dc motor sürerken en büyük sorunum pic in sürekli resetlenmesi

Başlatan zamzam23, 01 Eylül 2010, 13:33:45

tayyar

Amaç yük taşıma değil sonuçta sinyal iletmek tepki süresi senin açından daha önemli bence.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

zamzam23

encoderi yalıtmak için 4N25 kullandım. daha iyisini mi kullanmalıyım sizce?durun net konusalım kafam karısmasın
1-encoder-pic yalıtımı için ne kullanmalıyım?
2-pic-güç katmanı yalıtımı için ne kullanmalıyım?

mozkan87

Lm2574'ten sonra pice yakın bir yere 2200uF elektrolitik bir kondansatör bağlayarak dene birde.

Analyzer

Selam,

Encoder ile pic'i yalıtmanın pratikte pek bir anlamı yok. Güç katı ile kontrol katını endüktif etkilerden korumak amaçlı izole ediyoruz. Opto nun seçimi de sinyalin frekansına bağlı olarak seçim yapmalısınız. Piyasada bulabileceğiniz optokuplörlerin datasheetlerinden max. frekanslarına bakıp seçim yapın.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

yas

Kontrolcü kısmı ile ilgili bir uygulama şeması yok ama benim tahminim devrenizde pic in MLCR ucu bir dirençle Vcc ye bağlı. Tecrübeyle sabit bir öneride bulunmak istiyorum eğer beslemenizin stabilliğinden eminseniz MCLR ucunu direk Vcc ye bağlayın.
Kolay gelsin.

Ezege

Programınızda kısa süreli beklemeler yaptırabilirsiniz özellikle dönüşlerde motorlar çok yüksek ters EMK ürtebiliyorlar.

zamzam23

pic e giden bütün bağlantıları opto ıle ayırdım ama sorun hala devam edıyor. baska bır arkadas bır mesajında soye demıs:
"optokuplorün kullanma mantıgını uygulamak için besleme ve şaseler zaten ayrı olmalıdır yoksa bi anlamı yok izalasyonun"
ben bunu anlamadım. benım tüm gndler ve beslemeler ortak. opto ıcın kullandıgım gnd ıle beslemeleri entegrelerı beslerkende kullanıyorum. besleme ve şaseler ayrı olmalı demekle neyi kastetmiş olabılır?veya ben daha baska ne yapabılırım?

parda

Alıntı yapılan: zamzam23 - 15 Eylül 2010, 10:35:31
pic e giden bütün bağlantıları opto ıle ayırdım ama sorun hala devam edıyor. baska bır arkadas bır mesajında soye demıs:
"optokuplorün kullanma mantıgını uygulamak için besleme ve şaseler zaten ayrı olmalıdır yoksa bi anlamı yok izalasyonun"
ben bunu anlamadım. benım tüm gndler ve beslemeler ortak. opto ıcın kullandıgım gnd ıle beslemeleri entegrelerı beslerkende kullanıyorum. besleme ve şaseler ayrı olmalı demekle neyi kastetmiş olabılır?veya ben daha baska ne yapabılırım?

Kast edilen şu, 2 adet besleme kaynağı kullanılacak işlemci için bir tane, motor ve sürücü devresi için bir tane, böylece fiziksel olarak (GND dahil) tamamen ayrı devreler olacak bu iki ayrı devreyi optik elemanla etkileşime girecek. Böylece motor devresindeki kötü koşullar işlemciden uzak tutulmuş olacak. Ayrıca malzeme yerleşimi de önem arz ediyor.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

zamzam23

1- ama yukarıda analyzer arkadas, ben ıkı ayrı besleme kullanamayacagımı soyleyınce opto kullan o zmn demıstı.2 ayrı besleme olmazkı nasıl olucak. tek bı tane smps kaynak var tüm beslemelerı bundan almalıyım.

2- ayrıca bır sorum daha olacak. pic in pwm ucuna da opto bağlayıp güç katından ayırdım.pc817 kullandım.datasheet inde cut-off frekansına 80khz yazıyor. ben 10khz lık pwm kullanıyorum.ama yeterlı sürede ac kapat yapmıyor opto. %30 5V veriyorum ama sankı %100 5V veriyorum gibi oluyor. bu sorunu nasıl asarım?

computerboy

Üstad bende özel yapım pic var endustriyel uygulamalar için tasarlanmış. ama tam serisi neydi onu hatırlamıyorum 40 bacaklı olması lazım istersen birde onunla dene ilgilenirsen pm at bana.

zamzam23

üzerinde yazmıyor mu serisi. ne farkı var diğerlerinden ver adını arastıralım bi.

computerboy

alırken sormuştem dış etkenlerden etkilenmediğini ve normal piclere göre daha yüksek ve düşük ısı seviyelerine çalışabiliyor denilmişti gerçi ben test etmedim ne derece doğrudur bilmiyorum.picler evde yarın modelini yazarım toplam 3 tane var 3 üde ayrı ayrı model olması lazım gibi hatırlıyorum.

yas

zamzam23 daha önceki mesajımda bir öneride bulunmuştum bunu denedinizmi?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: zamzam23 - 02 Eylül 2010, 16:40:15
4N25 var bende kullanıyorum ama TLP521 ve TLP624 dedim alayım.3 kat fiyat farkı var aralarında.624 daha pahalı. datasheetlerini inceledim tek fark izolasyon voltajları.sizce TLP624 mu almalıyım yoksa TLP521 veya 4N25 yeter mi?

tlp521
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

zamzam23

@ yas
denemedim çünkü beslemenin stabilliğinden emin değilim.