pic18F mi Atmega128 mi?

Başlatan tayfunaki, 09 Ocak 2011, 13:46:02

serdararikan

bir MIPS konusunu bu kadar büyütüp problem haline getirmenize gerek yok.Hıza ihtiyacınız yoksa düşük MIPS li hıza ihtiyacınız varsa yüksek MIPS li kullanırsınız.

Asıl mevzu PIC ile Atmel arasındaki donanımsal farklardır.ben gördüğüm kadarı ile Atmel donanım açısından hemcinsi olan PIC lere göre hem hızlıdır hemde daha esnek bir donanım yapısına sahiptir.

EMG81

Alıntı yapılan: serdararikan - 03 Eylül 2011, 18:32:57
bir MIPS konusunu bu kadar büyütüp problem haline getirmenize gerek yok.Hıza ihtiyacınız yoksa düşük MIPS li hıza ihtiyacınız varsa yüksek MIPS li kullanırsınız.

Asıl mevzu PIC ile Atmel arasındaki donanımsal farklardır.ben gördüğüm kadarı ile Atmel donanım açısından hemcinsi olan PIC lere göre hem hızlıdır hemde daha esnek bir donanım yapısına sahiptir.

ATmel in 16-20-32 MIPS arası 8 bit chipler var diye biliyorum. İncelemedim ama Hadi 16-32 bit 50-100 MIPS lik modelleri de olsun.
Pic24E, dsPic33E 60 MIPS lik hız sağlıyor. Pic32 - 80MIPS Diğer modelleri de 40-30-20-10-8 şeklinde gidiyor.
LPC1769 -> 150 MIPS.

İşlemci seçimi tamamı ile Ne yapılacak? sorusuna cevap olarak seçilmelidir.

fryrmnd

int değerlere göre işlem ihtiyacı karşılıyorsa olabilir. gözardı etme durumu uygun değil gibi çünkü total sapma çok artar gibime geliyor.  şu var anlatayım diyebilceğim birşey yok. :( acıların çocuğuyummm

t2

Alıntı yapılan: EMG81 - 03 Eylül 2011, 15:52:41
Bu işi yapan, Bu iş için üretilmiş özel chipler vardır. Bunlar kullanılır.
Nedir hocam o çipler? lazım olursa kullansak? Ben led işine başlayacam ama  durumu anlamaya çalışıyorum. Piyasa da gayet ucuz iş yapıyorlarmış.  Önce durumu anlamam lazım ki onlarla yarışayım daha iyisini ve ucuzunu yapabileyim.

vebsel

bu konu gördüm ki çok sapmış  bende bir yorum yapayım da sonlandıralım artık şu konuyu . Uzunca zamandır pbc kart dizaynı işiyle uğraşıyorum . Genelde yaptığım kartlar endüstriyel ortamlarda kullanılıyor. Pic de  kullandım atmelde  ikisinin de birbirine göre artıları ve eksileri var   pic ve atmel için de c  kullanıyorum . Pic de programı derlediğinde daha az kod çıkarken atmelde aynı kod 2 veya 3 katı kadar fazla yer kaplayabiliyor . Pic de  istediğin her şeye örnek bulabiliyorsunuz fakat atmelde öyle değil. Pic  i heryerden temin edebilirsiniz ama atmeli ara ki bulasın . ama  kararlı  çalışmada atmel derim .

Okan AKÇA

konu zaten dagılmış hocam ancak bilinmesi gereken şeyler var daha programcılıgı bile tam olarak bilmezken  tutturmuşlar hız mips filan pic yada atmel  yada herhangi birisi hızdan ziyade kücük kontrol  işleri icin üretilmiş mikrodenetleyicilerdir.ikisininde birbirine göre avantajları vardır. ancak en cok  yazılım geliştime ortamları microchip serilerie yazılmıştır. atmel biraz bu konuda geridedir.acıkcası ben hic birzaman akıllı tlf yapmayacam yada led ekranda yapmayacam zaten yapabilecek ne imkanım nede bilgi birikimim var ancak picle yada atml yada son zamanların formumuzun ilgi odagı olan arm ile ileride projeler yapıp tabiri cahizse para kazanmayı düsünüyorum. biz durmusuz burda hızı düşük yok efendim parazit alıyor.şu üstün bu üstün tartısıyoruz.ticari anlamda hangi işlemci biliniyor ve yapılıyorsa basarılı olunmuştur.

