Can sıkıntısı Projesi

Başlatan Maxim, 24 Şubat 2011, 08:39:06

Elektroemre

Tabi tam olarak nasıl bir sistem yapmak istediğine bağlı?
Sen gece (yada yeterince karanlık olunca) otomatik yansın istiyorsan 5 dakika bir sistem için kısa bile sayılır.
(mesela sokak lambaları yada otomatik bahçe aydınlatma sistemleri gibi).
Ama yok ben odalarımın lambaları kapanınca otomatik açılsın istiyorum diyorsan bilemem.
Sonuçta sürekli rastgele aç-kapa yapmasın diyorsan 3-5 saniyelik gözlem süresiyle zor, en az son 1-2 dakika (hep son 2 dakika) gözlemlenmeli.

Şununda altını çizmek istiyorum son 10 örnek.
Yani istiyorsan lambanın yanıp-yanmamasına karar veren fonksiyonu 5 saniyede bir çalıştırısın, bu fonksiyonda son 5 dakikanın değerlerine göre karar verir.

Yani "5 dk gözlemle, karar ver" - "5 dk gözlemle, karar ver" - "5 dk gözlemle, karar ver" şeklinde değil.

airforce

2 transistör ile yaptığım devre senelerdir sorunsuz çalışıyor. Bu iş için pic kullanmak biraz ilginç olmuş açıkçası :). Transistör çıkışında röle yerine led takıldığında  titreme yapmaz sadece hava kararmaya veya aydınlanmaya başladığında yavaşça led yanmaya yada sönmeye başlar. Ldr nin ışık kaynağından biraz uzak olması yeterli çok uzaklaştırmaya gerek yok. Devredeki direnç değerleriyle oynayarak istediğiniz açılma kapanma seviyelerini ayarlayabilirsiniz.Tavsiyem transistörlü devre yapmanız.

Kolay gelsin...

Maxim

ilginç değil fantazi
ilk mesajda açıklamıştım ticari bir proje olmadığı için maliyetin bilmem neyin önemi yok
pic daha kolayıma geldi picle yaptım

Mucit23

Arkadaşlar şimdi piyasada astronomik zaman röleleri yaygınlaşıyor. Bu röleler coğrafi koordinatlara ve gerçek zaman saatine göre çalışan, LDR gibi farklı sensörlere ihtiyaç duymadan Güneşin doğuş ve batış saatlerini kendine bu değerleri referans alarak otomatik hesaplayıp aydınlatma cihazlarını kontrol eden aygıtlarıdır. Bu cihazlarda daha önceden 81 ilin koordinatları veriliyor. Sadece il plaka kodunu girmek yeterli oluyor. Sistemin en güzel özelliği ortam ışığına ihtiyaç duymaması. Zaten kendisi güneşim ne zaman doğacağını nezaman batacağını biliyor.

Bu endüstriyel kontrol sistemleri herzaman ilgimi çekmiştir.:)
Acaba bukadarı fantaziyidemi geçer, cansıkıntısı projesi olmaktan çıkıp profosyonel bir projeyemi döner.:D

erkan614

o astronomik rölelerin bazılarında ldr de var havanın bulutlu vs olduğu zamanlarda ışık seviyesini kontrol ediyor