Yeni MPLAB X IDE v1.10 (NETBEANS Tabanlı)

Başlatan muuzoo, 06 Kasım 2010, 15:50:41

Elektroemre

İkinci kez derleme butonuna basınca derledi. Çok saçma! Bu adamlar hiç test etmeden mi yayınlıyorlar anlamadım!  :)

Tagli

Beta 7.02 yayınlanmış. Gerçi pek bir değişiklik yok, birkaç hata düzeltilmiş sadece.
İlgili forum bağlantısı: http://www.microchip.com/forums/m575151.aspx

Bugünlerde sadece C18 kullanıyorum ve onunla ilgili bir yenilik olmadığı için yeni versiyonu kurup denemedim. (Aslında bir yenilik var: PIC18F26K22 desteği eklemişler)
Gökçe Tağlıoğlu

gcakici

Nasıl kararlı mı bu? 16F serisi için indirelim mi yoksa mplab'la devam mı edelim?

bymrz

Derlemede, tanımlama vb hatalar için aşağıdaki kısmı kullanın. Sorun çözülüyor...

#ifndef __PICC__
#define __PICC__    // Kullanacağınız derleyiciye göre değiştirin
#endif

#ifndef _16F877    // Kullanacağınız işlemciye göre değiştirin
#define _16F877
#endif

#include <htc.h>    // Ve ardından htc.h dosyasını eklemeyi unutmayın

Tagli

Hocam derleyici versiyonları da değişmiş mi yoksa sadece IDE mi güncellenmiş?
Gökçe Tağlıoğlu

mozkan87

MPLAB X v1.00 sürümü çıkmış. sayfa hala düzenlenmemiş galiba ama download linki v.100'a ait.

http://ww1.microchip.com/downloads/mplab/X_Beta/index.html

EMG81

Deneyebildin mi ? Artık adam gibi çalışabiliyormu ? Beta sürümleri çok kötüydü..

mozkan87

LukeSkywalker

Şu anda kurdum çalışıyor. Hi-Tech PIC-C18 ile denedim. 9.63 sürümü ile yine PIC tanımama problemi var. Fakat Makefile_default dosyasındaki PIC18fxxx yazan yeri 18Fxxx olarak düzeltirseniz sorun kalmıyor.

muuzoo

gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

zakbay

Tek dostum çalışmak...

AsHeS

Arkadaşlar yeni konu açmamak için konuyu zıplatayım dedim mplab x v1.20 yi kullanıyorum zor bela hi tech i entegre ettim lakin şöyle bir sıkıntı oldu önceleri PORTB ve RB0 gibi komutları tanımadı sonra info dosyası gibi birşeyi değiştirince tanımaya başladı burada bir sıkıntı yok fakat ben programı yazıp build dediğimde cof ve hex dosyaları boş çıkıyor succesfull demesine rağmen bunun sebebi ne olabilir?(Kodları FxDev'in kitabından kopyaladım)
#include <htc.h>
#include "delay.h" // Gecikme yaratacak kütüphane
void main(void) // Ana fonksiyon alanı
{
TRISB=0x00; // PORTB çıkıĢ olarak yönlendiriliyor
PORTB=0x00; // PORTB'nin tüm çıkıĢları sıfırlanıyor
while (1) // Sonsuz döngüye giriliyor
{
RB0=1; // Led yanacak
DelayMs(250);DelayMs(250); // Yarım saniye beklenecek
RB0=0; // Led sönecek
DelayMs(250);DelayMs(250); // Yarım saniye beklenecek
}
}

Gösterilen durumlar:
make -f nbproject/Makefile-default.mk SUBPROJECTS= .build-conf
make[1]: Entering directory `D:/Users/AsHeS/MPLABXProjects/Mplabfirst.X'
make  -f nbproject/Makefile-default.mk dist/default/production/Mplabfirst.X.production.hex
make[2]: Entering directory `D:/Users/AsHeS/MPLABXProjects/Mplabfirst.X'
make[2]: `dist/default/production/Mplabfirst.X.production.hex' is up to date.
make[2]: Leaving directory `D:/Users/AsHeS/MPLABXProjects/Mplabfirst.X'
make[1]: Leaving directory `D:/Users/AsHeS/MPLABXProjects/Mplabfirst.X'

BUİLD SUCCESSFUL (total time: 152ms)
Loading code from D:/Users/AsHeS/MPLABXProjects/Mplabfirst.X/dist/default/production/Mplabfirst.X.production.hex...
Loading symbols from D:/Users/AsHeS/MPLABXProjects/Mplabfirst.X/dist/default/production/Mplabfirst.X.production.cof...
Loading completed
Şimdi de şöyle bir sorun vermeye başladı:
CLEAN SUCCESSFUL (total time: 60ms)
"D:\Program Files (x86)\HI-TECH Software\PICC\9.71a\bin\picc.exe" --pass1 newmain.c  -q --chip=PIC16F877A -P  --outdir="build/default/production" -N31 --warn=0 --runtime=default,+clear,+init,-keep,+osccal,-resetbits,-download,-stackcall,+clib --summary=default,-psect,-class,+mem,-hex --opt=default,+asm,-asmfile,-speed,+space,-debug,9  --double=24 --float=24 --addrqual=ignore --mode=lite -g --asmlist "--errformat=%%f:%%l: error: %%s" "--msgformat=%%f:%%l: advisory: %%s" "--warnformat=%%f:%%l warning: %%s"
newmain.c:5: error: undefined identifier "TRISB"
newmain.c:6: error: undefined identifier "PORTB"
newmain.c:9: error: undefined identifier "RB0"
make: *** [build/default/production/newmain.p1] Error 1

BUİLD FAILED (exit value 2, total time: 222ms)

sseedat

mrb arkadaşlar mplabx kurdum 16f serisi pic ler için sorunsuz derleme yapabiliyorum.Fakat dsPIC30F2010 için derleme yapamadım MPLAB C Compiler for PIC24 and dsPIC v3.31  i  de kurup derleme yaptığımda ;
c:\program files\microchip\mplab c30\bin\bin\..\bin/pic30-elf-ld.exe: cannot open linker script file dsPIC30F2010.gld.00: No such file or directory
make[2]: *** [dist/default/debug/dsfsdf.X.debug.elf] Error 255
hatasını veriyor bu konuya nasıl çözüm getirecem yardımcı olursanız sevinirim.
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

justice_for_all

mplabx kullanirken microchipin xc derleyicilerini kullanmaniz onerilir.dsPIC30F2010.gld bunu biliyorumda dsPIC30F2010.gld.00 bu ne imis onu bilemedim. ???
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

sseedat

Alıntı yapılan: justice_for_all - 16 Ağustos 2012, 22:36:57
mplabx kullanirken microchipin xc derleyicilerini kullanmaniz onerilir.dsPIC30F2010.gld bunu biliyorumda dsPIC30F2010.gld.00 bu ne imis onu bilemedim. ???

bende anlamadım baya uğraştım çözüm bulamadım hi-tech dspic için olanını da ekledim sonuç alamadım siz dspic için hangi derleyiciyi kurdunuz?
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...