USB-RS485 Çevirici (FT232BL/BM)

Başlatan RcALTIN, 13 Kasım 2010, 07:58:46

RcALTIN

Merhabalar, buradaki konuyu ve ft232 datasheetlerini referans alarak çizdiğim USB-RS485 çevirici şemasını yapmak isteyenler için yayınlıyorum...

Not: Devreyi henüz denemedim ama bir sıkıntı olmasını da beklemiyorum. En kısa zamanda yapıp deneyeceğim, sonucu ilerleyen günlerde bildiririm, bir sorun olursa düzeltip dosyaları yeniden eklerim...
Rev1.0 ve 1.1 denendi, çalışıyorlar.

JP1 hat sonlandırma direncini aktifleştirmek için kullanılıyor...

Şema PDF'leri (Rev 1.1) (CutePDF çıktısı)

Şema PDF'leri (Rev 1.2) (CutePDF çıktısı)
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

RcALTIN

Önümüzdeki bayramdan sonra toplamak üzere -geçtiğimiz gün- öğle saatlerinde bastığım deneme plaketi... Ayrıca çok ince yollarla ilk çalışmam ki, market broşürü + 1980 model yazıcı ile ancak bu kadar oldu  :D

RcALTIN

Devreyi yaptım ve çalıştırdım :D Yalnız aldığım B tipi usb konnektörünün şase pinleri(dış kılıfın ayakları) Ares'in kütüphanesindeki model ile uyuşmadı, bu nedenle ayakları kesmek(yana kıvırmak) zorunda kaldım... Şöyle bir araştırma yaptığım da, piyasadaki USB-B konnektörlerin hemen hepsi benim aldığım şekilde görünüyor, bunun üzerine uygun konnektör modelini yeniden yaptım, ayrıca ferrit nüve sandığımdan daha geniş çıkınca etrafındaki komponentleri biraz sıkıştırdı bu da demek oluyor ki yukarıdaki şemaları revizyon 1.1 şekilde yeniden düzenleyeceğim. Kısaca yukarıdaki şemayı basmayı düşünenler bu haline göre yapmayıp rev 1.1'i beklesinler...

Daha önce görmeyenler için ferrite bead denen komponentinde resmini çektim(ferrit nüve eski anakartlardan temin edilebilir), devredeki boş kısıma hat sonlandırma direnci eklenecek, hemen üstündeki jumper'da onu etkin kılmaya yarıyor haliyle... (Not : Tek tip matkap ucum olduğundan delikler büyük, dolayısıyla lehimler de kötü oldu :) )

Ayrıca bir sorum olacak, yollar ince olduğu için korozyon koruması adına yollara lehim çekmek istemiyorum bu konuda bir önerisi olan varmı? Bir zamanlar tekne verniği uygulandığını duymuştum, bir sakıncası varmı?

mcn

Güzel bir çalışma hocam,ellerinize sağlık.

Korozyon koruması için ben şeffaf oje sürüyorum.Bu zamana kadar hiçbir sorun yaşamadım.Onu tavsiye edebilirim,bulmasıda kolay,herhangi bir kozmetikçide bulabilirsiniz.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

malpaslan1979

Alıntı yapılan: RcALTIN - 24 Kasım 2010, 22:20:55

Ayrıca bir sorum olacak, yollar ince olduğu için korozyon koruması adına yollara lehim çekmek istemiyorum bu konuda bir önerisi olan varmı? Bir zamanlar tekne verniği uygulandığını duymuştum, bir sakıncası varmı?

Sayın RcALTIN Hocam bizim fabrikada ortam nemli olduğu için hassas terazilerimizde nemden dolayı problem yaşıyorduk 3m`nin scotch 1602 kodlu koruyucu ürününü kullandıktan sonra nemden dolayı problem yaşamadık. Aşağıyada bulabildiğim linkleri atıyorum.

http://www.yildirimelektronik.com/TR/Genel/ElAletleri_yeni.aspx?F6E10F8892433CFFA79D6F5E6C1B43FFE70B5D72C8E4C520

http://www.3mselect.co.uk/p-1489-scotch-1602-clear-insulation-spray-400-ml.aspx

saygılarımla...

RcALTIN

Amatör çalışmalarım için "3M SCOTCH 1602-1603-1604" biraz fazla kaçar gibi ama yinede işe yaradığını öğrendiğim iyi oldu. Oje yi geçmişte başka bir yüzeyde kullanmıştım ama zamanla çatlayıp parça parça dökülmüştü, umarım bunun nedeni yalnızca aşınmadır; pcb üzerinde aşınmayacağını varsayarsak, birde yalıtkansa işimi görecek gibi. Önerileriniz için sağolun.

