SMD montaja nasıl karar verilir?

Başlatan t2, 28 Mart 2011, 13:53:46

Klein

Verimlilik biraz da yaptığınız ürünün satış fiyatı ile alakalı.   Yılda 100 adet sattığım ürünü smd yapıp montaja gönderiyorum.  Ürünün fiyatı kurtarıyor.

100 cihaz yapsanız , eleğe vereceğiniz para  150$(fosfor-bronz için) en fazla 200$.   cihaz başı 1.5$ eder.  50$ kar etmek yerine 48.5 kar ediyorum. Ama temiz iş oluyor.  İnsan hataları en asgari düzeye iniyor , işyerinizde montaj derdi olmuyor vs....

Ben thruhole malzemeleri de montaj firmasına taktırıyorum. SMD nin montajda ekstra maliyeti olmuyor. Hatta daha ucuza geliyor.
Ama montajı kendiniz yapıyorsanız, SMD montajı gözünüze biraz pahalı gelebilir.
Aynı şekilde PCB'leri hep çift yüzlü delik içi kaplama yaptırıyorum. Oradan da ekstra maliyet yok.

SMD için pcb değiştirecekseniz ,  thruhole dizginizi kendiniz yaptığınız halde SMD dizgiyi dışarıda yaptırırsanız  maliyet biraz fazla gibi görünebilir.

Şahsi kanaatim: elde dizmenin eziyeti karşısında  SMD rahatlığı için  5-6$ fark çok önemli değil. Eğer cihaz  başına 50$ üzerinde kar ediliyorsa bence bu karın 5-6 Doları  SMD ye harcanabilir.

mezire

dizgiyi nerede yaptırıyorsunuz acaba. bende dizgi yaptırmayı düşünüyorum ama değişik fiyat verdikleri için güvenilir bir yer arıyorum

erkan614

@T2 yok ne balastı yıldız-üçgen motor yol verme röleleri yapıyor eleman :)))
ayrıca Klein'e katılıyorum karmarjınız iyiyse az adtde dizgi ile uğraşmayın dizgici firmaya verin bütün üretim sıkıntıları ile onlar uğraşsın dertsiz aşım ağrısız başım
@mezire Renk elektyronik diye arat çıkar karşına biz hiç dizgi yaptırmadık ama makul fiyat vermişlerdi. (ne fiyat verirlerse versinler mutlaka pazarlık yap)

t2

Tek yüzlü devrede soket gibi bazı parçalar mecburen elde dizilecek. Sırf bunları potaya batırmak için ayrı katman ilave edilebilir. Öte yandan devrenin fiyatına zam da yapılamaz. Zaten 3 kuruşa alıyorlar.  Maliyet düşmeyecek.  Satış miktarı da az.  Elde ucuza dizen  yer bulsam iyi olur.   İkilem içerisindeyim.

erkan614

Alıntı yapılan: t2 - 30 Mart 2011, 13:32:12
Tek yüzlü devrede soket gibi bazı parçalar mecburen elde dizilecek. Sırf bunları potaya batırmak için ayrı katman ilave edilebilir. Öte yandan devrenin fiyatına zam da yapılamaz. Zaten 3 kuruşa alıyorlar.  Maliyet düşmeyecek.  Satış miktarı da az.  Elde ucuza dizen  yer bulsam iyi olur.   İkilem içerisindeyim.

tekyüzlü pcbde hallediliyor smdler de potada lehimleniyor örnek bir balast
http://img192.imageshack.us/i/fotoraf0043h.jpg/
http://img141.imageshack.us/i/fotoraf0044a.jpg/
http://img864.imageshack.us/i/fotoraf0046.jpg/
http://img38.imageshack.us/i/fotoraf0045g.jpg/

