PIC18f452 CCS C İle Devremde 4 Adet Encoder Okuma

Başlatan stronger_ht, 25 Kasım 2010, 15:48:12

stronger_ht

Aslında 2 motorum için çözer, ancak gövdenin dakikadaki devrini ölçmek için de bu ürünü kullanmak istiyorum, bu yüzden de, adım başı değil de encoder'ların verdiği tam tur bilgisi var, tam tur olduğunda da sinyal verseymiş tam aradığım ürün olurmuş :)

Ama sanırım devir olayını endüktif sensör ile çözeceğim. Daha önce CNY70 ile çözeyim dedim ancak sorunlar çıkabiliyor, sensörün bulunduğu ortam pek müsait olmayabiliyor.

Peki bu ürüne güvenebilir miyim sizce. Yani encoder kadar hassas sonuç verir mi?
Hassaslıktan kastım da şudur, ürünü kullandıktan 2 ay sonra bu sparkfundaki sensör bozulma ya da sağlıksız sonuç verme gibi durumu olur mu?

Az önce çankayada 2. onur çarşısına gittim, sonsuz pot lara bakmaya, bulamadım, 10 tur sınırlı potlardan buldum o da işimi görmüyor zaten.

Özetle, bu ürün düşündüğüm gibiyse işimi görecektir, ürünü temin yoluna bakacağım...

stronger_ht

Arkadaşlar bugün aşağıdaki linkteki üründen 2 adet siparişte bulundum, umarım sonuçlar istediğim gibi çıkar, denemeleri yapıp sonuçlarını burada açıklayacağım. Fiyatları da bana göre ucuz geldi, tabi encoder görevini görüp hem ebatı küçük hem de fiyatı düşük olunca ilgi çekici geldi :)

http://www.robitshop.com/Rotary-Encoder,PR-511.html

2 Adet toplamda 21 TL tuttu...

yucelcem

bu nasıl kullanılıyor? dönen eksenin merkezine mi bağlayacaksın?

stronger_ht

Evet, aynı encoder mantığı ile çalışıyor. Anladığım kadarıyla tek farkı encoder tur bilgisi de veriyor, bu sensörde tur bilgisi olayı yok. Sadece A ve B bilgisi veriyor. Bu sayede hem hangi yöne döndüğünü bulabiliyoruz hem de kaç adımla döndüğünü okuyabiliyoruz. Umarım ürün beklediğim gibi olur, oldukça başarılı ve ucuz bir ürün gibi gözüküyor.

yucelcem

stronger_ht

Alıntı YapBu, hoş bir tıklama hissi ile 12-adım döner enkoderdir. Standart breadboardlarla uyumlu, oldukça kullanışlı, adımları kolaylıkla hissedebileceğiniz bir enkoderdir. Bu ürün, normal potonsiyometrelerden çok farklıdır. İçinde sınırsız hassasiyet özelliğine sahip enkoder bulunmaktadır. Ünite çıkışları gri koddur(binary kod), yani enkoderin ne kadar ve hangi yöne döndüğünü rahatlıkla görebilirsiniz.
Bu satıcı'nın açıklamasıdır.

Bu da Şeması
http://www.sparkfun.com/datasheets/Components/TW-700198.pdf

Sanırım 30 Derece.
Bir de kafama takılan birşey var, bu 12 adım döner enkoderdir deniliyor satıcı açıklamasında, bu ne manaya geliyor. 12 turdan sonra sona mı geliyor yoksa?

Bu arada kendi soruma kendim cevap vereyim :)
İyi kötü ingilizcem varmış benim de yeni farkettim.
Bu 12 adım dediği, tam tur bilgisini veriyor sanırım. 30 derecelik açılarla döndüğü için 12 adım attığında tam tur döndüğünü anlıyoruz.
Bu bağlamda encoder'deki tam tur bilgisini donanım olarak değil de yazılımsal hesaplarla alabilmiş olacağız. Normal encoderler'dan çok farkı yok, basit ve çok hassas verilere ihtiyaç olmayan uygulamalarda bu ürün çok mantıklı olur diye düşünüyorum. Benim işimi görecektir büyük ölçüde.

yucelcem

30 derece olamaz çok fazla bence
sınırsız hassasiyet diyor birşey anlamadım =)

encoderların mantığını pek bilmiyorum, bu alet sürekli pozisyon bilgisimi verecek yoksa artış miktarını mı gösterecek?

KAZIMUGUR

Alıntı Yap
... gri koddur(binary kod)...

Kodu gri imiş  yaramaz şöyle renkli bir şeyler olsa daha iyi... ::)

O satıcı pazarcılıktan gelme galiba.

iyildirim

Bahsedilen enkoder 360 dereceyi 12 ye bölebiliyor. 30 derecelik hassaiyeti var. Bu durumda 2 turlu gibi bir pot daha çok işe yarayabilir.

stronger_ht

Valla arkadaşlar ben de anlamadım açıkcası :)
Ürün şuan kargoda, Ankara'dan İzmir'e gelecek, yarın gelmiş olur tahminen, geldiğinde deneyip sonuçları bildireceğim. Umarım işimi görür.

iyildirim, 2 turlu pot dediğin 2 tur atınca sonuna dayanıyor değil mi?
Eğer öyleyse o işimi görmüyor, sonsuz tura ihtiyacım var, bunu motor miline bağlayacağım için, motor o an belki 10 tur atacak belki 5 tur. Belki de daha fazla, bu yüzden sonsuz tur özelliğine sahip olması benim sorunumu büyük ölçüde çözecek.

yucelcem

motor miline bağlayıp nasıl rüzgar yönü tayin edeceksiniz? Ayrı bir düzenek kurmanız gerekmez mi

stronger_ht

Rüzgar ölçümi için elimdeki normal encoder'i kullanacağım, hassas olduğu için. Bu küçük encoderları ise motorlara bağlayacağım. 3 adet motor var devremde, bunların yönünü ve tur bilgisini almak için kullanacağım. Tabi testlerin sonucuna göre, rüzgar sensöründe de bu ürünlerden kullanabilirim, tamamını denedikten sonra karar vereceğim. Tabi bu minik encoder'da hassasiyet düşük olduğu için rüzgar ölçümünde kullanmayabilirim. Ancak rüzgar sensöründe normal encoder, gövdeyi çeviren motorda da minik encoder kullanırsam hassasiyetleri uymayacağı için sorun çıkarabilir. Dediğim gibi tamamını test edip öyle karar vereceğim.

yucelcem

anladım dediğinizi, peki rüzgara yöneldikten sonra oynamaması için ne yapacaksınız?

stronger_ht

Oynamama gibi bir olay zaten söz konusu değil, çünkü türbin gövdesi rüzgarla tam karşıkarşıya olsa bile küçük salınımlar olacaktır. Rüzgarın şiddetinden dolayı sağa sola hafifçe dönecektir, bu basit değişimleri yazılım göz ardı edecek. Belirli bir derecenin üzerinde değişim olursa harekete geçecek. Böylelikle sensör rüzgar yönüne göre yön değiştirdikten sonra yine küçük salınımları dikkate almayacak. Bu kontrolü programsal şekilde yapacağım.

stlg

Eger bahsettigin enkoderları bir referans noktasından ise baslayarak kullanmak istersen, a-b cıkıslarının yanında z cıkısınıda incele, elektrik her gelisinde sistemi z oktasına goturur ,sonra konum işlemini yapabilirsen ,hafıza olayına gerek kalmaz, gray kod ureten sistemlerde sizin isinizi gorebilir asansorculer kullanıyor diye biliyorum
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.