USB-RS485 Çevirici (FT232BL/BM)

Başlatan RcALTIN, 13 Kasım 2010, 07:58:46

EMG81

FT lerin fiyatları çok pahalı... 100 adet için farnell fiyatı : €4.06

My75

Alıntı yapılan: EMG81 - 31 Aralık 2011, 17:19:33
FT lerin fiyatları çok pahalı... 100 adet için farnell fiyatı : €4.06

Farnell' de her şeyi 2 ile çarpacaksın,ben FT Türkiye distribütörü Ekom'dan FT232R'  yi 3$ gibi bir rakamdan almıştım yanlış hatırlamıyorsam..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

EMG81

Alıntı yapılan: My75 - 02 Ocak 2012, 07:20:42
Farnell' de her şeyi 2 ile çarpacaksın,ben FT Türkiye distribütörü Ekom'dan FT232R'  yi 3$ gibi bir rakamdan almıştım yanlış hatırlamıyorsam..

MCP2200 ın fiyatlarına baktınız mı?

jackal183

Alıntı yapılan: My75 - 31 Aralık 2011, 15:28:02
Üstadım neden FT232RL kullanmıyorsun bu iş için,kristal derdin olmaz..

İsteyen olursa pazartesi upload ederim,şimdi çıkıyorum herkese iyi yıllar..
FT232RL'nin isis, ares ve proteus vsm librarylerini paylaşır mısınız?

ZiDGED

Merhaba,

Bir zamanlar aldığım FT232BL ile RS485 dönüştürücü yapmaya çalışıyorum fakat şimdiden 3 adet FT232BL harcadım bile.
Bilgisayar bazen Aygıt Tanınmadı diyor bazen de USB <-> Serial Converter diye buluyor fakat sürücüyü yükledikten sonra Aygıt Başlatılamadı diyor.

Kullandığım bütün malzemeler SMD.
Bu konudaki tecrübelerinizi rica edebilir miyim lütfen.

İyi çalışmalar dilerim.

Not: RcAltın, mesajı direkt size gönderemedim. Beni engellemişsiniz. ?!?

jackal183

datasheette direk usb-rs485 bağlantı şekli verilmiş, onları uyguladıysanız bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum

arslan74

Alıntı yapılan: ZiDGED - 10 Mayıs 2012, 20:24:30
Merhaba,

Bir zamanlar aldığım FT232BL ile RS485 dönüştürücü yapmaya çalışıyorum fakat şimdiden 3 adet FT232BL harcadım bile.
Bilgisayar bazen Aygıt Tanınmadı diyor bazen de USB <-> Serial Converter diye buluyor fakat sürücüyü yükledikten sonra Aygıt Başlatılamadı diyor.

Kullandığım bütün malzemeler SMD.
Bu konudaki tecrübelerinizi rica edebilir miyim lütfen.

İyi çalışmalar dilerim.

Not: RcAltın, mesajı direkt size gönderemedim. Beni engellemişsiniz. ?!?

istediğin yardımı söyle yardım edelim.

EmaNet

PCB'si elinde olan paylaşabilir mi acaba?

yahya255

konuyu hortlatmış olucam ama :) devre banada lazım baskıdevresi olan paylaşabilirmi

metaltrrocker

t2

İşinize karışmak gibi olmasın, önce bir ft232BL'nin kendisine erişseniz?

Var mı bu malzeme elinizde, Buldunuz mu?

metaltrrocker

Alıntı yapılan: t2 - 05 Haziran 2013, 13:59:52
İşinize karışmak gibi olmasın, önce bir ft232BL'nin kendisine erişseniz?

Var mı bu malzeme elinizde, Buldunuz mu?
Hocam elimde bir tane atmel programlayıcı vardı bozuldu.yenisini tasarlıyorum ve tasarlarken de devre çizim programı öğreniyorum.Daha önce hiç çizim yapmadım.Bilgim az dolayısıyla.Bilgimi ilerletip bozulan programlayıcıyı yeniden çizecem.Ve eski devrede ft232rl vardı bga olmadan lehim yapılması zor, yada ben beceremem.Bu yüzden öneriler doğrultusunda ft232bl kullanacam.Şuan elimde yok.Önemli olan bu değil şu anda.Önemli olan kütüphanenin proteusumda olmaması ve nette bunu bulamamam.iş devreyi basma mertebesine ulaşınca ise çevredeki elektronikçilerden bulamazsam
http://www.direnc.net/1-ADET,PR-12098.html
buradan alırım yada başta biyerden.
Saygılar...

yahya255

merhabalar devre için teşşekür ederim ancak isis dosyasıda varmı elinizde ? veya direk konu sahibi arkadaşın tasarlamış olduğu devreyi paylaşacak olan varmı gerçekten çok lazım piyasada bulamıyorum modbus programımın testini yapıcam ama bir türlü bulamadım çevirici.

mir_as82

Alıntı yapılan: fofo - 05 Haziran 2013, 11:41:21
Kendi çizimim, linkten indirebilirsiniz.
http://www.yukletr.com/download.php?file=f3e9e66556085f72b1e35a643922eeac

hocam bu verdiğiniz devreyi kursam bilgisayara taksam direkt tak-çalıştır olarak görecek mi bilgisayar?
ikinci sorumda şu: Bu devre ile siemens s7 1200 marka plc ye taktığım rs 485 modülü ile PC arasında haberleşme kurabilir miyim?