Klein

Tek yüzlü kartta SMD montajı engelleyecek bir şey yok. Belki biraz pahalı olur.  Eğer thruhole malzeme fazla değilse normal SMD montaj yapılıp , thruhole malzemeler elde lehimlenebilir.
İlla ki potaya girmesi gerekirse  SMD malzemeler yapıştırılır. sonra potaya girer.
Aslında Yapıştırmalı uygulamanın normal uygulamadan pahalı olmasının bir mantığı yok.  pasta lehim yerine smd malzemenin altına yapıştırıcı sürülecek ve kür fırınına gidecek.
Belki yapıştırıcıyı sıkacak makinenin işlem zamanı yüzünden proses uzuyordur. Pahalı olmasının sebebi bu olabilir.

picmanya

erkan614 resmini verdiğiniz kartın, smd malzemeleri hangi kılıfda? 1206 mı 805 mi?
smd malzemeler kesin elle mi dizilmiş?
bu kart potada lehimlenirken smd malzemeler komple sıcak lehim içine giriyor ve iki - üç saniye orada bekliyor olmalı .
bu durumda smd malzemeler yerinden kopup potaya düşmüyormu?
hernekadar smd malzemeler ortalarından karta yapıştırılıyor olsada,
o yapıştırıcı yüksek sıcaklıkda kendini illa bir iki tane smd malzemede de olsa atar diye düşünüyorum.
kart komple elle lehimleniyor olabilirmi?
smd malzemeler makina dizgisi gibi çok simetrik ve düzgün duruyor iyi işçilik yapmışlar.

picmanya

Alıntı yapılan: Klein - 31 Mart 2011, 15:06:42
İlla ki potaya girmesi gerekirse  SMD malzemeler yapıştırılır. sonra potaya girer.
Aslında Yapıştırmalı uygulamanın normal uygulamadan pahalı olmasının bir mantığı yok.  pasta lehim yerine smd malzemenin altına yapıştırıcı sürülecek ve kür fırınına gidecek.
Belki yapıştırıcıyı sıkacak makinenin işlem zamanı yüzünden proses uzuyordur. Pahalı olmasının sebebi bu olabilir.

burda bahsettiğiniz smd malzeme yapıştırıcısının elle dizgi yapılmada kullanılan bir çeşidi varmı?
otomatik dizgi makinası için kullanılanının videosunu görmüştüm.
elle montajda kullanılanını araştırıyorum.

smd malzemeyi bu güne kadar hep havya ile bir ucunu yapıştırarak monte ettim böyle yapınca smd malzeme yamuk takılıyor
ve bazen pcb den biraz yukarıda kalabiliyor.

z

Kartın çok büyük değilse yapıştırıcıya gerek yok. Padlere krem lehimi tek tek sür malzemeleri cımbızla dikkatlice yerleştir. Minik yemek fırınına sür.

Lehimler eridiğinde malzemelerin kendiliğinden doğru pozisyona geldiğini göreceksin. Bu aşamadan sonra kartı sarsmadan fırından çıkart ve kendi haline soğumasını bekle.

Afiyet olsun. :)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erkan614

@klein yapıştırmalı sistemin pahallı olmasının sebebi karta elekten yapıştırıcı sürülürken (ragle) çok yapıştırıcı ziyan oluyor :) bunun makineside var adamın bir raglede ziyan ettiği yapıştırıcı ile 1 ay üretim yapıyolar ama çoğu dizgici almıyor "Glue machine" diyolar buna birde bu yöntemde arıza oranı fazla tamire çok zaman gidiyor oda dizgi maliyetini arttırıyor

@T2 smdler tamamen makinada dizilmiş bu kart için konuşursa sıraladığın hiç bir olumsuzluk yaşanmıyor tıkır tıkır üretiyor adam kılıfı ise 1206. eğer 805 olsaydı padler lehim almada sıkıntı yaşayabilirdi
bide burda pcb ve malzeme kalitesi de işin içine giriyor ben biraz fazla maliyetine bakmadan bunları kaliteli ve taze olanından alıyorum