dc motor sürerken en büyük sorunum pic in sürekli resetlenmesi

Başlatan zamzam23, 01 Eylül 2010, 13:33:45

zamzam23

zamzam23

devrem bu haliyle daha az resetleniyor ama dün motoru elimle aşırı zorladım mosfetler gitti. halbuki koruması olan mosfetler.üstelik ayrıyeten bende dısardan hızlı koruma diyotları bağlamıstım ama yinede yandı. sebebi ne olabilir?devreyi veriyorum tekrar:

t2

Diyotlar ters emk koruması ile ilgili gibi duruyor. Halbuki motoru zorlayınca aşırı akım akmıştır. aşırı akım koruması da gerekir. devreyi tam incelemedim ama aşırı akımı algılayan bölümler olması gerekir.  Yakarak denemek kötü bir yöntemdir.  Öncelikle bunu, motoru kullanmadan denemeniz gerek. Diyelim aşırı akım olunca bir noktadaki akım 1 mA üzerine yükseliyorsa bunu suni test edebilirsiniz. Ölçü aletinin diyot kademesi genelde 1mA sabit akım verir. 

zamzam23

MOSFET ve BJT 'de olağan dışı bir olay sonucu oluşan aşırı akım , elemanın doymadan çıkıp aktif bölgeye girmesine neden olur.Eleman , maksimum akımı kendisi sınırlar ama eleman üzerindeki gerilim çok büyük değerlere ulaşır.Böylece , aşırı akım durumu , elemanın iletimdeki geriliminin ölçülmesiyle kolaylıkla bulunabilir.Aşırı akım , akım sensörü vasıtasıyla veya MOSFET için bir SENSEFET kullanarak bulunabilir.Bu aşırı akım bulunduğunda , BJT veya MOSFET'ler birkaç mikrosaniyede kesime geçirilerek koruma gerçekleştirilir.

bu paragrafı internette gezinirken okumuştum. Bu korumayı nasıl yapabilirim peki? uygulaması nasıl yaplır bunun?

zamzam23

bu seferde motor aşırı zorlanınca pic yandan delindi patladı. nasıl aşıcam ben bu sorunu  >:(

t2

1 tane hazır yapılmış devre alıp aynısından yaparak aşabilirsin. diğer türlü 6 ay 1 seneyi bulur. hatta hem de pahalıya malolur. yaptığın ve denediğin koruma senin yanında çalışır. müşteride patlar. müşteride 6 ay çalışır yine patlar.

bybik

Alıntı yapılan: t2 - 24 Eylül 2010, 10:49:06
1 tane hazır yapılmış devre alıp aynısından yaparak aşabilirsin. diğer türlü 6 ay 1 seneyi bulur. hatta hem de pahalıya malolur. yaptığın ve denediğin koruma senin yanında çalışır. müşteride patlar. müşteride 6 ay çalışır yine patlar.

Katılıyorum Amerikayı yeniden keşvetmeye gerek yok.Hazır bir devre alıp kopyala.Sen elinden geleni yaptın kendini zorlamaya gerek yok.

z

Her zaman Amerikanın tekrar tekrar keşfedilmesi taraftarıyımdır.

Zamzam23 küçük bir nasihatte bulunacağım.

Bugüne dek sorduğun sorulara bakınca tecrübesiz ve temel konularda yetersiz olduğunu görüyorum.
Pek çok farklı konuda bilgi ve tecrübe gerektiren motor kontrola paldır küldür girişmen güzel bir şey fakat
başarılı bir ürün ortaya koyman çok zor.

Kendi kendine tasarlayacağın ve tüm detaylarına hakim olman gereken mikroişlemci ile motor kontrol konusunda aşağıdaki alanlarda tek tek kendini yetiştirmelisin.

1) Ölçüm teknikleri
2) Opamp ve Komparator devreleri.
3) Pwm amplifikatörler.
4) Kullanacağın yazılım diline ve kullanacağın çipteki çevre birimlerine tam hakimiyet.
5) Sayısal sinyal işleme teknikleri.
6) Gürültü sorunu en aza indirilmiş pcb çizimi.

Bu konuları gözardı edip, sağdan soldan alacağın şema, bilgi vs ile ortaya konacak devre yamalı bohçaya benzer. Bu devrede herhangi bir sorunla karşılaştığında sorunun kaynağına inebilmen zor olur.

Motor projelerinde ilk 5 madde ile hiç bir sorunun olmasa bile 6. maddede takılıyorsan bu projenin başarılı olma şansı yok.

Motor projelerindeki zorluk motor akımının büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

Eleştirime olumlu yönden bakmanı ümit ediyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zamzam23

hocam bu dedıklerınızı tutup kıtaptan öğrenemem. yapa yapa öğrenıyorum. ya siz yardım ediceksiniz hemen ve az maliyetle öğrenicem yada yardım etmiceksiniz yine yapa yapa uzun sürede ve daha pahalıya öğrenicem.hepsi bu. eleştiriler için sağolun.yapıcı oldu.

t2

bence 1 tane lazımsa  hazır yapılmışını al. Hocam  sana temin edecektir. yılların tecrübesi var.  güvenle kullanırsın. Önceki mesajda hazır alıp baka baka yaparsın dedim ama  galiba eksik söyledim. çünkü hazır devrelerin hepsi açık olmaz. bazı bölümler kapalı veya kazınmış haldedir.

z

Alıntı yapılan: zamzam23 - 24 Eylül 2010, 12:10:17
hocam bu dedıklerınızı tutup kıtaptan öğrenemem. yapa yapa öğrenıyorum. ya siz yardım ediceksiniz hemen ve az maliyetle öğrenicem yada yardım etmiceksiniz yine yapa yapa uzun sürede ve daha pahalıya öğrenicem.hepsi bu. eleştiriler için sağolun.yapıcı oldu.

Yapa yapa öğreneceksin elbet ama bol bol da kitap dokuman okuyacaksın.

zamzam23

zamzam23

Bu pic yandı. şimdi soyle duşunuyorum:
1-pic niye patlar?
cvp:motoru sıkıstırdıgım zaman patladı. demekki yanış sebebi: yüksek akım
2-pic ile aynı beslemeye bağlı lcd de yanmıs.
sonuc:demekkı besleme ile bir sıkıntı olmus.

soru:kaynaktan çekilen asırı akımın lm2574-5v ıle olusturdugum 5V a bağlı diğer devre elemanlarına etki etmemesi için ne yapabilirim?

24VDC-->lm2574-5V-->pic
          |
          |-->motor

devre board üzerinde oldugu ıcın boyle cızeyim. tecrübeli arkadaslar ne yapmak ıstedıgımı anladı zaten.

z

Öncelikle 5v kaynağını suni yük altında %100 testten geçir. Bu testi geçemiyorsa proje boyunca başına dert açacaktır.

zamzam23

lm2574 e bağlı bobin var. onun dayanabildği ölçüde kararlı çalısıyor. o yanınca kontolden cıkıyor.( bi pic daha yakmıstım bu sebeple)
o bobini değiştirdim artık 1A akıtabılıyor ama bu sefer de 1A akıtabılmesı dert actı basıma.