Yüksek akımlı DC Motor Kontrolü

Başlatan sensorless, 26 Ekim 2010, 19:26:08

sensorless

Cok iyi;) eline saglik, hem yalitkan olup hemde isiyi cok iyi iletmesi ilginc degilmi biraz;)

Bunlari karakoyde bulabilirmiyiz? Yada turkiyede?

teknikelektronikci

Türkiyede bilmiyorum mutlaka vardir
linkde benim pcb var daha bitmedi ama mosfet yerlesimini göstermek istedim
moslar pcb nin altinda bacaklar uclardan yukariya dogru kivrilip monte edilcek üst tarafdan deliklerden vida gecirip alttaki aliminyuma monte edilcek böylece daha az yer kaplayan bir pcb olcak

http://rapidshare.com/files/430811489/pcb2picproje.LYT

http://rapidshare.com/#!index|deletfiles|10649807698993089804|430811489|pcb2picproje.LYT
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sensorless

Eline sağlık güzel bir tasarım olmuş gibi görünüyor:)
Benim pcb için yüksek akım taşıyan yolların ne kadar genişlikte olması gerekir?
Ben 0.1inch olarak iki katlı yaptım ama çok yer kaplıyor bu şekilde. Yani motorun beslemesi 40V taşıyan hat, altlı üstlü 0.1inch genişlikte. Aynı şekilde GND içinde aynı sorun var. Fakat bu şekilde çok yer kaplıyorlar, alttan GND üstten 40V taşımak istiyorum acaba 0.1inch ne kadar akım taşır? ileride bir problem olurmu?

bigbey

Yüksek akım taşınacak olan yollara ilave olarak bakır tel lehimleyebilirsin.
Ben öyle yapıyorum durumu kurtarıyorum.
TA6R

sensorless

Bakir yollar uzerindeki yesil kaplamayi cikartip uzerine lehim konabilirmi acaba kanal seklinde? Goruntu olarak daha temiz olur. Pcb ureticisi sadece o yollarin uzerine kaplama yapmama gibi bir sansi varmi ki?

bigbey

Baskı devrede maske yüzeyinde değişiklik yapılabilir. maske filmi, yüksek akım geçecek yollarıda maskeleme iptal edilebilir. Baskıdevreci bunu düzenleyebilir.
TA6R

z

Baskı devreyi PC de çizerken maskeyi kullanma deme şansınız olabilir.

Ben nasıl yapılacağını bilemediğimden zamanında maske konmamasını istediğim yollara oya işler gibi minik minik smd padler yerleştiriyordum.

Geçimiş tarihlerde bununla ilgili olarak picproje de uzun bir tartışmamız vardı.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

proteus ares de bazı yolların maskesiz çizimi için ben hala pratik bir çözüm yolu bulamadım.
maskesiz çıkmasını istediğim yollar üzerine deliksiz pedler koyarak dolaylı yoldan işimi yapıyorum.
yeri gelmişken yeniden sorayım bu işin pratik bir çözümü yeni ares versiyonlarında varmı?

sensorless

Ben eagle da tstop(29) ve bstop(30) nolu layerlarda istedigim genislikte wire cizerek bu sorunu astim. Daha pcb baskiya gitmedi ama oldugunu dusunuyorum.

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sensorless

Pcbyi cizdim. Haftaya basima verecegim. Musait bir zamanda model ucaklarda kullanilan 12voltluk fircasiz motoru kontrol etmeye calismak istiyorum. Elimde daha once yarim kalmis bir projenin pcb si var. Eke koyuyorum. Yorumlarinizi esirgemesseniz sevinirim.
Soltarafta Mosfetler var. Ve alttada sanırım backEMF'yi anlayabilmek için kurulmuş dirençler..
Bunların hepsini bir ATMEGA8 kontrol ediyor. Fakat Brushless motor nasıl sürülüyor bilmiyorum.
Elimdekine benzer bir brushless motor;
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/catalog/TR3530-1700.jpg

Elimdeki PCB'nin şematiği ise şu şekilde;

picmanya

ares için çözümü varmı bilmek isterim
protel ve eaglede olabilirliğinden bahsedilmiş bir yerlerde okumuştum ama ares için pratik bir yolunu henüz bulamadım son versiyonunu kurup bunu bir daha araştıracağım.
ayrıca bu tür bir çalışmada lehim tabakası ile altda kalan bakır yolun dirençleri eşit değil ve düşündüğümüzden farklı davranabiliyorlarmış tarzı bir yazı okumuştum ama şimdi bulamıyorum.
bu kısım ile ilgili bilgisi olan varmı?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: sensorless - 21 Kasım 2010, 16:33:13
Pcbyi cizdim. Haftaya basima verecegim. Musait bir zamanda model ucaklarda kullanilan 12voltluk fircasiz motoru kontrol etmeye calismak istiyorum. Elimde daha once yarim kalmis bir projenin pcb si var. Eke koyuyorum. Yorumlarinizi esirgemesseniz sevinirim.
Soltarafta Mosfetler var. Ve alttada sanırım backEMF'yi anlayabilmek için kurulmuş dirençler..
Bunların hepsini bir ATMEGA8 kontrol ediyor. Fakat Brushless motor nasıl sürülüyor bilmiyorum.
Elimdekine benzer bir brushless motor;

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/catalog/TR3530-1700.jpg

Elimdeki PCB'nin şematiği ise şu şekilde;
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

evet sensorless bir ara böyle bir seyden bahsettin ama ekde bir sey yok :D

edit: tamam simdi var sory :D

edit2 sensorless kaynak kodlar varmi ?

sensorless

Kaynak Kodlar var ama almanca olduğu için hiç içine giresim gelmedi. Sizlerin daha önce defalarca yaptığınızı düşündüğüm için kaynak kodu referans almak istemiyorum. Birisi bana önce şu mosfeti aç sonra şunu kapa, şuradan söyle emf hesapla dese benim sorunum hallolacak:)

Kodu şuraya upload ettim, daha renkli bir görüntü için editörünüze yapıştırmanızı tavsiye ederim:)
http://www.text-upload.com/read.php?id=27695&c=1758783