DC MOTORUN MİKRODENETLEYİCİLİ RF UZAKTAN KUMANDA İLE HIZ KONTROLÜ

Başlatan YILDIZEREN, 19 Kasım 2010, 21:05:06

YILDIZEREN

MERHABA ARKADAŞLAR İSMİM EREN YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ 5. SINIFTA OKUYORUM.BU DÖNEM BİTİRME PROJEM VAR:
DC MOTORUN MİKRODENETLEYİCİLİ RF UZAKTAN KUMANDA İLE HIZ KONTROLÜ
DC MOTOR KÜÇÜK 12V'LUK BİR MOTOR
MİKRODENETLEYİCİDE PWM MODÜLASYONLU 16F877
RF ALICI VE VERİCİ UDEA FİRMASININ ARX-34 ATX-34
BENİM SORULARIM ŞUNLAR:
1)MOTOR SÜRÜCÜSÜ DEDİKLERİ L293 KULLANACAKMIYIM.
2)NASIL BİR PROGRAM YAZACAĞIM KUMANDA KAÇ TUŞLU OLACAK.

justice_for_all

motor surucu kullanmak zorundasin...

L293 ,L298 veya mosfetlerden surucu yapabilirsin ama en kolayi L293 dur...

kac tane motor kontrol etceksin 1 tanemi??

kumandanda yon tuslari 4 tane(ileri,geri,saga,sola) ve motor hizi ayarlama tuslari(azaltma ve cogaltma olarak) minumum olmasi gereken 6 tane tus olmasi gerek...

eger motorun baska islerde yapmasini istiyosan kendin ekleme yapabilirsin kumandaya...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Tagli

İşini kolaylaştırmak için adım adım ilerlemeni öneririm. Önce RF kullanmadan kur devreni. L293'ün kullanımı oldukça kolay. PWM'yi enable girişinden uygularsan işin kolaylaşır. PIC olarak donanımsal PWM'si olan herhangi bir model kullanabilirsin, 16F628A olur mesela. İleri, geri, hızlanma, yavaşlama için 4 düğmeye ihtiyacın var. Düzeneği çalıştırdıktan sonra kablosuz hale getirmeyi deneyebilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

yucelcem

stlg

Arkadas sadece hız kontrolunden bahsetmiş, bence l293 gerek yok ,pic ile yazımsal ,yada donanımsal pwm ile bu iş kolaylıkla yapılabilir, tek cıkıs mosfet , rf de ise iki buton hız artır ve dusur olarak yeterli olur
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

pwm.c

proteus programında test amaçlı şöyle bir devre hazırladım ama gerçekte yapmadım. eğer eksiklikler varsa kendin düzeltirsin. nasıl çalışacağından emin değilim  :)
pic yazılımlarını pic basic pro ile yazdım.

devre şemasını ve .bas dosyasını bu linkten indir:
https://github.com/pwmccs/elektronik/raw/master/rf%20motor%20kontrol.zip
alternatif link:
https://yadi.sk/d/ufxx9cB835bEWm

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

justice_for_all

eger alıcı kısmında amacın sadece motor kontrol etmekse 16f628a kullanabilirsin oda işini görür arkadasım...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

YILDIZEREN

HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.justice_for_all  ABİYE pwm.c  ABİYE stlg ABİYE   yucelcem ABİYE    Tagli ABİYE
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.SAĞOLSUN NAZMİ ABİ YAPMIŞ.BU DÖNEMKİ BİTİRME PROJEM.OKULU BİTİRMEM BU PROJEYE BAĞLIYDI.9 GÜNDÜR KURBAN BAYRAMI TATİLİNDE BU PROJEYE ÇALIŞIYORUM AMA FAZLA BİRŞEY ÖĞRENEMEDİM.NAZMİ ABİ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.HAKKINI HELAL ET.BENİ BÜYÜK BİR BELADAN KURTARDIN.

frkcn

Bugün ömrümün geride kalan son günü...