Murat Mert

Alıntı yapılan: cyclone - 04 Eylül 2011, 00:25:13
konu zaten dagılmış hocam ancak bilinmesi gereken şeyler var daha programcılıgı bile tam olarak bilmezken  tutturmuşlar hız mips filan pic yada atmel  yada herhangi birisi hızdan ziyade kücük kontrol  işleri icin üretilmiş mikrodenetleyicilerdir.ikisininde birbirine göre avantajları vardır. ancak en cok  yazılım geliştime ortamları microchip serilerie yazılmıştır. atmel biraz bu konuda geridedir.acıkcası ben hic birzaman akıllı tlf yapmayacam yada led ekranda yapmayacam zaten yapabilecek ne imkanım nede bilgi birikimim var ancak picle yada atml yada son zamanların formumuzun ilgi odagı olan arm ile ileride projeler yapıp tabiri cahizse para kazanmayı düsünüyorum. biz durmusuz burda hızı düşük yok efendim parazit alıyor.şu üstün bu üstün tartısıyoruz.ticari anlamda hangi işlemci biliniyor ve yapılıyorsa basarılı olunmuştur.

Aynen ;)
Protonlada picde (18f*** serisi) iş yaptım Bascom avr ile de atmel atmega 32 (18f*** serisi dengi) dede iş yaptım ben takılma sorunu göremedim. seri iletişimde aynı sonuç verdi ben anlamadım. Dimyada pirince gitmeye gerek görmedim çünkü elimdeki baldoluk pirinçlerle geçinmsini bileceğim. :D
bundan 2 yıl önce pic 18 serisine başladığım ve kodyazmaya başladığım zamandır. PÖÖHH dedim pic hiiç hızlı değil karşılıklı iletişimlerde takılıyordu. pc ile veri alış verişlerinde 200-300 ms de hep hata veriyordu 500 ms de eh işte idare ediyordu :)
eee şimdi  :-\  :-\  :-\
10-20 ms de bile hata yok denecek düzeyde
şimdi hata nerede veya kimde ?  :'(
hata algoritma mantığını ve program akışını iyi ayarlayamayan ve o zaman kod yazma mantığını iyi ayarlayamayan bendenizde kimseye laf atmanın lüzumu yok.
sen arabaya bin bas gaza bas gaza ee bu araba yavaş dur bakalım arad birde vitesle oyna !!!!!!
bak ne biçim hızlanıyor.  ;)
adam 8 bit picin içine street fighter sokmuş  :D
vayyy be adam ne yazmış............
nasa zamanında 16f877 kullanmaış uydularında.........
mert07

LukeSkywalker

"nasa zamanında 16f877 kullanmaış uydularında........."

Kaynak?

leblebitozu

@EMG81

80 MHZ'lik PIC32'ler 80 * 1.56 = 124,8 MIPS'tir.

Murat Mert

Alıntı yapılan: maytere - 04 Eylül 2011, 11:41:52

Kaynak?

KAYNAK ÜNİ. deki hocalar :D
zamanında yolladıkları uydu ve araştırma cihazlarında microchip kullanmışlar.

bak buda başka bir arkadaşımızdan ona çok teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: The Gariban - 04 Eylül 2011, 12:02:34
Merhaba
NASA nın zamanında PIC kullandığını söylemiştiniz.
Bu sözünüzü doğrulayan haberin detayı bu linkte
http://www.microcontroller.com/news/microchip_SuitSat1_NASA.asp
Muhtemelen sizdede kaydı vardır yada sizde bu linki bulabilirdiniz.
Ben her ihtimale karşı size gönderdim.
Çalışmalarınızda başarılar

mert07

EMG81

Alıntı yapılan: leblebitozu - 04 Eylül 2011, 13:24:01
@EMG81

80 MHZ'lik PIC32'ler 80 * 1.56 = 124,8 MIPS'tir.

Bu konu hakkında biraz çelişkiler var sanırım.
Bende Mhz/1.56 mips olduğunu düşünüyorum fakat pratikte bunu bir türlü başaramamıştım.
Birde;
Pic32 ile çalıştığımda hızını denemek için birkaç saat uğraşmıştım. PLL ini 80 mhz e sabitledim. Birçok şeyi denedim fakat öyle 120 MIPS lara çıkamamıştım.
MicroChip in sitesine bakındım o dönem işlemci arama kısmında Tüm Pic32 ler için 80MIPS yazıyordu. Hatta burayada konu açmıştım bununla ilgili.

MicroChip Linki;
http://www.microchip.com/maps/Microcontroller.aspx

Fiyat, performans, donanım beni tatmin etmeyince Üzerine hiç düşmedim ve ARM a geçtim.

