arkadaşlar rotary encoder yapsak nasıl olur?

Başlatan zamzam23, 07 Aralık 2010, 16:59:17

ipek

iç piyasada HOA0901 HONEYWELL sensor mevcut bu tip Opic dedektörlerin çıkıçlar schmitt triggerli
olduklarından yüksek hızlarda okuma hatası daha azdır.tabiiki PullUp dirençlerini  unutmamalı
yeni mouse'lerde Laser opic bulunmaktadır bir rus sitesinde gördüğüm diske ipek bir kumaş yapıştırmış
uzaktan qadratör olarak okutuyor
http://rapidshare.com/files/435595809/resim.rar

zamzam23

zamzam23

-1 adet HOA0901 HONEYWELL
-1 adet uygun ölçüde kesilmiş disk
-üç beş adet direnç
-çıkış sayısı kadar kablo
-küçük bir de pcb
malzemelerin hepsi bu kadar sanırım. e maliyeti ne olabılır kı bunların.
sensörü ben buldum mesela: tek alınca kargoyla beraber çok para ama çok alınca kargo bölünüyor. tane başına fiyat düşüyor. Hatta satıcıyla pazarlık bile mümkün.yalnız bu tek kanal galiba.

HOA6994-T51

Sensors, Infrared Sensors, Detector
Product Features:
·       Series Name:  Optoschmitt Sensor
·       Product Type:  IR Switch
·       Output:  10 kOhm Pull-up
·       Output Logic:  Buffer
·       Mounting Configuration:  Two Mounting Tabs
·       Package Components:  Plastic
·       Package Color:  Black
·       Continuous Forward Current:  50 mA
·       Forward Voltage:  1.6 V
·       Reverse Breakdown Voltage:  3 V
·       Reverse Current:  10 µA
·       Maximum Trigger Current:  15 mA
·       Housing Material:  Polysulfone, Opaque
·       Power Dissipation:  100 mW
·       Operating Temperature Range:  -40 °C to 70 °C [-40 °F to 158 °F]
·       Hysteresis (H):  0.05
·       Operating Supply Voltage:  4.5 V to 12.0 V
·       Supply Voltage:  12.0 Vdc
·       High Level Output Voltage:  2.4 V minimum
·       High Level Supply Current:  15 mA
·       Low Level Output Voltage:  0.4 V maximum
·       Low Level Supply Current:  15 mA
·       Output Rise Time:  70 ns
·       Output Fall Time:  70 ns
·       Propagation Delay&44; Low-High:  5.0 µs
·       Duration of Output Short Vcc o:  1.0 second
·       IRED Trigger Current:  15 mA
·       IRED Anode Color:  Red
·       IRED Cathode Color:  Black
·       Detector Vcc Color:  White
·       Detector Output Color:  Blue
·       Detector Ground Color:  Green
·       Sensor Aperture:  1,52 mm x 0,25 mm [0.060 in x 0.010 in]
·       Slot Width:  3,18 mm [0.125 in]

http://cgi.ebay.com/Honeywell-HOA6994-T51-IR-Opto-Coupler-Sensor-NEW-3-LEAD-/230367792930?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35a2fd8f22

z

Eger yuksek cozunurlukte encoder yapmayacaksan kolay fakat cozunurluk yuksek olacaksa ve encoder boyutlari kucuk olsun diyorsan bu is zor.

HP (Agilent) nin hazir optik diskleri ve encoder cipleri ayri olarak satiliyor. Cam olan diskler pahali fakat ince astat benzeri malzeme uzerine islenmis diskler ucuz.

Yuksek cozunurlukte optik disk ve encoder cipi hazir olsa bile en buyuk zorluk disk ile milin merkezlenme sorunu.

Optik Mouse icinde kullanilan sensorle yapilan rotary encoder elle cevrilecekse guzeol olur fakat eger motora baglanip motor pozisyonu okumada kullanilacaksa cipin hizi yeterli olmayacaktir (Diye dusunuyorum).

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

yerli piyasada ist ersin elektronik 2$  GP2A20  GP2A22 bunu da almışım  ama yerini hatırlamadım
ayrıca çok ciddi bir okuma yapılacak ise HEDS-9000 yada HEDS-9100 HP opic ile çalışılmalı nette ararsanız
bunlar için hazır kesilmiş 64..ila 8192 çözünürlükte pvc yada çelik hazır diskler mevcut bana lazım olduğunda
hurdada yada yine satıcılardan hazır encoderli motor satın alıyorum işim 150 deviri geçmediği için
KR32‐27GA43‐08 kullanıyorum iç piyasa 8$ bunun ayna diski 128 çözünürlük daha çok robot araba
yapımında kullanılıyor..ruslara dikkat ettim testere ile mausların infrared alıcı ve verici kısmını keserek
alıyorlar bunun için pcb yapmak ile bile uğraşmıyorlar.....

iyildirim

optik mouse senösrlerini bende denemiştim.  I2C ile okunabiliyorlar.

