High-Side Current Sense.

Başlatan mihri, 05 Kasım 2010, 17:02:16

F.T

arkadaşlar acs 712-05  bu iş için en uygun sensör.tavsiye ederim.ac-dc farketmiyor.çıkış liner.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mihri

Alıntı yapılan: rck8942 - 08 Kasım 2010, 19:04:37
Bu isin icin aslinda cok sayida degisik entegreler mevcut onlarla yapmayi niye dusunmuyorsunuz ?

Elbette çözüm çok ama paranın gözü kör olsun. Patron her zaman stoktaki malzemelerden maliyeti düşük tasarımlar istiyor:)

@x-fi akım okuma devresi bende de aynı. Bendeki sorun şu TP1 noktasındaki gerilim bazen opamp beslemesine kadar yükseliyo. Sistemi açıp kapatınca düzeliyo. Bende en son aşağıdaki devreyi hazırladım bir sıkıntı oluşmadı şimdiye kadar.

"Eppur si muove!"

X-Fi

çalıştırdığınıza göre sorun yok belkide benim sistem geri besleme sağladığından sınır değerlerine çalışmıyordur akım sense ondan kaynaklı olabilir.

kolay gelsin.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

picmanya

[IMG]http://img179.imageshack.us/img179/8489/adsztc.png[/img]

bu devre high side akım ölçme işini görüyor olmalı.

low side akım ölçmede buna benzer bir devreyi devamlı kullanıyorum.

justice_for_all

pekı high-side yapmanızın nedeni ne low-side yapsanız olmazmı...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

picmanya

[IMG]http://img130.imageshack.us/img130/7024/adszyir.png[/img]

devrede ciddi hata yaptığımı farkettim yeni resimle düzeltiyorum.

ben devrelerimde hep low side ölçüm kullanıyorum.

sizin sorduğunuz soruyu bende sormuştum aratırsanız bulursunuz bunalmis hoca bunu iyi açıklamıştı.

şönt üzerinden beslenen yük uçları makina gövdesi veya toprak ile kısadevre olduğunda low side akım ölçme devresi ana devreyi tek başına koruyamaz.

ama high side akım ölçme devresi bu korumayı akımı  sezip mikro işlemciye bildirme açısından sağlayabilir.

aslında devreye üçüncü bir opamp kanalıda ilave edilirse max. akım geçişi için bir düzenek daha kurulup iş yaptırılabiliyor hatta burda max. akım bir pot vasıtasıyla girilebiliyor.

bu opamp çıkışı bir güç yarı iletkenini sürebileceği gibi (bu indüktif motor kontrolünde ani kalkış akımları nedeni ile işe yaramayabilir) yine mikroya external interrupt veya motor kontrol fault kanalından hatta CN int. girişlerinden bile bir aşırı akım var-yok sinyali döndürebilir.

ama şönt direnç motor kontrolünde kullanılıyorsa kesinlikle düşük voltaj ve düşük akımlarda iyi netice verir deniliyor.

mihri

picmanya yukarıdaki devreyi pratikte denediniz mi? Denediyseniz hangi Opampla denediniz?
"Eppur si muove!"

justice_for_all

MAX4173 entegresini arastirdinizmi peki...direncin iki ucu arasindaki gerilimi veriyor....
Iyi calismalar...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

picmanya

Alıntı yapılan: mihri - 09 Kasım 2010, 13:53:06
picmanya yukarıdaki devreyi pratikte denediniz mi? Denediyseniz hangi Opampla denediniz?

mesaja geç cevap veriyorum kusura bakmayın çünkü bu gün döndüm.

benzer bir devreyi low side için mcp60xx serisi bir kaç opamp modelinin iki ve dört kanallısıyla devrelerimde kullanıyorum.

verdiğim şemayı bir süre önce bred bord üzerinde lm324 ile basitçe denemiştim ama bu tarz akım ölçümünden vaz geçtiğimden gerçek bir karta dökmedim.lm324 bu iş için iyi bir opamp değil kabul ediyorum ama elimdekilerin diğerleri smd opamp.

akım ölçüm opampı olarak düşük ofset giriş gerilimli ve rail to rail giriş çıkışı sınırlara yakın opamp tercihimdir.
son olarak mcp6074 lerden bu tür işlerim için getirttim.

şema microchip in uygulama notlarındada var.

zaten low side akım ölçümü ile bu şema birbirine çok benzer.
amaç direnç üzeri gerilim düşümünü algılamaksa zaten uygulanacak opamp devre şema örneğide çok fazla olmasa gerek.

şemadaki devrenin gayet güzel çalışması gerekir bu benim ve microchipin görüşü tabiki.

bu arada sizin mesajlarınızı bir daha okudumda siz pwm li dc motor yükü altında  akım ölçmeyi pwm in duty saykılı ile bağıntılı olarak ne zaman yapıyorsunuz.bu kısımdan eminmisiniz?

gerilim yükeltme oranınız çok fazla değilse sudan ucuz mcp6002 ve 6004 de bu işi görür tek kusurları input ofset voltajları 2-3mV. civarı olması birde 6024 var bununda fazlaca kullanıldığı örnekler mevcut.