hobby cnc

Başlatan mhmter, 28 Aralık 2010, 20:49:25

mhmter

Aslında 1 haftadır araştırıyorum.Bu forumdaki tüm üstatların görüşlerini okudum notlar aldım.masaüstünde bayağı yüklü bir klasör oluştu.Benim ricam zamanında çok emek vermiş verimli bir alet yapmış kullanan üstadın çizim ve verilerini paylaşması idi sn peko örneğindeki gibi verdiği linklerden bilgim yoktu,Ben zamanında çok uğraştım yeni yapacaklar uğraşmasın alın size döküman diyen üstat varmı acaba demiştim

peko

Bu iş aslında pasta yapmak gibi. Neli seviyorsun ? Nasıl süs istiyorsun ? Ne renk olsun ? Lezzet ağırlığı ne olacak ? Tatlı, ekşi ? İçinde olması gerekenler ? Meyve parçacıkları, çikolata parçacıkları :) Cnm tatlı istedi sanırım ondan bu örnek :)
Yani kimse sana plan vermez ama yapmak istediğin işi yapan makineleri inceler ve boyutuna göre 2-3 seçim yaparsan ve de hangisi sizce diye sorarsan daha mantıklı olur gibi. Bir işi yapmanın milyon yolu var, bizden seçmemizi ve sana sunmamızı bekleme.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

mhmter

Alıntı yapılan: peko - 30 Aralık 2010, 19:29:22

Bu iş aslında pasta yapmak gibi. Neli seviyorsun ? Nasıl süs istiyorsun ? Ne renk olsun ? Lezzet ağırlığı ne olacak ? Tatlı, ekşi ? İçinde olması gerekenler ? Meyve parçacıkları, çikolata parçacıkları :) Cnm tatlı istedi sanırım ondan bu örnek :)
Yani kimse sana plan vermez ama yapmak istediğin işi yapan makineleri inceler ve boyutuna göre 2-3 seçim yaparsan ve de hangisi sizce diye sorarsan daha mantıklı olur gibi. Bir işi yapmanın milyon yolu var, bizden seçmemizi ve sana sunmamızı bekleme.

aslında var linktekine benzer( linkteki sanırım lazer kesim) benim istediğim de öncelik lazer kesim yapacak,4 eksenli olacak,freze takılıp oyma kesme işi yapacak,4,cü eksenlede basit ahşap torna işini yapacak şekilde combo bir cnc düşünüyorum nasıl olur bilmiyorum,lazer olayı hakkında pek veri bulamadım nasıl olacak bilmiyorum
http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?s=b93fb273e9d3657f778f841d07ba4d2b&attachmentid=2923592

haciman

@ mhmter

Öncelikle mini cnc konusunda doğru adrestesin. Burda birçok tecrübeli kullanıcı var. Şahsen picproje ailesinden çokşey öğrendim (öğreniyorum). Fakat yanlış anlamazsan küçük bir eleştrim olacak.

Mini cnc hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığını, daha yeni araştırma yaptığını ve bilgi topladığını yazmışsın. Fakat son mesajında lazer kesim yapabilen, aynı zamanda 4 eksen çalışacabilecek, frezeleme yapabilecek kombo bir cnc yapmak istiyorum demişin. Maalesef mantaliten yanlış. Bence ilk hedefin 3 eksen basit bir cnc yapmak olmalı. 4. eksen yani divizör apayrı bir konu. 3 eksen cnc programlama üzerine bilgi sahibi olup, ardından 4. ekseni düşünmelisinki, divizör ile çalışmak gerçekten programlamla tecrübesi ister.

Gelelim lazer kesime. Aylardır lazer kesim tezgahlarını ve çalışma mantıklarını araştıran biri olarak şunu söyleyebilirim. Lazer kesim makinalarının mekaniği öyle kompleks değil. Mekaniğini kafamda çizdim bile alasını yaparım evelallah. Fakat işin lazer kısmı karışık. CO2 lazer tüpü ile lazer ışığını üretip, aynalarla yansıtıp en son mercekle odaklama işi varki karışık iş biraz tırsıyorum doğrusu. Hobby amaçlı 40W bir lazer tüpü 300 lira civarı. En ufak hatada lazer tüpüne elvada diyebiliriz :(

Eğer MDF bir makina yapacaksan güzel bir makinanın adresini vereyim. Makinayı yapan kişi planını para ile satıyor ama makinaın görsel olarak resimlerine bakarak az çok bilgi sahibi olabilrsin.

http://www.cnczone.com/forums/diy-cnc_router_table_machines/68771-one_years_worth_pics_videos_my_43_x_98_mdf_machine_first_build.html

