Entegre Üstündeki Yazıları Silmek

Başlatan Tagli, 14 Şubat 2011, 20:15:53

picmanya

evet hex makina kodu olarak okunur ve yeni işlemcilerede aynen yüklenebilir.
ama kopyalanan o yazılım geliştirilemez herhalde.

Mucit23

Alıntı yapılan: blackegon - 15 Şubat 2011, 17:52:47
Güzel çalışma :)
Bir ara bende birşey duymuştum Çin'de elektron mikroskobuyla işlemcilerin belleğindeki bilgileri okuyabiliyolarmış.

Aslında güzel olur  valla herzaman merak etmişimdir bu enteğrelerin içinde ne var. Belki 3-4 adet bozuk çipi ortadan ikiye bölmüşümdür ama bu gözlerle pek bişey görülmüyor. Bi elektron mikroskobuyla içerisindeki kılcal yolları görebiliriz herhalde bağlantıları çekirdeği vs vs vs :D

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: picmanya - 15 Şubat 2011, 20:23:46
Hocam hex olarak okunursa geliştirilebilir demektir. Çünkü hex kodundan asm'ye dönüştürülebiliyor kodlar rahat bir şekilde...

Tagli

maytere, asıl macera ondan sonra başlıyor zaten :) Diyelim ki elinde 3000 satırlık bir assembly kodu var. Nasıl çözeceksin bunu?

Maxim, emeğin için çok teşekkür ederim. Arkadaşa bu başlığın adresini verdim incelesin diye. Zaten kendisi de üye olmuş foruma.
Gökçe Tağlıoğlu

erkan614

ben kendi yazdığım kodu bile açıklayıcı cümleler olmadan anlayamıyorum bide asm'den programı çözmek vay vay bunu yapabilen adam oturur kodu baştan yazar

Burak B

:) Boşuna uğraşmayın kafasına koyan hepsini çözer buyrun sizi tanıştırayım.

Christopher Tarnovsky
http://www.flylogic.net/blog

İsteyen olursa daha çok şeyler anlatabilirim ama bu adamın blogunu incelerseniz benim anlatacaklarım gereksiz kalır. En basiti sizin yapacağınız devrede kullanılacak entegrenin güç yolları ve dış pasifleri bile devredeki entegreyi eleverebilir. Mesela kontrolcüsünü bilmediğiniz bir LCD nin kontrolcüsünün en ve boyunu ölçerek %80-90 ne olduğunu bulabilirsiniz. Kod mevzuna gelince pek çok yöntem var. Ancak en kaba kuvvet olanı yine bu arkadaşın kullandığı yöntem. Ters mühendis kodu bir kere eline geçirrise (nasıl geçirdiği önemli değil) kaç satır olduğunun hiçbir önemi yok neden biliyormusunuz hepinizin kullandığı derleyiciler bir şekilde kütüphaneler kullanıyor ve bir ters mühendis için bunlar parmak izi gibidir. Diğer yandan %100 siz ASM kodlasanız bile öyle teknikler varki ve kodlamada öyle hatalar yapılıyor ki eğer ters mühendis işinin ehli ise kodunuza istediği her işlemi yapabilir/yaptırabilir.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

blackegon

Alıntı yapılan: picmanya - 15 Şubat 2011, 20:23:46

Hex'i asm ye çeviren programlar var bi tane örnek vereyim Pic DiASM buydu galiba ismi yanlış olmasın yinede :)

ErsinErce

Alıntı yapılan: Tagli - 16 Şubat 2011, 02:02:51
maytere, asıl macera ondan sonra başlıyor zaten :) Diyelim ki elinde 3000 satırlık bir assembly kodu var. Nasıl çözeceksin bunu?

Maxim, emeğin için çok teşekkür ederim. Arkadaşa bu başlığın adresini verdim incelesin diye. Zaten kendisi de üye olmuş foruma.

IDA Pro ve Scientific Toolworks Understand her işinizi rahatlıkla görür ;)

Alıntı yapılan: ByteMaster - 16 Şubat 2011, 12:46:12
:) Boşuna uğraşmayın kafasına koyan hepsini çözer buyrun sizi tanıştırayım.

Katılıyorum