sensör+pic+L298 besleme ile ilgili bi soru

Başlatan shark27, 15 Şubat 2011, 19:57:04

shark27

arkadaşlar merhaba ii akşamlar...

kafama takılan bi soru var eğer yardımcı olursanız sevinirim..

sumo robot devresinde
3 adet sharpgp2d
4 adet CNY70
pic16f877
2 adet l298 ile sürdüğüm 1000rpm motorlar mevcut...

l298 in motor besleme uçları için 12 voltluk akü kullanıyorum.motorlar yaklaşık 150ma çekiyor.

sharp sensörleri pic16f877 yi ve cny70 in besleme uçlarını ayrı bir 5 voltluk pille veriyorumm

eğer l298 için kullanıdğım aküye 7805 bağlarsam 7805'in çıkışından alacağım 5 voltu sensörler cny70 ve pice bağlarsam bi sorun olurmu? geçen yıl yanlış hatırlamıyosam aynı kaynaktan besledğimde motorlar ileri hareketteen geri harekete geçerken akımı yüksek çektiği için sharp sensörlerim yanmmıştı

bilmiyorum anlatabildimmi cevaplarınız için teşşkrüler hayırlı akşamlar...

LukeSkywalker

Hocam hiç bir problem olmaz. Odtü yarışmasına katılacak mısınız?

shark27

merhaba maytere hocam merhaba meb hazırlanıyoruz ondada temalı çok zor onu düşünüyoruz yapsakmı die

ibrsel

L298 in datasheetinde gösterdiği gibi Motor uçlarına 4 er tane diyot atarsanız sorun çıkacağını zannetmem..

shark27

çünkü hocam geçen yıldan biliyorum aynı kaynaktan beslediğimde sharp sensörleri yakmıştım acaba nden yanmış olabilir sonuçta motorun çektiği akım kaynağğı aynı zamanda sensrölerede bağlıydı...

LukeSkywalker

Hocam başka bir sebepten yanmıştır. Kısa devre falan olabilir.  Motorların uçlarına birertane paralel kondansatör eklemeyi unutmayın. Ayrıca mikrodenetleyici ve L298 beslemelerine de birer adet 100nF kondansatör ekleyin. L298'in çıkışına H-bridge bağlantı yapın...

ibrsel

@mytere
Alıntı YapL298'in çıkışına H-bridge bağlantı yapın...

Hocam zaten L298 içerisinde H bridge yapıya sahip..Burada bir ifade yanlışlığı oldu sanırım..

erkan614

açık çevrim diyotları ekleyin l298 in pdfinde gösteriliyor
7805 girişine 12v vermeden önce seri 1n4148 ve 10-47 R arası 0.5W direnç bağlayın

shark27

erkan hocam 7805 in önüne 1n4148 ile direnci nasıl bağlayacağım şekil olarak göstererbilrmisiniz

shark27

ne kadar çizebildim bilmeiyorum olay şu..

[IMG]http://img594.imageshack.us/img594/6130/adszfc.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

beslemeleri tek aküden vermek istiyorum ne gibi zararı olabilir devreye yada sensörlere