Hassas bir uygulama istenirse, bir de HONEYWELL S&C - APS00B gibi manyetik sensörler var. Manyetik akı açısına göre çalışıyorlar. Güzel tarafları küçük bir çubuk mıknatıs ile çalıştırılabildikleri için mekanik olarak uygulanmaları kolay ve küçük bir hacimde oldukça hassas bilgi üretilebiliyor. Datasheet'ine göre 0.05 dereceye kadar hassasmış. Eksisi ise ADC kullanılması ve buffer gerekmesi. tabi birde yazılımda trigonometrik ifadeler veya lookup tabloları gerekir. 

zamzam23

bence manyetiktense optik bir encoder daha zahmetsiz yapılır.
benım ıstedıgım şöyle 100-150 palslik örneğin 3000 d/d  lık bir motorda kullanılabılecek bir encoder yapmak.bunun için karaköye gidince sensör bakıcam. diskide kendım çizip fabrikada lazerde kestiricem. milimetrik olacagı için motor miline cuk oturacak. sensorude motora cep yaptırırım içine sensör. silikonla da sabitlerim bakalım olacakmı bilmiyorum.ama bu iş için önce yeterli gelebılecek bir sensör bulmak lazım.yukarda linkinide verdıgım sensör yeterlı gelıcektır dıye dusunuyorum

zamzam23

Alıntı yapılan: ipek - 08 Aralık 2010, 16:40:45
yerli piyasada ist ersin elektronik 2$  GP2A20  GP2A22 bunu da almışım  ama yerini hatırlamadım
ayrıca çok ciddi bir okuma yapılacak ise HEDS-9000 yada HEDS-9100 HP opic ile çalışılmalı nette ararsanız
bunlar için hazır kesilmiş 64..ila 8192 çözünürlükte pvc yada çelik hazır diskler mevcut bana lazım olduğunda
hurdada yada yine satıcılardan hazır encoderli motor satın alıyorum işim 150 deviri geçmediği için
KR32‐27GA43‐08 kullanıyorum iç piyasa 8$ bunun ayna diski 128 çözünürlük daha çok robot araba
yapımında kullanılıyor..ruslara dikkat ettim testere ile mausların infrared alıcı ve verici kısmını keserek
alıyorlar bunun için pcb yapmak ile bile uğraşmıyorlar.....
HEDS-9000 lara baktım 18 paund diyor. cok pahalı. bu malzemeyle olmaz bu iş.

oooben

merhaba uzun zamandır bu konuda bi etkinlik yok ama belki hala ilgileniyorsunuzdur.
ben bi encoder tasarladım hatta yaptım ama bazı sı-orunlarım var yardımcı olursanıuz sevinirim.

plexiden bi disk yaptırdım siyah örtücü renkte
çevresine lazerin kesme kalınlığı 0.15mm kalınlığında yarıklar yaptırdım "186 adet"
disk çapı yaklasık 120mm
merkez delik çapı ise 10 mm
triger kasnağım ve kayısım var kasnağın altına 10mm lik mil değdiriyorm üzerinde orink var böylece çap 12mm oluyor.
yani triger kasnağının 1 dönüşünün 1/10 oranında çoğaltıp yaptığım diski üzerine takınca 0.1mm hassasiyetinde bi encoder yapmış oldum
önce tk19 alıcısı ve ir verici kullandım sıkıntı yapınca beyaz led ve ldr devresi yaptım aralıklardan ışık vurunca ldr üzerine ışık düşünce
1pulls elde edip pic'e girdim tabii pull up ve girişte 1k ile
sonuç:
taktığım anda kartın üzerindeki,"l298 ile dc fırçalı motor sürüyorum" l 298 'ler yandı -- neden olabilir.?
--hız yeterli olurmu "test edemedim" siz ne dersiniz?
kablo normal 0.22 kablo kullandım.
şimdiden teşekkürler
bülent

tayyar

Alıntı yapılan: bunalmis - 08 Aralık 2010, 12:00:58
HP (Agilent) nin hazir optik diskleri ve encoder cipleri ayri olarak satiliyor. Cam olan diskler pahali fakat ince astat benzeri malzeme uzerine islenmis diskler ucuz.

Bahsettiğiniz flexi disklerden hp inkjet yazıcıların içinden çıkıyor. Bazılarından ise düz şerit şeklide çıkıyor.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

oooben

bişey sorabilirmiyim ? elimde bi sensor var opto üzerinde ILO2M YADA IL02M YAZIYOR ALTINDADA SHARP 4I
ben de encoder yapmaya çlışıyorum elimde bu var data sheet bulamadım yrdımcı olurmusunuz lütfen