Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

TeZ ÖdeVi

Başlatan yusuf, 29 Ağustos 2010, 14:54:02

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: FxDev - 06 Eylül 2010, 21:32:57
Gün geçtikçe mühendislik okuma, okumak gerekli miydi sorusunu düşünür oldum. Belki bizlerin okudukları bölümleri kazanmak isteyen arkadaşlarımız vardır. Emin olun, biraz matematik altyapınız varsa mühendislik okumak hiç ama hiç gerekli değil. Hele ki yazılım alanında kendinizi geliştireceksiniz. Ben bunu gördüm, hâlâ bunu yaşıyorum.
teknikelektronikci'nin dediği gibi bana okulda (Ege Elektrik Elektronik Mühendisliği) 8051 gibi bir mikrodenetleyiciyi gösterip hadi bitti dediler. C öğrenirken (ki ben ilk öğrenme aşamasında zor bir dil olduğunu düşünüyorum) printf/scanf deyip bitirdiler.
2 senemi yok fizikti yok emtdi yok diferansiyel matematikti yediler. 1 sene de hazırlık dersek etti 3 sene. Şimdi de zaman yetiştiremiyorum diye veryansın ediyorum.
Bir de üstüne (neredeyse her elektrik elektronik müh.'de böyle) 1 puanı bile almak için bin bir laf işittiğiniz hocalarınızı katın. Sanki not ceplerinden çıkıyor ki hiç bir zaman hakkım olmayan notu istemedim.
Ha şimdi tüm bunlara karşın imam cemaat ilişkisini de yerleştirin. İşte size Türk Eğitim Sistemi.
Bence bir bölümde plan proje, işlenecek şeyler, yapılacaklar belli olmalı, belli eğitim seviyesinde kendini geliştirmemiş adamların poposuna tekme atılmalı ki FPGA'de mikroişlemci gösterilen tornacı kılıklı adam (sözde mikrodenetleyici uzmanı doç.) gibileri eğitim kurumlarında barınmasın.

firat eline saglik güzel yazmisin ama acikcasi mühendislikde okuyan takdir ettigim ender arkadaslardan bir tanesin  ege elektronik müh. de okuyan bir cok arkadasim var üzülüyorum onlarin yerinde olmak isteyipde ortaligi yirtip bilgi kapmak icin yariscak cok insan taniyorum ama malesef ögrenciligin ve o bölümün hakkini vermiyorlar o yüzden bu konuda seni takdir etmemk elde degil neyse bu konu uzayip gider yazmak istediigm bir sey daha var gelin görün bu elin gavur memleketi isvicredeki egitim sistemini adamlar gercekten asmis meslek lisesine giden cocuk bile o kadar dolu bilgilerle cikiyorki ben 6 yillik egitimimde kendikendimi gelistirmemis ve picprojeden edindigim bilgiler olmasa bu is yerinden coktan kovulmusdum ama simdi sagolsunlar eski digital scopla calismaiorum  diye 3000 dolar verip 4 kanal digital scop almislar gecenlerde :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

OG

Alıntı YapEmin olun, biraz matematik altyapınız varsa mühendislik okumak hiç ama hiç gerekli değil. Hele ki yazılım alanında kendinizi geliştireceksiniz. Ben bunu gördüm, hâlâ bunu yaşıyorum.
Zaten yazılımcılar genelde matematikçilerden çıkıyormuş.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mcn