RcALTIN

Alıntı yapılan: YILDIZEREN - 20 Kasım 2010, 15:58:09
HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.justice_for_all  ABİYE pwm.c  ABİYE stlg ABİYE   yucelcem ABİYE    Tagli ABİYE
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.SAĞOLSUN NAZMİ ABİ YAPMIŞ.BU DÖNEMKİ BİTİRME PROJEM.OKULU BİTİRMEM BU PROJEYE BAĞLIYDI.9 GÜNDÜR KURBAN BAYRAMI TATİLİNDE BU PROJEYE ÇALIŞIYORUM AMA FAZLA BİRŞEY ÖĞRENEMEDİM.NAZMİ ABİ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.HAKKINI HELAL ET.BENİ BÜYÜK BİR BELADAN KURTARDIN.

Arkadaş devreyi görünce bu iş bitti gibi bir düşünceye kapılmış heralde :) Oysa umut kırmak gibi olmasın ama "RF" birçok kişiye saçbaş yolduran(dışarıdan öyle görünüyor), benimde geçmişte bazı projelerimi rafa kaldırmama sebep olan bir konu :/
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

teknikelektronikci

ya zaten hep söylüyorum elektrik mühendisligi okuyan ögrenci ki 5. sinif demis nasil olyuorda 5. sinif oluyor böyle bir proje yapamyiormu ya? bu kadar zormu bir mühendis icin ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

YILDIZEREN

BEN DÜZ LİSE MEZUNUYUM OKULDAKİ DERS OLAN PROJE-2 VE BİTİRME PROJESİ DIŞINDA HİÇ BİR PROJEYE KATILMADIM.PRATİKİM SIFIR.BİLDİKLERİMDE YARIM YAMALAK.ZATEN DEVLET KADROSUNA GİRECEĞİM DEVLETTE OKUMA YAZMA BİLMESENDE MEMURSUN.PROJE ÇALIŞMASADA PROJE DANIŞMANIMA BEN BU KADAR YAPABİLDİM DİYECEĞİM EN DÜŞÜK NOTLA GEÇMEYE ÇALIŞACAĞIM

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: YILDIZEREN - 20 Kasım 2010, 19:25:35
BEN DÜZ LİSE MEZUNUYUM OKULDAKİ DERS OLAN PROJE-2 VE BİTİRME PROJESİ DIŞINDA HİÇ BİR PROJEYE KATILMADIM.PRATİKİM SIFIR.BİLDİKLERİMDE YARIM YAMALAK.ZATEN DEVLET KADROSUNA GİRECEĞİM DEVLETTE OKUMA YAZMA BİLMESENDE MEMURSUN.PROJE ÇALIŞMASADA PROJE DANIŞMANIMA BEN BU KADAR YAPABİLDİM DİYECEĞİM EN DÜŞÜK NOTLA GEÇMEYE ÇALIŞACAĞIM

ne diyeyim üzülüyorum sizin gibi ögrencilere ve bazen de isyan ediyorum niye sirf matematik yüzünden mühendislige gidemedim diye
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

pwm.c

arkadaşlar, eleştiriyi bırakıp yardımcı olsak daha iyi olmazmı. bırakın ne amaçla kullanırsa kullansın önemli değil.
ben kendimce bişeyler yaptım ama elbette tam anlamıyla hazır değil. yazılım üzerinde düzenlemeler gerekebilir. bunu yapacak arkadaşımız daha pic programlayacak, baskı çıkartacak ve devreyi çalıştırmaya uğraşacak. bu sürecte de yardımcı olmamız lazım.
elbette aramızda çok tecrübeli olanlarımız var ama yardım yerine eleştiriyi tercih ediyorsunuz. hal böyle olunca bütün yük yardım edebilen bir iki kişinin üzerine biniyor.
size şaka gelmesin ama pic programlamadan hiç anlamayan elektronik mühendisi tanıdığım ve hatta akrabam var. bir öğrencinin buna benzer şeyler istemesi normaldir. herkes elektroniği öğrenerek okula girmiyor.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

justice_for_all

http://www.4shared.com/file/jxcRQzFu/RF_alici_verici.html

bulinkte yapilmis bi proje var yalniz pdf seklinde projeyi anlatiyo.Pdf te sema ve program var...

biraz fikir verebilir size...

Kolay Gelsin...