24V dc 5A çift kontak röle cabuk bozulurmu

Başlatan zamzam23, 12 Ocak 2011, 13:09:07

mufitsozen

yaziyla anlasmaya calisirken ifade tam olamiyor.

Elektrikden gelen niye 27 voltu asmasin? Onu siz vermiyormusunuz? isterseniz 30 volt gonderirsiniz. Zaten ana besleme aku sarj devesinide besliyor sizin semanizda.Dolayis ile Ana beslemenin en az aku_dolu + %20 filan olmasi lazimki devre sarj edebilsin. Buda yaklasik 35v filan yapar!

Ama Benim esas soylemeye calistigim akuden besleme zaten reguleli bir besleme egil, en az %20lik bir bantta degisecek (22-27: bos - dolu), dolayis ile, sizde elektrikden geleni akunun tam dolu halinden daha yuksek yapinki, elektrik varken ordan beslensin.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

zamzam23

tam acıklama yapmadım belkıde sorun bundan kaynaklanıyor.
güç kaynagım sabit 24dc kaynaktır dolayısıyla bunun ustune cıkamam.akü şarjı için yeterlı gelebılecek akımı ve 28V gerilimi mc34063 kullanarak tasarladım. ama devrenın beslemesi 24V 5A olmak zorunda.5A yı baska bı yerden cekemem. şimdi buna gore tekrardan yorumlarınızı beklıyorum bı diyotlu devre calısırmı calısmazmı

mufitsozen

Alıntı yapılan: zamzam23 - 13 Ocak 2011, 17:28:19
tam acıklama yapmadım belkıde sorun bundan kaynaklanıyor.
güç kaynagım sabit 24dc kaynaktır dolayısıyla bunun ustune cıkamam.akü şarjı için yeterlı gelebılecek akımı ve 28V gerilimi mc34063 kullanarak tasarladım. ama devrenın beslemesi 24V 5A olmak zorunda.5A yı baska bı yerden cekemem. şimdi buna gore tekrardan yorumlarınızı beklıyorum bı diyotlu devre calısırmı calısmazmı

mc34063'lu 24V/5A kaynagi cizdiginiz devrenin girisine değil cikisina koyun, zaten aku voltajinida regule etmek zorundasiniz! boylece devrenize sait 24V/5A gider,

Aku sarji icin sabit voltajli bir devre dogru degil, daha basit, sabit akimli ve voltaj sinirlayici (hysteresis'li) bir sarj devresi koyunuz. yani akuyu sabit akimla (~AH/20 gibi) sarj ediniz.

Simdi o nasil olacak vb derseniz bu isi tlf ile konussak daha kolay olur. :-)

zamzam23

"mc34063'lu 24V/5A kaynagi cizdiginiz devrenin girisine değil cikisina koyun, zaten aku voltajinida regule etmek zorundasiniz! boylece devrenize sait 24V/5A gider"

zaten oyle yaptım. sabit 24V gider demissin zaetn gidiyor. zaten sorun da bu degılmı. oncekı mesajında sen dıyorsunkı 27V den cok ver kaynak senın elınde degılmı. ben acıklama yapmama ragmen sonrakı mesajında da dıyorsunkı boyle boyle yap sabit 24V elde edersın.ayrı tellerden calıyoruz gibime geliyor. sen soruma cvp degılde kendı bıldıgını soyluyorsun gibime geldi. ama yinede sağol iyi niyetinden ötürü.

mufitsozen

Alıntı yapılan: zamzam23 - 13 Ocak 2011, 17:50:44
"mc34063'lu 24V/5A kaynagi cizdiginiz devrenin girisine değil cikisina koyun, zaten aku voltajinida regule etmek zorundasiniz! boylece devrenize sait 24V/5A gider"

zaten oyle yaptım. sabit 24V gider demissin zaetn gidiyor. zaten sorun da bu degılmı. oncekı mesajında sen dıyorsunkı 27V den cok ver kaynak senın elınde degılmı. ben acıklama yapmama ragmen sonrakı mesajında da dıyorsunkı boyle boyle yap sabit 24V elde edersın.ayrı tellerden calıyoruz gibime geliyor. sen soruma cvp degılde kendı bıldıgını soyluyorsun gibime geldi. ama yinede sağol iyi niyetinden ötürü.

benim buradan bakincada sen kendi kafanin dikine giden, ne yazildigini okumadan o olmaz, buda olmaz, baska bi sey diyen yokmu diyen biri gibisin, ama yinede sende sagol, hic degilse samimiyetle sana yardimci olmaya calistigimi dusunmussun. Oyle olmasa zaten vaktimi niye sana cevap vermeye calisarak ziyan edeyimki? Bir nebze faideli olabildiysem ne mutlu, yiktik perdeyi eyledik viran, varayim sahibine soyleyim heman diyerek bu konuyuda burada bitireyim. :-)

