilerle olmaz. DÜnya Bizim Gördüklerimiz ve Duyduklarımızdan ibaret değildir.

FUNKY

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 22 Ocak 2011, 23:07:37
@FUNKY
Bu işler Kulaktan dolma bilgilerle olmaz. DÜnya Bizim Gördüklerimiz ve Duyduklarımızdan ibaret değildir.

hocam birilerinin halka açıklama yapması gerekirdi   diyorum  ..eğer açıklama yapılmazsa  ben de geri kalanını "bence "diye  birleştiriyorum  kendimce..en azından düşünüyorum   üzülüyorum ..

muhittin_kaplan

Velevki (bu kelimeyede sinir oluyorum) bizim İHA lar gördü biz seyrettik. oraya ulaşacak gücünüz yeterli değilse, yada ulaşıncaya kadar olan olursa ne olacak.
istihbarat anlık olursa işe yaramaz önceden haber almamız gerek. Hükümet sağolsun buda çuval olayıyla bitmiştir zaten. Neyse Konu Uzar.

kukayasin

devrim arabasının hareket etmesini başarı olarak saysaydılar şu anda araba üretimin de ne seviyelere gelmiş olurduk ...
anka düşsebile bile havalandırıldıgı için helal olsun vaybe derdim ...
ben forma yeni üye oldum formda çok güzel. yorumların hepsini okudum insanlar dış tasarımına göre yorum yapmışlar
yani demek istedigim uçmamış  ANKA nın dış tasarımını begenmiş herkez ama bayraktar kaldırmış uçurmuş ve görüntü toplamış indirmiş onu kimse bilmiyor .

kukayasin

burdaki linklerin hepsi ANKA yerdeyken ki videosu ANKA nın hareket halindeyken ki herhangi bir videosu var mı

muhittin_kaplan

ANKA nın uçan videoları yoksa bilerek verilmemiştir. o tür uçakları MODEL UÇAK tasarımcıları bile yapıyor.
bayraktarın yaptığıda tam bu.

kukayasin

hocam sizin iyi niyetiniz çok güzel ama  ANKA şu anda uçabiliyormu veya uçabilir bir pozisyondamı ... videolar ondan olmayabilir. 

muhittin_kaplan

fatihkuzucu

TAİ, insansız hava uçağı ANKA'nın göklere yükselmesinin hemen ardından, Türkiye için bir 'sürpriz' ilke daha imza attı. 'Sivrisinek' adı verilen, 'silahlı ama insansız' helikopter, başarıyla uçuruldu.

HAVACILIK sektörüne F-16 montajı ile giren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) bu alandaki tasarım çalışmalarına bir yenisini ekledi. İnsansız hava araçları üzerindeki çalışmalarıyla son günlerde adı sık sık gündeme gelen TAI, şimdi de silah taşıyan insansız helikopteri tasarladı ve uçurdu. "Sivrisinek" adı verilen helikopterin, motor ve bazı uçuş aksamı yurt dışından getirildi. Sivrisinek ilk uçuşunu 24 Aralık 2010 tarihinde TAI'nin Akıncı tesisinde yaptı.

8 km'den tam isabet

1,5 saat havada kalabilen Sivrisinek, helikopterlerin en önemli performans sorunlarından olan sıcak hava ve yüksek irtifada da görev yapabilecek. Sivrisinek 300 kilo azami kalkış ağırlığı ve 120 kilo faydalı yük kapasitesi ile bu büyüklükteki ilk helikopter. Sivrisinek'in taşıyabildiği Roketsan'ın 70 milimetre çaplı Cirit Füzesi, 8 kilometre uzaktan zırhlı bir hedefi imha edebiliyor. TAI, son olarak insansız uçak ANKA'nın ilk defa uçmasıyla gündeme gelmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16835101.asp?gid=373
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...