Alıntı yapılan: FxDev - 06 Eylül 2010, 21:32:57
Gün geçtikçe mühendislik okuma, okumak gerekli miydi sorusunu düşünür oldum. Belki bizlerin okudukları bölümleri kazanmak isteyen arkadaşlarımız vardır. Emin olun, biraz matematik altyapınız varsa mühendislik okumak hiç ama hiç gerekli değil. Hele ki yazılım alanında kendinizi geliştireceksiniz. Ben bunu gördüm, hâlâ bunu yaşıyorum.
teknikelektronikci'nin dediği gibi bana okulda (Ege Elektrik Elektronik Mühendisliği) 8051 gibi bir mikrodenetleyiciyi gösterip hadi bitti dediler. C öğrenirken (ki ben ilk öğrenme aşamasında zor bir dil olduğunu düşünüyorum) printf/scanf deyip bitirdiler.
2 senemi yok fizikti yok emtdi yok diferansiyel matematikti yediler. 1 sene de hazırlık dersek etti 3 sene. Şimdi de zaman yetiştiremiyorum diye veryansın ediyorum.
Bir de üstüne (neredeyse her elektrik elektronik müh.'de böyle) 1 puanı bile almak için bin bir laf işittiğiniz hocalarınızı katın. Sanki not ceplerinden çıkıyor ki hiç bir zaman hakkım olmayan notu istemedim.
Ha şimdi tüm bunlara karşın imam cemaat ilişkisini de yerleştirin. İşte size Türk Eğitim Sistemi.
Bence bir bölümde plan proje, işlenecek şeyler, yapılacaklar belli olmalı, belli eğitim seviyesinde kendini geliştirmemiş adamların poposuna tekme atılmalı ki FPGA'de mikroişlemci gösterilen tornacı kılıklı adam (sözde mikrodenetleyici uzmanı doç.) gibileri eğitim kurumlarında barınmasın.

Al bendende o kadar,fırat la aynı bölümü okuyorum ancak farklı üniversitedeyim.1. sınıfa başladığımda o kadar hevesliydimki anlatamam,babamında elektronikçi olması nedeniyle,az çok bişeyler bişeylerde biliyor olmak beni daha çok heyecanlandırıyordu.

Ancak aradan zaman geçti,ortamlarına kaynadıkça 4. sınıflardan biri ile tanışmıştım,elektronikten konuşurken bir ara "havya" kelimesini kullandım.O abi de bana "havya ne?" deyince resmen dünyam başıma yıkılmıştı.Elektrik elektronik okuyan birisi,hemde 4. sınıfta,4-5 ay sonra mezun olup piyasaya giricek ve "havya" nın ne demek olduğunu bilmiyor.Büyük bir hayal kırıklığı yaşadım,bütün senen boyunca da lise derslerinden başka hiçbişey görmeyince okulfan hepten soğudum ve sene sonuna geldiğimde artık okulu bırakıcaktım ki,okulun proje takımını keşfedene kadar.

O,okula karşı soğukluğum tüm üni yaşamı boyunca devam etti,dersleri hep ite kaka geçtim ve malum kalanlarda olunca  şimdi +1 okucam.BAzen iyiki uzak durmuşum diyorum çünkü çok şükür üni 4. sınıfta bir firmada arge de çalışmaya başladım.

Benim en çok kızdığım şey,bu tür sevgi,ilgi alaka gerektiren,bişeyler yaptığında büyük bir heyecan yaşanan meslek dallarının,parası iyi,iş alanı geniş denilipte okunması,böyle olunca düz lise okur gibi okunup bitiriliniyor bu bölüm,"havya" nın bile ne olduğu bilinmeden......
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

muhittin_kaplan

Ülkemizde Üniversiteler,4-5 yıllık Lisans Düploması veren LİSE olmaktan çıktığında Eğitimimiz gelişmiş demektir.
Üniversitede Öğrenim (eğitim demiyorum) almayan biri olarak, Üniversitelerinin Esas görevinin "Öğrenci yetiştirmek" ten çıkıp Bilim Üreten yerler olması gerektiğini düşünüyorum. Neredeyse Her üniversitede ELK/ELKT bölümler mevcut. Bukadar müh ihtiyaç olduğunada inamıyorum. Tüm Bölümlerde bir enflasyon yaşanıyor.

LukeSkywalker

Eğitim sistemimizin bu noktaya gelmesinin en önemli sebebi velilerin aşırı şekilde bilinçsiz olmasıdır. Kitap bulunmayan çook evler var. Şahidim.