Sanada kolay gelsin.

zamzam23

soyledıklerın devreme uygun bişeyler olsa neden olmaz diyeyim. sorun cıkarmak için değil sorunlarıma cevap bulmak için burdayım. söylediğiniz şeyler teknık acıdan dgru olabılır ama benım soruma cvp degıller.bunu farketmedınız sız. herneyse baska cvp olursa onları da okuruz.

fatihkuzucu

24V besleme gerilimi aküyü 27V a nasıl şarj eder ?
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

iyildirim

Konunun bu noktaya gelmesinin nedeni ya başlık mesajda, anlatılmak istenen konunun ortasından giriş yapılması yada sorulan asıl sorunun dışındaki yaklaşımlar (ki bence olması gerektiği gibi gelişmiş. )

Öncelikle asıl sorgulamak istediğim; 24v da 1A lik bir yük yani yaklaşık 25W lık bir yük kontrol edilmek istenirken sadece şebeke gerilimi gittiğinde yedek enerji kaynağımızın devreye girmesi için 50-100W aralığında bir enerji harcamasını neden sürekli olarak yaptığımız.   
Profesyonel olarak elektronik ile ilgilenmediğimden endüstriyel elektronik de işler nasıl yürür bilmem. Bu, yani %20verimlilik bir çözüm müdür.?  Hep böyle midir.?

Sistemde 24V gerilim kaynağı, seri bağlı iki akü, akülerin şarjı için 34063 le yapılmış 28V luk bir step-up, ve şebeke gittiğinde akünün devreye girmesi için bir de röle var.
Sorgulanan, rölelerin sürekli çekili halde 2 yıl dayanıp dayanmayacağı, haklı olarak da uyarı rölenin yeterince hızlı anahtarlamayı yapamayacağı olmuş.

Bu şekilde kullanılmak istenirse (%20 verimle);
Röle yerine tek bir diyot kullandığımız da aküyü şarj etmek için kullanacağımız akım diyot üzerinden akar ve akü hiç bir zaman tam şarj olamaz.
Bir anahtarlama elemanı olarak röle kullanıldığında da yeterince hızlı anahtarlayamaz gibi oluşan sıkıntı, üzerinde yaklaşık 4V kalacak şekilde bir kaç diyotu rölenin akü-devre arasındaki anahtarına paralel bağlayarak nispeten aşılabilir diye düşünüyorum.

Alternatif olarak;
Anahtarlama elemanı olarak röle yerine bir mosfet kullanılsak.
Şebeke gittiğinde devreye girmesini istedğimize göre P-kanal bir mosfet kullansak,  gate bacağını 1k gibi bir dirençle pull-down yapıp ve yine gate'i 20-50R gibi bir dirençle şebekeye bağlı gerilim kaynağına bağlasak, ters akımlar oluşmaması ve şebekenin gittiğini yeterince hızlı anlamak için de yukarıda verilen alternatif devrede olduğu gibi uygun yerlere diyot koysak. 
Böyle bir yapı çalışabilirmi ? Yada nerede sorun çıkar.?

SosYeTeM

kardes  ben  5v röle yi 2 yıldır kullanıyorum sürekli  cekili  kalıyo  elektrik gittimi kontakları bırakıyo sorun cıkmadı bende..

floresan

Alıntı YapÖncelikle asıl sorgulamak istediğim; 24v da 1A lik bir yük yani yaklaşık 25W lık bir yük kontrol edilmek istenirken sadece şebeke gerilimi gittiğinde yedek enerji kaynağımızın devreye girmesi için 50-100W aralığında bir enerji harcamasını neden sürekli olarak yaptığımız.   
Profesyonel olarak elektronik ile ilgilenmediğimden endüstriyel elektronik de işler nasıl yürür bilmem. Bu, yani %20verimlilik bir çözüm müdür.?  Hep böyle midir.?

arkadaşa katılıyorum. inverter surekli devrede kalırsa kayıplar nedeniyle boşa enerji harcanacak. mesela benim kullandığım ups cıhazındada elektrik kesilince role vasıtasıyla inverter devreye giriyor. bilgisayara bağlı ama herhangibir sıkıntı olmuyor.  pc güç kaynağındaki kondansatörlerden dolayı geçiş etkilemiyor olabilir. ama röle yerine tristör veya triyak kullanmak geçişi dahada hızlandıracaktır.
hızlı voltaj regülatörlerinde de tristör kullanılıyor. giriş voltajına göre tristörler trafo bobinini değiştiriyor ve çıkış sabit kalıyor.