hex dosyasının ıcınde bır kodu asm de degıstırmek ıcın bılgı ve yardım

Başlatan alpayelmas, 02 Şubat 2011, 12:36:07

alpayelmas

makinam içindeki bir ayar var tuşlara bastıgımda makınanın işlemi bittikten sonra tekrar çalışma ayarı 1 den 20 ye kadar  seçilebiliyor. ben istiyorumki ya sınırsız olsun yada 1-2-3...18-19-20 diye secilirken 1-2-3....18-19-200 olsun yanı en sonuncu 20 degerı 200 olsada olur hexler ıcınde kodun oldugu bolumu buldum ama asm bılgım yetersız nasıl yapacagımı bulamıyorum ekli dokumanda verılerım var asm nın tumu ıle kodların oldugu hex kısmı bana yardımcı olabılırmısınız ....

http://hotfile.com/dl/101256442/c75650b/dokuman.rar.html

alpayelmas@gmail.com

mufitsozen

pic disassembly yapan tool'lar var.  Sizin kullandiginiz PIC hangisi ve programin buyuklugu ne kadar?

or:  http://www.joescat.com/micro/picchip.htm

bu program 2048 bytea kadarsa bedava deneme surumu var, daha buyuk bir programsa 24dolara profesyonel surumunu alabilirsiniz.

Ben daha once kullanmadim, ama baska gonullu yok ise sizin icin 16F877A'de bir deneme yapabilirim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Andromeda

hocam, bu şekilde olacağını sanmıyorum.
örneğin kayan yazıda bazen yazı değiştirimi oluyor ama.....burada nasıl olacak
zaten arkadaşımız asm kodunu vermiş ama 20 yi 200 yapmakla iş hallolacak mı acaba....
siz en iyisi sistemi anlatın, yani bu ne makinası nasıl çalışıyor,
baştan belki program yazılabilir..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mufitsozen

Alıntı yapılan: elek - 02 Şubat 2011, 14:47:42
zaten arkadaşımız asm kodunu vermiş ama 20 yi 200 yapmakla iş hallolacak mı acaba....

20 kayan yazidan 200 kayan yaziya bu sekilde degisitirldigini dusunuyorsa, YUFF olsun bana!!  ;D, gordunmu sazan sazan yardimci olmaya calisiyoruz..

Sen haklisin, NE yapmak istiyorsun, NIYE yapmak istiyorsun diye sormak lazim, duzgun bir cevap yazilirsa, ancak o zaman NASIL yapilabilir diye kafa yormak lazim.

Site yoneticileri, belkide yeni yardim konulu baslik acmada, bir sablon koyup,

1: NE yapilmak isteniyor,
2: NIYE yapilmak isteniyor.
3: yardim istenen konu/sistem/kavram ile ilgili soranin verecegi aciklamalar

yazilmasini istemek lazim, gereksiz yere her sefer, ne istiyorsun, niye istiyorsun, elinde hangi PIC, hangi compiler, hangi dil var, filan diye soruyoruz.

Soru soranlarinda biraz daha hazirlikli olmasi iyi olurdu.

Tagli

Alıntı yapılan: alpayelmas - 02 Şubat 2011, 12:36:07hexler ıcınde kodun oldugu bolumu buldum
Öncelikle tebrik ederim. Ben bayadır asm ile uğraşan biriyim, şöyle bir bakınca ben bulamadım. Bu bahsettiğin yerin kodun neresi olduğunu gösterirsen iyi olur, çünkü derleyici tarafından oluşturulmuş asm kodunu kurcalamak hiç huyum değildir.
Gökçe Tağlıoğlu

Ruzgarbey

bahsettiğiniz ayar bir butona bastıkça artıyorsa bunu hex dosyası içinde nasıl bulduğunuzu inanın çok merak ettim.ayrıca winpic gibi programların disassambler kodlarından hiç bir şey anlayamıyorum ben.kolay gelsin
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

Maxim

Alıntı yapılan: mufitsozen - 02 Şubat 2011, 15:03:43
Alıntı yapılan: elek - 02 Şubat 2011, 14:47:42

20 kayan yazidan 200 kayan yaziya bu sekilde degisitirldigini dusunuyorsa, YUFF olsun bana!!  ;D, gordunmu sazan sazan yardimci olmaya calisiyoruz..

Sen haklisin, NE yapmak istiyorsun, NIYE yapmak istiyorsun diye sormak lazim, duzgun bir cevap yazilirsa, ancak o zaman NASIL yapilabilir diye kafa yormak lazim.

Site yoneticileri, belkide yeni yardim konulu baslik acmada, bir sablon koyup,

1: NE yapilmak isteniyor,
2: NIYE yapilmak isteniyor.
3: yardim istenen konu/sistem/kavram ile ilgili soranin verecegi aciklamalar

yazilmasini istemek lazim, gereksiz yere her sefer, ne istiyorsun, niye istiyorsun, elinde hangi PIC, hangi compiler, hangi dil var, filan diye soruyoruz.

