solar cell

Başlatan askuzucu, 20 Kasım 2010, 17:41:41

mcn

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 21 Kasım 2010, 16:33:46
Alıntı yapılan: mcn - 20 Kasım 2010, 20:12:26
Mutlaka birilerinin olduğunu biliyordum yarışlardan burada ama,tanışmak bugüneymiş :) daha fazla olması lazım aslında,2-3 kişiden fazladır kesin.

mcn hangi üniveriste senin ? benim ege üniv 2008 de pilot dum 2009 da takimdaydim 2 yildada takim kaptanligi yaptim seninle belki tanismisizdir hatta 2009 da mavi motorsikletim vardi :D görmüsündür

Ben Sakarya üni. den.2009 da yoktum malesef,takım olarak yoktuk,Avustralya daki yarışa katıldığımız için İzmir e gelemedik.O yüzden motorunu da göremedim :)

Ama 2008 deki aracınızı iyi hatırlıyorum :)
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: FxDev - 21 Kasım 2010, 21:08:18
Her ne kadar bu tasarım ucuz gibi görünse de zaten verimi çok düşük olan güneş pillerinin (%15-16) bir de uyumsuzluk problemleriyle verim kaybının yaşanmaması için genellikle profesyonelce hazırlanmış panellere yönelinir.

selam fxdev verimi düsük olan paneller icin %15-16 demisin ama yanlis hatirlamyiorsam en en verimlisi zaten en fazla %20-%22 di en verimsizi ise %5 civarindaydi yanlismi hatirlyiorum ?

mcn evet birinde yoktunuz ama hangisiydi bilmyiorum sakarya gercekten bu günes arabalarinda cok basarili en cok kiskandigim takimlardandi :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mcn

Verim konusunda aslında iş direk paraya bakıyor.Galyum arsenid yapılı triple jonksiyon panellerin verimleri %37 lere ulaşmış durumda ancak müthiş derecede pahalı olduğu için genelde çok parası olanlar kullanıyor bu tür panelleri güneş araçlarında.Endüstriyel kullanımda ise Nasa uydularına takıyor :)
örnek olarak nuna5 adlı araçta %34 verimli panel kullanılmış:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nuna_5

Alıntı YapLike previous Nuna's, Nuna 5 will be equipped with Gallium Arsenide triple junction solar cells. The solar cells have an estimated efficiency of 34% and are normally used on solar panels in space [6]. By regulations it is allowed to carry 6 square meters of solar cells. Due to the type of solar cells on Nuna 5, it will compete in the Challenge Class of the World Solar Challenge

Bizim bu yılki aracımızdaki panellerde %22 verimdeydi.

@teknikelektronikci;2009 da yoktuk.Teşekkür ederim :) sizin takımınızda gerçekten çok başarılı.Umarım bir gün yüzyüze tanışma fırsatı buluruz
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

teknikelektronikci

hocam bizim takimi baska takim ile karistirdiniz sanirim bizde basarinin b si yok  3-4 yil önce bir kac derece var ama son 3 yildir hic bir sey ilk takima girdigim yil para bulamadik meatl yiginindan araba cikardik 2009 da ise arabamiz kirildi yine metal yigini ile girdik akü degistirdigimiz icinde disklafiye olduk sonra benim ve diger takim kaptanin okul bitince baskalari devir aldi onlarda 2010 da hic bir sey yapamadi yani malesef basari yok ama benim zamanimda heves irade inanc coktu sadece para yoktu para olsaydi basari da gelecekti :) yinede güzel düsüncelerin icin sagol umarim takimdan ciksakda önümüzdeki yarislarda tanisma firsati buluruz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!