“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

z

Verdigin rakama laser tupu Turkiye'de satiliyormu? Nerede?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

iyildirim

Alıntı yapılan: haciman - 31 Aralık 2010, 01:08:27
Hobby amaçlı 40W bir lazer tüpü 300 lira civarı.
Bu lazer modül-tüp adı ne ise. Nerelerde satılır. Nette direkt ben şunu şu fiyata satıyorum diyen makul bir yer bulamadım. Bulabildiklerim pro aletler satıyorlar ve genellikle kontrol vs. üniteleri de dahil edilmiş setler halinde veya kapalı kutular Fiyatları da oldukça yüksek. Ve modüllerin sürülmesi ile ilgili yeterli teknik detay (dalga boyu, duty, max duty, sürme frekansı vs. ) yok  Amacım sadece lazer modül ve ayna  vs için gerekli mekanikleri almak. Kontrol ve yazılım işini kendim yapmak istiyorum.

haciman

Edit

300$ olacak. Pardon. Ayrıca tüple kalsa, tüpün soğutlması gerekiyor. Soğutucu ünite, su pompası. Lazer için yüksek gerilim güç kaynağı, lazer kesim torcunun ucuna basınçlı hava vermek için küçük bir kompresör, aynalar, mercek teferruat çok.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

refik1

haciman kardeş 300$ a kim satıyor link verirmisin.

iyildirim

konu açılmışken sorayım.
Max %0.1 duty  ile çalışan 25W lık bir lazer diyot ile, yazılım geliştirme test amaçlı olarak makul herhangi bir yüzeyde markalama yapmak için yeterlimidir.

haciman

http://cgi.ebay.com/50W-CO2-Sealed-Laser-Tube-Engraving-Cutting-Water-Cool-/160430927152?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item255a6dad30

290$. Tabii nakliye hariç. Gerçi çinlilerle pazarlık yapmak gerekiyor. Nakliye ücretsiz alınabilir belkide.

peko

Bu fiyatlara yerli firmalardan da tüp temin edilebilir diye düşünüyorum. Fuarda görüştüğüm bir laser cnc firmasıyla konuyu detaylı görüşmüştüm. Her sene tüp değişmesi gerektiğini, tüp'ün 700-1000 tl arasında olduğunu söylemişti. Kullanıma bağlı olarak bittiğini, ona göre istenilen güçte takılabildiğini de. Sadece tüp'le de iş bitmiyor, yansıtıcı aynaları ve merceklerde komplike düşünülmeli. Karın ağrısı bir iş gibi ama değer sanırım.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

mhmter

Alıntı yapılan: haciman - 31 Aralık 2010, 01:08:27
@ mhmter

Öncelikle mini cnc konusunda doğru adrestesin. Burda birçok tecrübeli kullanıcı var. Şahsen picproje ailesinden çokşey öğrendim (öğreniyorum). Fakat yanlış anlamazsan küçük bir eleştrim olacak.

Mini cnc hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığını, daha yeni araştırma yaptığını ve bilgi topladığını yazmışsın. Fakat son mesajında lazer kesim yapabilen, aynı zamanda 4 eksen çalışacabilecek, frezeleme yapabilecek kombo bir cnc yapmak istiyorum demişin. Maalesef mantaliten yanlış. Bence ilk hedefin 3 eksen basit bir cnc yapmak olmalı. 4. eksen yani divizör apayrı bir konu. 3 eksen cnc programlama üzerine bilgi sahibi olup, ardından 4. ekseni düşünmelisinki, divizör ile çalışmak gerçekten programlamla tecrübesi ister.

Gelelim lazer kesime. Aylardır lazer kesim tezgahlarını ve çalışma mantıklarını araştıran biri olarak şunu söyleyebilirim. Lazer kesim makinalarının mekaniği öyle kompleks değil. Mekaniğini kafamda çizdim bile alasını yaparım evelallah. Fakat işin lazer kısmı karışık. CO2 lazer tüpü ile lazer ışığını üretip, aynalarla yansıtıp en son mercekle odaklama işi varki karışık iş biraz tırsıyorum doğrusu. Hobby amaçlı 40W bir lazer tüpü 300 lira civarı. En ufak hatada lazer tüpüne elvada diyebiliriz :(

Eğer MDF bir makina yapacaksan güzel bir makinanın adresini vereyim. Makinayı yapan kişi planını para ile satıyor ama makinaın görsel olarak resimlerine bakarak az çok bilgi sahibi olabilrsin.

http://www.cnczone.com/forums/diy-cnc_router_table_machines/68771-one_years_worth_pics_videos_my_43_x_98_mdf_machine_first_build.html
yorum için teşekkür ederim.4 eksen evet beni aşıyor haklısın kombodan ziyade basitden başla diyorsun haklısın bende amacıma hizmet etsin diye tek aletle çok iş olabilirmi diye düşündüm hobby amaçlı işler yapıyorum bu 3 alet bana lazım