Soru soranlarinda biraz daha hazirlikli olmasi iyi olurdu.

yönetimle ilgili bir istek geldiğinden dolayı cevap vermek istedim .

biliyorsunuz son düzenleme ile her mesaj yazımı sırasında alt tarafta ana hatları ile bir uyarı gözükmektedir.
*Bir başlık açmadan önce aynı konuda yapılmış yazışmaları arayıp, inceleyiniz.
*Acilllll, Yardımmm gibi içeriği belli olmayan, türkçe kurallarına uymayan başlık kullanmayınız.
*Konularınızın başlığı açıklayıcı ve konu ile ilgili olmalı kurallara uymayan konular silinir.
*Problemi net anlatınız, biz sizin yanınızda değiliz, görmüyoruz, yazınızı bunu düşünerek yazınız .
*Probleme ait kod veya şema varsa ekleyiniz, bu cevapların artmasına ve sorunun çözülmesine yardımcı olur.
*Bu forum ödev yapma sitesi değildir, ödevinizi kendiniz yapınız, biz ancak size yardım edebiliriz .
Bu basit kurallara uymayan iletiler sorgusuz silinecektir. Picproje Yönetimi.

buna rağmen halen hatalı yazımlar var ama oldukça azaldı
bu uyarı dahada uzarsa kimse okumayacaktır, Birinci maddenin b şıkkı yok c şıkkı şöyle olmalıdır gibi dersek, sonu gelmez.
artık bundan sonrasına yapacak pek birşey yok, gerisini otokontrole bırakmak lazım

otokontrolde şudur, siz yardımı seven arkadaşlar
eğer içerik sizi tatmin etmiyorsa, eksik bilgi ,kod, şema,açıklama yeterli değilse
tek tek, şu nedir bu nedir? nedendir diye sormak yerine hiç cevap vermeyip, ilgisiz kalırsanız
zamanla bazı taşların yerine oturacağından ve artık insanların nasıl yardım istemesi gerektiğini anlayacaklarından eminim.

alpayelmas

arkadaşlar bir arkadaş 200 kayan yazı demıs sonra arkadan bir çok eleştiri gelmiş. tamam hatanın yarısını kendımde bulayım tamamda okumadan okuduğunu anlamadan eleştirmek cok ıyı değil bence yardıma ıhtıyacı olan bırıyım ve tekrar soyleyecek olursam ben kayan yazı dıye bırsey demedım.

kısacası demek ıstedıgım sey su makına işlem yapar. işlem bitince tekrar başa sarar loop gibi bunu 20 ye kadar seçebilirim 3 kez yap beş kez yap. bu değer 20 kez işlemi tekrarla komutu var yanı loop olayı 20 kez max oluyor. bende dıyorumkı 20 kez sınırını 200 kez hatta durmadan tekrarla demek ıstıyorum. aşağıda bahsetmek istediğim şeyin bilgisayarcası var sanırım kodlarla cok ugrasan degerli arkadasların anlaması daha kolay olacak.

yanı
for i= 1 to 20
if i = 20 then
stop machine
else
end if
next

ben bunu for i = 1 to 200
if i = 200 then
stop machine
else
end if
next

ben kodların oldugu satırı nasıl buldum. hex in icinde bolum bolum her sey dosyamın ıcındekı resımde mavı secılı olan kısım bu ısle ılgılı ancak dongu mıktarını baska bır koddan cagırıyor olabılır bunu bıle bılsem sorunumu kendım zaten cozebılırım . sızden rıcam bana yardımcı olabılmek ıcın ne gerekıyor hangı bılgılerı ıstıyorsunuz lutfen bana bıldırınız..

mufitsozen

Ben sormustum ama, dikkatli okumamak galiba bulasici  :D

Sizin kullandiginiz PIC hangisi ve programin buyuklugu ne kadar?

Burak B

@alpayelmas
HEX dosyayı koy yardımcı olayım.

@mufitsozen hocam PIC18F2525 kullanmış arkadaş. ;)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

alpayelmas

ByteMaster     e-mail adresin varmı yada bana alpayelmas@gmail.com adresinden bir mail atrmısın sana dosyayı gonderice

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

FEHMİ_ASM

Arkadaşım değeri 20 olan birim mutlaka bir değişken olmalı. O bahsettiğin 20 değerinin RAM'de hangi equ adresinde tanımlı olduğunu bulabilirsen o adresin içerisine istediğin değeri yazarak programın mutlaka uğradığı  birkaç yere kopyala. Ayrıca 18F kullanmadığım için RAM'i hakkında bilgim yok.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

alpayelmas

arkadaşlar sonuca cok yaklastım sanıyorum.
şimdi aşağıda pbp kodu olan satır hex te aşağıdaki gibi

LCDOut $FE,1   'clear LCD
   LCDOut $FE,$80,"Reload"

0EFEEC30F0000E01EC30F0000EFEEC30F0000E80EC30

şimdi geri kalan bu kodlar içinde aşağıda şöle bi yer var   burda 20 nerdedir? movlw ler movlf ler dolu bırsuru kod var ılk sayıların bu hex ıcınde mesela 6A gibi ifadeleri nedir hex gibi mesela 1 -  20 gibi nasıl ifade ediliyor ?

itemID = 7 ( benim koddaki kısımda yediden farklı bi sayı)
   item_min = 1
   item_max = 20
   item_step = 1

6E1A0E0F6E1C0E106E186A0D680B0E0A6E0C0E016E0E502DEC0DF0006E2DB0D8EF3EF0180E816E1A0E0F6E1C0E806E186A0D680B0E0A6E0C0E016E0E502EEC0DF0006E2EB0D8EF4AF018D7D9000450440801A4D8EF47F0186A44EF49F0180E016E44D78C00120E206E4B6A490E146E480E016E4A