DC Motor sürmek için en uygun PWM frekansı nedir?

Başlatan LukeSkywalker, 27 Ocak 2011, 19:30:59

LukeSkywalker

Başlık açık arkadaşlar.  Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. 12V 1500 rpm motor sürmek için en uygun frekans nedir?
-Teşekkürler

ferdem

Tecrübem yok ama sorularım ve bu soruların bendeki cevapları işe yarayabilir.
PWM ile hız kontrolü nasıl yapılır?
-PWM in amacı hemen arkasındaki alçak geçiren filtrenin çıkışındaki DC gerilimi değiştirebilmektir. DC motorlarda besleme gerilimi değiştirilerek lineer olmasa da hız kontrolü yapılabilir. PWM ile sürülen DC motorların uçlarına bağlanan kapasite alçak geçiren filtre görev görür.

PWM frekansının bu işlemde etkisi nedir?
-PWM frekansı arttıkça alçak geçiren filtrenin işi kolaylaşır, çıkıştaki DC seviyede dalgalanma daha az olur. Frekansı arttırmanın ne zararı olur, anahtarlama kayıpları artar. Yüksek frekanslı PWM daha düzgün DC çıkış demektir, sürücü devrenin izin verdiği kadar frekansı arttırmanın var mıdır zararı?

Bunlar bendeki cevaplar, düzeltme ve eklemeler gelebilir. İyi çalışmalar.

LukeSkywalker

Hocam ben bugüne kadar hiç kondansatör kullanmadan direkt olarak motorları l293D aracılığı ile sürdüm. 100nF değerinde kondansatörlerde kullandım bazen fakat hiç bir değişiklik olmadı. Gerçi osilaskop ile incelemedim. Dedikleriniz doğru. Yüksek frekansta 0 V seviyesinde daha az kaldığı için kondansatörün üzerindeki voltajda dalgalanma daha az olacaktır.
(Zaten L293D 5 KHz destekliyormuş en yüksek....)

eseneren

Alıntı yapılan: maytere - 27 Ocak 2011, 22:45:51
Hocam ben bugüne kadar hiç kondansatör kullanmadan direkt olarak motorları l293D aracılığı ile sürdüm. 100nF değerinde kondansatörlerde kullandım bazen fakat hiç bir değişiklik olmadı. Gerçi osilaskop ile incelemedim. Dedikleriniz doğru. Yüksek frekansta 0 V seviyesinde daha az kaldığı için kondansatörün üzerindeki voltajda dalgalanma daha az olacaktır.

Frekans artınca 0 da kalma süresi değişmeyecek.
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

ibrsel

Çizgi izleyen Robotta kullanıyorum 12V 1500 RPM parmak motorlardan.. PWM frekansını 1KHz in üstüne çıktığımda motordan uğultu şeklinde sesler geliyor..

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: eseneren - 28 Ocak 2011, 03:26:35
Alıntı yapılan: maytere - 27 Ocak 2011, 22:45:51

Frekans artınca 0 da kalma süresi değişmeyecek.

Ben bir periyot için bahsettim. Frekans arttıkça periyod kısalmayacak mı?

eseneren

Kırmızıladıgım cumleden peryodu kastettiğiniz belli olmadığı için yazdım.
Yinede 1 saniyede ,100hz ile 100khz için sıfırda kalma süresi değişmeycektir.

Doğrudur dediğiniz gibi frekans arttıkca peryot küçülecektir.
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk