Bana biraz KEIL, Biraz C ve biraz ARM öğretenin 40 yıl kölesi olurum. :)

Başlatan EMG81, 23 Mart 2011, 22:49:17

GreeN

Arkadaşlar bu ARM çılgınlığı nedir anlamıyorum ? Neden ARM? PIC ile karşılaştırın demiyorum , sanki bir tutku gibi , ne bileyim birşey var bu ARM'ye başlayanlarda , ARM'deki büyü nedir? HArbiden merak ettim ....
Terörü Lanetliyoruz.

MC_Skywalker

Basit

32 Bit
Birçok Endüstiryel sistem ARM kullanıyor. Ücretsiz OS olan linux çoktan ARM desteği vermeye başladı.
Android telefonlar ARM çekirdekli yapı kullanıyor.
iPhone bile ARM çekirdeği kullanıyor
Nvidia çıkardacağı CPU için ARM çekirdeği kullanıyor.
Windows 8 ARM Çekirdeğini destekleyecek. CE yada embeded değil direk Windows'un kendisi vesaire vesaire

detay için http://www.arm.com/

şunuda ekleyeyim NXP LPC4xxxx ile çift çekirdekli MCU

fatihinanc

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 27 Haziran 2011, 20:23:38
NXP LPC4xxxx ile çift çekirdekli MCU

Bu tabiri biraz daha açmak istedim. Belki merak edenler vardır.
LPC4000 serisi Cortex M4 çekirdekli bir MCU serisi ve Cortex M4 ler klasik mikrodenetleyici uygulamalarının haricine biraz daha sinyal işleme eğilimi olan MCU lar. Yani açıklamlarında DSP tarzı işlemcilerin uygulama alanlarında kullanılabileceğinden bahsediyorlar. Hatta güzel bir board bile var Cortex M4 lü;

http://www.pressebox.com/pressemeldungen/pls-programmierbare-logik-systeme-gmbh/boxid/418545
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

klax

peki bu arm turkıye ıcınde temın etme sansı varmı fiyatlarıda tabı
TB2EOS

fatihinanc

Bu kitin fiyatını tam olarak bilmiyorum ama başlangıç için tavsiye etmem. Çok ileri düzey bir donanıma sahip.
Donanımı gereği fiyatının da uygun olacağını zannetmiyorum açıkçası.

ARM a başlangıç için Cortex M3 değil de Cortex M0 daha uygun gibi..
Onun da kolay ve bedava yolu var ;)
https://www.picproje.org/index.php/topic,32114.0.html
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: GreeN - 27 Haziran 2011, 18:38:44
Arkadaşlar bu ARM çılgınlığı nedir anlamıyorum ? Neden ARM? PIC ile karşılaştırın demiyorum , sanki bir tutku gibi , ne bileyim birşey var bu ARM'ye başlayanlarda , ARM'deki büyü nedir? HArbiden merak ettim ....

Bu biraz da imkanların açılmasına benziyor.
Misal 1500 TL maaş alıyodun, Geçiniyodun temel manada...
Hayalini kurdukların  hayal olarak kalıyordu.
Derken benzer işi yaparak başka bi işyerinde 30.000 TL maaş alabileceğini öğrendin.
ARM da sanki bunu yapıyor...
120 Mhz Cortex m3 işlemci ile PIC16 yı yanyana koyunca....

Elbette bu bi çılgınlık :))

z

Alıntı yapılan: GreeN - 27 Haziran 2011, 18:38:44

Yakin zaman icinde is icin muracat ettiginizde ARM biliyormusun diye sorulacak.

Eskiden islemci biliyormuydun denirdi sonra bu sorunun adi PIC biliyormusun oldu. Simdi de ARM biliyormusun olacak.

ARM cilginligi dalga dalga genisledikce fiyatlar daha da dusecek. Belki de 8 16 bit serisi piyasadan silinecek.

Belki ARM bilmeyene kiz bile verilmeyecek.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fryrmnd

-Hasan-

Alıntı yapılan: fryrmnd - 02 Eylül 2011, 00:56:37
Alıntı yapılan: bunalmis - 02 Eylül 2011, 00:52:39

amann bunalmış hocam ne yaptın :-X dur  ;D

"dur, ne yaptın" demeyin. bunalmis Hocam, ARM ' ın önemini çok iyi bir şekilde izah etmiş.  :)

kck87

Alıntı yapılan: bunalmis - 02 Eylül 2011, 00:52:39

aman hocam naptın sen yaa zaten evde kaldık diyordum bide arm ı çıkartma lütfen :)
 nickim'in terör örgütünün kck yapılanması ile alakası yoktur. bazı arkadaşlarımdan butarzda duyumlar aldım.

z

kck87

çat pat C var hocam ama arm yok, kör topal buluruz en kötü :)

şaka bi yana hocam önerdiğiniz C kitabı varmıdır?
 nickim'in terör örgütünün kck yapılanması ile alakası yoktur. bazı arkadaşlarımdan butarzda duyumlar aldım.

z

C ile cok ilgim yok. Internette C ile ilgili pek cok kaynak var.

kck87

haklısınız ama ben elimde 1kitap olsun diye sormuştum, sağolun hocam.