tuggy

Bu gibi kötü durumları çok güzel fırsata dönüştürebilenlere de buradan bir selam göndermek lazım mı bilmiyorum. Anladığım kadarıyla para öğrenciden alınıp yarım yamalak birşey eline tutuşturulmuş. Hatalarını bulup düzeltme olanağının ne o öğrencide ne de 2. bir fırsatçıda olmayacağını bile bile hem de. Para karşılığında bu tür öğrencilere tabikii yardım edilebilir. Para ile olması asla ne ayıp, ne de yanlış bence. Ama bir etiği olmalı yine de. İnşallah picproje vasıtasıyla (buralarda az olduklarını düşünsemde)  ilgili birilerine ulaşır.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: tuggy - 08 Eylül 2010, 15:48:26
Bu gibi kötü durumları çok güzel fırsata dönüştürebilenlere de buradan bir selam göndermek lazım mı bilmiyorum. Anladığım kadarıyla para öğrenciden alınıp yarım yamalak birşey eline tutuşturulmuş. Hatalarını bulup düzeltme olanağının ne o öğrencide ne de 2. bir fırsatçıda olmayacağını bile bile hem de. Para karşılığında bu tür öğrencilere tabikii yardım edilebilir. Para ile olması asla ne ayıp, ne de yanlış bence. Ama bir etiği olmalı yine de. İnşallah picproje vasıtasıyla (buralarda az olduklarını düşünsemde)  ilgili birilerine ulaşır.

hocam 2 yillik biyomedikalde okuyan 3 arkadas benden proje istediler 3 ay boyunca internet üzeirnden satlerce ugrastim ( ben isvicrde onlat izmirde) sonucta para ile yapmadim ama emek verdik götürmüsler hocaya vermisler hoca ordaki direnc ne ise yariyor diye sormus tabi elemanlar pull-up direncinin ne olduugnu bilmedikleri icin afalayip kalmislar sonucta dersten kaldilar :)

zamaninda para karsiligi bende projeler yaptim ama en fazla 30 tl idi ögrencilik zamanimdaydi simdi söylermisiniz adam yapamyior kalacam diyor geliyor size yardim istiyor sizde günlerinizi gecelerinizi veriyor diger yandanda sinavlara calisiyorsunuz bu adamdan para almazmisiniz ? bu devirde "bedava peynir sadece fare kapaninda oluyor" ama bunu dediigniz gibi firsata dönüstürüp 100-200 tl para istemek biraz ticarete girer bu d etik olmaz ama bana kalsa eger ögrenci yapamiyorsa niyetide elektronikci olmak değilde sadece diploma ise ben o adama bedava proje yapmam :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

parametre

Arkadaslar bir ogretim gorevlisi olarak universitede ogrencilerimize ders vermemizin gayesi onu bir baska yerde yaptırmanız değil sizi zorlayarak dusunce sisteminizi farklılastırmanızı eğitimde daha zor olan pratik hayata sizi adapte etmektir yani sizi zorlayarak daha zorlu projeleri onermemiz basmakları daha hızlı çıkmanıza yardımcı olmanızı saglamaktır . Saygılar

tuggy

Cümlelerimi hatta her bir kelimemi dikkatle seçip yazdım...Hatta şimdi tekrar okudum. Biraz detaya inme gereği hissettim. Etik olmak, yarım yamalaklık   üstünde durmaya çalıştığım esas noktalardı. 10bin TL bile alınabilir ödevin niteliğine göre. Ama öğrenmek/yaptırmak isteyene belki de okulunun öğret(e)medikleri hazır sunuluyorsa da bir öğrenci olduğu dikkate alınmalı, öğrencinin asıl istediğinin O devre değil O bilgi olduğu gözönünde tutulmalı. Hocası ona tabiki bu ne işe yarıyor, neden bu bobini kullandın burada diyecektir (başkasına yaptırdığını bile bile) demeli de .

Bunları yazmamın amacı bu tür yardım! larda bulunan arkadaşların birazcık daha aldıkları parayı gerekirse arttırıp bilgi de satmaları... En azından 7805 yandığında öğrenci bunu düzeltmenin becerebileği bir iş olduğunu düşünsün, hatta kodda hocası minik bir değişiklik istediğinde yapabilsin. o zaman etik olur bence. Anlatmak istediğim bu idi. Şeker gibi nice bayramlar arkadaşlar.

erhanzeynel

Öğrenci projelerinde istenilen öğrencinin araştırarak birşeyler öğrenmesi ve başarması olsa öğretim için başarılı diyebilmek için bir tek projenin yeterli olacağı görüşünde değilim.

Bunun yanında ve bu amaç doğrultusunda bir öğrenciye proje yapıldığında (ki çoğumuz yapmaktayız) projenin çalışması, kullanılan devreler ve malzemeler hakkında bilgi vermek de bize düşmektedir.
Öğrenci projesi hazırlamak ne yazık ki salt devre hazırlamaktan ibaret değil.