pic ile lcd bağlantı sorunu???

Başlatan erdogan2734, 18 Kasım 2010, 03:03:14

yucelcem

bence başından beri büyük bir yanlış içerisindesin ve ya dikkat etmediğin ya da doğru olduğunu sandığın birşeyi yapıyorsun. elemanların hakkında kafanda en ufak soru işaretleri varsa burda arkadaşlara sor, burda bu işten çok iyi anlayan arkadaşlar var, çünkü çalışmaması için sebep yok.

justice_for_all

peki dunku kullandiginiz lcdyi mi kullaniyosunuz??arka plan isik baglantilarini kesin denerken hiz enerji vermeyiniz...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

erdogan2734

yücel hocam ve  justice (ismini bilmiyorum k.bakma bole hitap etmek istemezdim) dediklerinize katılıyorum....
çalısmaması için zaten bir sebep göremiyorum... artık yarın cumartesi acar elektronıkcıler bir adet lcd alıp tekrar deneyeceğim....
yardımlarınız için çok teşekkür ederim yarın yine yeni lcd ile uğraşıp yapıp başınızı ağrıtacağım... çok teşekkür ederimm.. şimdilik
iyi geceler.....
bu arada arka ışık için tamamen enerjiyi kestimm...
Bildiğim tek şey henüz hiç bir şey bilmediğim...

justice_for_all

ok yarin lcdyi bagla bide o zaman bakalim oldumu sorun iki seyde bence ya lcd yada kontrast ayarlama icin gerekli potta yani lcdnin kontrasti cok yuksek oluyo ve aslinda karakter cikiyo ama gozukmuyo olabilir yani...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yucelcem

aklıma birşey geldi, potun bozuk olma ihtimali, başka bir pot deneyin? ya da 3-5k normal direnci v0'a girerek deneyin?

yucelcem

çözüldümü dostum? haber et bize de

erdogan2734

Alıntı yapılan: yucelcem - 19 Kasım 2010, 23:52:44
aklıma birşey geldi, potun bozuk olma ihtimali, başka bir pot deneyin? ya da 3-5k normal direnci v0'a girerek deneyin?
yucel hocam dedıgını denedım olmadı.. normalde vo ıcın 680 ohm ıdealmıs onuda denedım kontrast ayarı bıraz dustu ama yıne olmadı. yarın gıdıp yenı bir lcd alayım bakalım ne olcak. pot falan cok bende sureklı degısıyorum ondan sorun cıkıcagını zannetmıyorum....

yucelcem

başka bir yerden al tamam mı aynı lcd yi alma, adamlar belki de ayak üstü kazıklıyodur seni

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erdogan2734

abiler yeni bir lcd aldım... data sheet arıyorum bulur bulmaz paylasacagım...YAOYU  kym 1602g1    araştırıyorum...

maxim1995

Alıntı yapılan: erdogan2734 - 20 Kasım 2010, 20:17:26
abiler yeni bir lcd aldım... data sheet arıyorum bulur bulmaz paylasacagım...YAOYU  kym 1602g1    araştırıyorum...

Kolay gelsin

yucelcem

erdogan2734

Alıntı yapılan: FxDev - 21 Kasım 2010, 00:32:58
Hangi pinlere hangi bacakları, kaç MHz kristal kullandığını, PIC'in serisini beslemeyi nasıl yaptığını söyler misin? Yarın direk çalışan bir .hex atıcam sana.

Alıntı yapılan: maxim1995 - 20 Kasım 2010, 20:38:46
Alıntı yapılan: erdogan2734 - 20 Kasım 2010, 20:17:26

Allah yardım etsin ve nazar değmesin ...
Kolay gelsin

Güleyim mi ağlayım mı bilemedim.

4mhz kristal e biti rb0 rs biti rb1 rb4 ten itibaren data bitleri.. programda sorun olacağını zannettmiyorum. ama yınede atarsan sevinirim..
ben dataseheet ibuldum lcdnin birazdan baglantılarını yapıp deniycem... bu arada  rw bitini topraga yolluyorum..

RcALTIN

Bu lcdler hassas, büyük ihtimalle hatalı bir pine gerilim verdiniz ve lcd arızalandı, zira tek sıra içi dolu kareleri daha önce arızalanmış bir lcd den hatırlıyorum; ama yinede emin olmak adına farklı bir pic ile deneme yapın derim...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

erdogan2734

sevgili abilerim ve arkadaşlarım..
dün gidip 10 liraya bir tane yeni lcd aldım...
bugun  datasheet ini bulup devreyi tekrar kurdum...
yine aynı sonuc üst satır da kareler....
birisi bana su işi çok iyi bir şekilde lcd şöyle bağlanır diye mümkünse görsel olarak anlatsın bir haftadır
uğraşıyorum kafayı yemek üzereyim...
lütfen... mümkünse bana birde program verin bi de böyle yapmaya çalışalım...