OG

Alıntı yapılan: t2 - 03 Eylül 2011, 19:40:49
Nedir hocam o çipler? lazım olursa kullansak? Ben led işine başlayacam ama  durumu anlamaya çalışıyorum. Piyasa da gayet ucuz iş yapıyorlarmış.  Önce durumu anlamam lazım ki onlarla yarışayım daha iyisini ve ucuzunu yapabileyim.

Evet bu soruyu ben de soruyorum?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

serdararikan

Alıntı yapılan: mert07 - 04 Eylül 2011, 11:08:52
Alıntı yapılan: cyclone - 04 Eylül 2011, 00:25:13

Aynen ;)
Protonlada picde (18f*** serisi) iş yaptım Bascom avr ile de atmel atmega 32 (18f*** serisi dengi) dede iş yaptım ben takılma sorunu göremedim. seri iletişimde aynı sonuç verdi ben anlamadım. Dimyada pirince gitmeye gerek görmedim çünkü elimdeki baldoluk pirinçlerle geçinmsini bileceğim. :D
bundan 2 yıl önce pic 18 serisine başladığım ve kodyazmaya başladığım zamandır. PÖÖHH dedim pic hiiç hızlı değil karşılıklı iletişimlerde takılıyordu. pc ile veri alış verişlerinde 200-300 ms de hep hata veriyordu 500 ms de eh işte idare ediyordu :)
eee şimdi  :-\  :-\  :-\
10-20 ms de bile hata yok denecek düzeyde
şimdi hata nerede veya kimde ?  :'(
hata algoritma mantığını ve program akışını iyi ayarlayamayan ve o zaman kod yazma mantığını iyi ayarlayamayan bendenizde kimseye laf atmanın lüzumu yok.
sen arabaya bin bas gaza bas gaza ee bu araba yavaş dur bakalım arad birde vitesle oyna !!!!!!
bak ne biçim hızlanıyor.  ;)
adam 8 bit picin içine street fighter sokmuş  :D
vayyy be adam ne yazmış............
nasa zamanında 16f877 kullanmaış uydularında.........

zamanında 4004 de kullanılıyordu. o zamanlarda türkiye nin birçok yerinde elektrik yoktu.buzdolabı ve TV birçok eve girmemişti.o köprünün altından çok sular geçti.bugun microchip bile eski 16F serisi işlemcilerinin statik kararlılığının çok iyi olmadığını kabul ediyor artık.eee biz 16F lerden bahsetmiyoruz diyeceksiniz.milletin ufku genişledikçe ihtiyaçlar artacak.bundan daha doğal bişey yok.ama basit işler yaparken MIPS aramak ta çok doğru bir yaklaşım değil.atalarımızın dediği gibi

ayağımızı yorganımıza göre uzatalım.

EMG81

Alıntı yapılan: OG - 04 Eylül 2011, 18:22:10
Alıntı yapılan: t2 - 03 Eylül 2011, 19:40:49

Evet bu soruyu ben de soruyorum?

Anlaşılan milletçe google da arama yapmak gibi bir alışkanlığınız yok.

http://www.google.com.tr/#hl=tr&q=16+channel+PWM+led+driver+&oq=16+channel+PWM+led+driver+&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=2923l7948l0l8291l15l12l0l1l0l4l250l2022l0.7.4l11l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=c6186ce995381f0&biw=1600&bih=797

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: mert07 - 04 Eylül 2011, 13:51:37
Alıntı yapılan: maytere - 04 Eylül 2011, 11:41:52

Kaynak?

KAYNAK ÜNİ. deki hocalar :D
zamanında yolladıkları uydu ve araştırma cihazlarında microchip kullanmışlar.

bak buda başka bir arkadaşımızdan ona çok teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: The Gariban - 04 Eylül 2011, 12:02:34
Merhaba
NASA nın zamanında PIC kullandığını söylemiştiniz.
Bu sözünüzü doğrulayan haberin detayı bu linkte
http://www.microcontroller.com/news/microchip_SuitSat1_NASA.asp
Muhtemelen sizdede kaydı vardır yada sizde bu linki bulabilirdiniz.
Ben her ihtimale karşı size gönderdim.
Çalışmalarınızda başarılar

Projedeki tasarımcı PIC öğrenmiştir vakti zamanında onu kullanmıştır :D

Ama öyle olmamış, Tasarımı bizzat Microchip mühendisleri yapmış,

Alıntı YapAnd so, when Lou at NASA asked his friend Steve at Microchip, "Can a PIC microcontroller be used for this application?", Steve replied with a resounding, "Yes!".

Steve recruited another Microchip veteran, Principle Applications Engineer Joe Julicher, to assist in the development of the SuitSat controller board. The controller board uses a Microchip PIC18F8722 microcontroller, MCP9800 temperature sensor, and MCP6022 opamps.