2x16 LCD Ekranın sağlamlık kontrolü nasıl yapılır.

Başlatan sürücü1047, 26 Mart 2011, 20:30:34

sürücü1047

slm

Elimde 2x16 karakter LCD ekran var zarar görmüş olabilir. sağlamlığını nasıl kontrol edebilirim. Basit bir yoluvar mı?

2x16 LCD Ekranın sağlamlık kontrolü nasıl yapılır

M_B

merhaba;
En kolay test yontemi bir pic'e Lcd ye veri yazma programı yukledikten sonra bağlantılarını yapıp çalıştırmak.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

subram

benim elimde hazır bir devre var 2*16 var üzerinde tuzlaya yakınsan getir deneyelim :) şaka bir yana @M_B arkadaşında dediği küçük bir program işinizi görecektir.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

sürücü1047

16f628A ile denedim tık yok. Pic den başka yolu varmı?  Teşekkürler.

M_B

Alıntı yapılan: sürücü1047 - 26 Mart 2011, 22:45:10
16f628A ile denedim tık yok. Pic den başka yolu varmı?  Teşekkürler.
Bildiğim kadarıyla yok. 
LCd ekranda herhangi bir şey cıktımı ?
Birde elinde baska calısan LCD varmı varsa bagladıgın devreye onu da bır tak bakalım calısan Lcd
çalışacak mı? cunku pot ayarı ve programın dogru mu onu anlarsın.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Tagli

LCD'nin sadece besleme ve kontrast bağlantılarını yaptığında (belki kontrast gerekli olmayabilir, tam hatırlamıyorum) üst satırdaki 16 karenin yandığını görmelisin. Gerçi bu sağlam olduğunu kesin kanıtlar mı bilmiyorum ama görmüyorsan kesin bozuktur.
Gökçe Tağlıoğlu

Maxim

pc de paralel port varsa oradan lcd ekranı kullanabilirsiniz,
bir çok program var bu konuda,
bu winamp plug-in olarak kullanılan
bağlantı şeması falan hepsi var burada

http://www.markuszehnder.ch/projects/lcdplugin/lcdcfg.php
HD44780 LCD

sürücü1047

Yardımlarınız için teşekkürler. Yeni bir ekran alıp denicem başka çare yok gibi görünüyor.

subram

Alıntı yapılan: Tagli - 26 Mart 2011, 23:18:40
LCD'nin sadece besleme ve kontrast bağlantılarını yaptığında (belki kontrast gerekli olmayabilir, tam hatırlamıyorum) üst satırdaki 16 karenin yandığını görmelisin. Gerçi bu sağlam olduğunu kesin kanıtlar mı bilmiyorum ama görmüyorsan kesin bozuktur.

hocam kontrast ayarının yapılması lazım.  şimdi denedim dediğinizi....
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

devkartal

Selam arkadaşlar;
bende 2x16 lcd ilgili aynı sorun var LCD 'ye  yanlışlıkla 12V verdim tabi bunun yanında PIC aynı Voltaj'a maruz kaldı  acaba diyorumki her ikiside bozuldumu? bir saat devresi yapmıştım sonucu goremeden herşey mahvoldu.
elimde yedek PIC vardı onu tekrar pragramladıktan sonra denedim LCD calışmadı? LCD deneme şansım olmadiğı için  LCD testi yapan arkadaşlar varsa yardım bekliyorum yoksa yeni bir tane daha alıp devreyi tekrardan uygulamak gerekecek

LCD'nin kontrast ucunu bağlamadım acaba işe yarar mı?

Bu arada  PIC testi sağlamlık  nasil yaparsak anlayabiliriz bu konudada bilgisi olan arkdaşlar varsa bilgilerinden faydalanmak isterim

kolay gelsin

Mucit23

Zaten %99.9 LCD bozulmuştur. Ama Kontrast potunu koymaman bir ihtimal lcd çalışsa bile ekranda bişeyler göremezsin.

devkartal

Tşk,
Peki PİC bozulmuşmudur?

Aslinda merak ettigim konu LCD'ye herhangi bir PIC bağlamadan ilgili ayaklarına Voltaj (+,-)verdiğimizde nasil bir tepki ile karşılaşılırdı? ben bunu muhtemelen bozduğum LCD'de  denedim fakat hicbir çalışma belirtisi yok ekranda ne bir aydinlik var sadece elimle LCD'nin arka tarafında bulunan devreye elimi surduğumde ortakısımda siyah bir cizgilenme oluyor tabi bu nedir nedeğildir bilmiyorum belki yaşama ihtimali olabilir ama guven vermeyecektir. Bu LCD lerde Yazı karakteri siyah proteusta olduğugibi değilmi? birde enerji verildiğinde genel bir aydıınlanma olması gerekmezmi yoksa benmi yanlış biliyorum?
Kolay gelsin

Andromeda

pic yada lcd sağlamlık ancak başka bir tane kullanılırsa anlaşılır..
yani devre istenen şekilde çalışıyorsa, ama diğer pic ve lcd takılınca çalışmıyorlarsa bozuk demektir.
mesela sağlam grafik lcd lerde pic ile komut gönderilmediğinde ekran açılmıyor..kontrast bile çalışmıyor..
ekranın önce açılması lazım,sonra data gönderilince harfler gözüküyor
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Maxim

bu konu neden bu kadar uzuyor anlamadım
lcd ekranın kontrolümü olurmuş ?

yaparsın pic li bir devre takarsın lcd, çalışıyorsa çalışıyordur .. olay kapanmıştır

pic ve lcd ye 12 voltmu verdin? %99.9 ikiside bozulmuştur.. olay kapanmıştır

devkartal

arkadaşım ,
konuların uzaması  izinemi tabi? yoksa  bu işlere senmi karar veriyorsun?  burası sorun ve bilginin paylaşılacağı bir yer ben derdimi anlatım 
bir arkadaşta bana lutfedim cevap verdi sana ne oldu onu ben anlamadım?
sen olaya neden dahil oluyorsun? sana sorulmuş bir soru yok ustune alıyorsan benim sorumu? cevap verir yada kısa keser hiç bir şey yazmasın
konu da kapanır.

payşamayacağın hiç bir seye mudahil olma

ilgili arkadaşıma duyurulur