X-Fi

silikon sprey kullanın ben bi sorun yaşamadım bakırı koruyor kart sanki yeni basılmış gibi parlak kalıyor renksiz aynı zamanda.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

RcALTIN

Şemalar güncellendi...

Ayrıca donanımı bugün tam anlamıyla test ettim, sonuç başarılı. SN75176 transceiverlarla, rs485 üzerinde modbus ile haberleşen, master windows arayüzümle, node 18f452 donanımlarım hiçbir aksilik olmadan çalıştı :)

a.zorba

hocam bu devreyi basmak istiyorum 1/1 pcb  alamadım 1/1 pcb yi pdf olarak verebılirmisin.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

RcALTIN

Alıntı yapılan: a.zorba - 02 Aralık 2010, 11:42:23
hocam bu devreyi basmak istiyorum 1/1 pcb  alamadım 1/1 pcb yi pdf olarak verebılirmisin.

Açıkçası daha önce hiç pdfden baskı yapmadım, ama ilk mesajdaki rev1.1 pdfleri zaten birebir çıktılar olması lazım. Örneğin bottom copper olanı basıp, kağıt üzerinde komponentleri denediniz mi? Tam olarak nasıl bir sorun oluştu anlayamadım da. Çıktıları "Output/Export Graphics/Export PDF File" ile aresin içinden aldım, bir sorun çıkarmaması gerekiyor... Şuan şehir dışındayım, deneyebileceğim bir yazıcım da yok, eğer başka bir şekilde çıktı almam gerekiyorsa belirtin...

a.zorba

sanal pdf yazıcı ile pdf çıkdısı alırsanız sevinirim en bilinenleri cute pdf ,BullzipPDFPrinter  v.b .ilgin ve devre için sagol.

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

RcALTIN

Alıntı yapılan: a.zorba - 02 Aralık 2010, 16:58:31
sanal pdf yazıcı ile pdf çıkdısı alırsanız sevinirim en bilinenleri cute pdf ,BullzipPDFPrinter  v.b .ilgin ve devre için sagol.

CutePDF ile aldığım çıktıları ilk mesaja ekledim. Önemli değil, yeni birşeyler öğrendim, iyi de oldu bu ayrıca... :) Bir de yeniden yaptığım usb konnektörünü haliyle henüz deneyemedim, isterseniz kağıt üzerinde önceden bir deneme yapın şase pinleri tutuyor mu diye...

Erol YILMAZ

PCB dosyası Rapid ten silinmiş,
Tekrar upload edebilirmisiniz ?

EMG81

http://www.ftdichip.com/Support/Documents/DataSheets/ICs/DS_FT2232H.pdf

RS232/RS422/RS485 UART Transfer Data Rate up to 12Mbaud. (RS232 Data Rate limited by external level shifter).
Bu Chip ile 12 Mbaud çalışılabileceği yazıyor. Hiç Bu kadar hızda çalışmış arkadaşlar varmı ? :D Yada şöle sorayım bu hızlarda çalışmak mantıklımıdır ? :D

iyildirim

@EMG81

232RL ile TTL seviyesinde 1.8 Mbit ile uzun süre sorunsuz olarak çalışmıştım.  1.8 üzerini 232rl ile denememe nedenim ihtiyaç olmaması. Gereksiz risk almama.

FT2232H  yi de test de 5Mbit gördüm. Ancak bunları jtag için ayırdığımdan şimdilik bekliyor.

Hızlı veri transferine ihtiyacınız varsa yüksek hız neden mantıksız olsun ki. 

Yüksek hızlara çıkarken sorun, kullanılan kristal frekansı,  bölme oranları vs.
Hem işlemciyi yüksek hızda kullanmak hemde standart baut ratelere uydurmak dert oluyor. Birde PC de bu kadar yüksek bautrate ler zaten tanımlı olmuyor. FTDI nin sitesinde standart dışı bautrate leri nasıl kullanacağınıza dair bir döküman vardı. Registry de driver ayarlarıyla oynanarak yüksek hızları tanımlamak mümkün oluyor.
Zamanında bununla ilgili bir konu da açmıştım..

Bu hızlara çıkacaksanız FTDI çipiniz arada rs232-245vs seviye çevirici çip olmadan TTL- LVTTL seviyesinde ve mümkün olduğunca kısa yollar tercih edilerek bağlanmalı.

Tabii birde işlemciniz bu hızları desteklemeli.