16F877 port sayısını yetiremedim.

Başlatan akkoyunlu74, 14 Şubat 2011, 20:16:50

Mucit23

bu data ne oluyor anlamadım.
Her sütünun katotunu tpıc in data bacaklarına bağlıyacaksın Zaten satırlarda 595 lerin sata bacaklarına bağlıydı. Ledleri gnd ye bağlamıyacaksın.
Sen sadece Tpıc leri sütünlara bağla ve o sütünları yani tpıc595lerin data bacaklarını 4.7k dirençle +5v a bağla

akkoyunlu74

Anlayamak zor hocam, nasıl çizdim o şekli bende anlamadım. yorgunluk hat safhada sebebi budur.
devre board üzerinde çalıştı, montaj hatası yapmışım. yani pull up lara gerek yok, çalışıyor.
asıl karta akşam eve gittiğimde geçecem, sabahki denemelerimde hayat belirtileri gördüm. İnşallah son bir gayretle işi sonuca bağlarım.

Hocam bu arada sadece 16 biti kontrol edebiliyorum word buna izin veriyor

programlama işinden hep kaçtım şimdi aldım başıma belayı...

örneğin 1 rakamının displayde görünmesi için tam orta noktaya geldiğinde tüm 74595 çıkışlarını 1 yapmam gerekiyor(bilmem anlatabildim mi?). burada veri1, veri2,veri3 ve veri4 içeriğinin herbirini "11111111" yani 8 adet 1 yapmam gerekiyor.
bu noktada 32 adet sütun olduğuna göre ve herbiri için 4 adet veri tanımlamam gerektiğine göre 32x4=128 byte tanımlamasımı yapmam gerekiyor sadece çubuk şekline 1 rakamını gösterebilmek için?
bu iş, bu şekildemi yapılır?

millete bakıyorum

loop, case, biton şey var ama programları kısacık. onların yaptığıda benim dediğim yolamı çıkar?

shitout dta,clk,1[veri1]
shitout dta,clk,1[veri2]
shitout dta,clk,1[veri3]
shitout dta,clk,1[veri4]

Mucit23

hepsine ayrı değişken kullanmaa herek yok. Piyasada çok kayan yazı devresi var kodlarını incele. Çoğu kişi lookup tablosu kullanarak harlerin datalarını lookup tablosuna kaydediyorlar. Sonra istediğinde tobladan data alıyorlar. En kolay mantığı budur. Daha önce hiç kayan yazı programı yazmadım uğraşmadım. Bu yüzden tecrübem yok ama genelde herkes böyle yapıyor. Dediğim gibi Etrafındaki kayan yazı programlarını incele.

akkoyunlu74

devre breadboard da çalıştı. kullandığım entegreler 74hc595 ve tpic595 birazdan asıl devreye geçecem. Mucit Hocam ders 13e bakacam Ete Hocanın. sabaha bitermi bilmiyorum.  Bu arada aydinger kağıdıyla renkler çok doygun, videoda belli olmasada.

Mucit23

Evet başlangıç adımlarını atmışsın gerisi senin hayal gücüne bağlı bence çok güzel görünüyor.

akkoyunlu74

eyvallah kardeşim, yardımların olmasa bu iş zordu, diğer kardeşlerimede çok teşekkür ederim.
başlangıçta 33 port yetmezken şimdi 7 portla işi çözdüm, sayenizde.

Mucit23

akkoyunlu74

buda bahsettiğim 32x32 dotmatriks.
üstteki videoya ait programı yükledim. sonuç bu. bence adam olur. bağlantıları kontrol etmek lazım.

program kısmına gelince;  uzman arkadaşların, temel programlama bilgisine sahip birinin çözebileceği kolaylıktaki fikirlerini şiddetle bekliyorum.
10'dan geriye, hatta 9'dan geriye saydırsam yarın için tamamdır. gerisini uzun vadede halleder sonuçları bildiririm.