Seramik Isıtıcı Sürücü Devresi

Başlatan anti1990, 05 Nisan 2011, 09:32:07

anti1990

Merhabalar
Seramik Isıtıcı Sürücü Devresi arıyorum nette baya aradım ancak direk olarak seramik ısıtıcı sürücü devresini bulamadım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Teşekkürler

remzi

Nasıl birşey bu seramik ısıtıcı?

Klein

Seramik ısıtıcıların çeşitleri var. Hangi tür ısıtıcı olduğunu belirtmemişsiniz.
Daha önce SIC ( Sislisyum Karbid)  ısıtıcı ile çalıştım. SIC ısıtıcı diğer seramik ısıtıcılar kadar  ani şoklara hassas olmasa da , seramik ısıtıcılar için genel kural bunda da geçerli.
Hiç bir şekilde kontrolsüz bıraklımamamsı gerek. Ani ısıtmalardan kaçınmak , ısınmayı kademe kademe yapmak gerek.
Sıcaklık biraz artırılıp , o sıcaklığın stabil olması beklenmeli , sonra biraz daha artırılıp yine stabil olması beklenmeli. Bu şekilde sınır değere kadar çıkılabilir.
Seramik ısıtıcıların endüktif etkisi çok fazla değil. Tek transistörlü bir devreye PWM uygulanarak gayet rahat kontrol edilebilir. Ancak muhakkak surette transistörün bozulması gibi durumlara karşı ilave güvenlik önlemi alınmalı.

Sürme algoritması olarak PID yerine sadece P kontrol daha uygun. P katsayısını küçük seçip ısınmayı yavaşlatabilirsiniz.  İstediğiniz sıcaklık ile ulaşabildiğiniz sıcaklık arasında biraz fark çıkacaktır. Son sıcaklığa gelene kadar bu çok önemli olmayacak.  Artık son adıma geldiğinizde P den PID'ye bir geçiş yapabilirsiniz.
Ekleme:
http://www.kanthal.com/products/furnace-products-and-heating-systems/electric-heating-elements/

anti1990

bilgileriniz için çok teşekkür ederim ancak benım kullanacağım seramik ısıtıcı çok profosyonel bir şey değil. Orion Seramik Isıtıcı(HSC 60X60 mm) kullanmayı düşnüyorum.Küçük bir kabın içine ısıtacak şekilde bir ısıtıcı düşünüyorum. Pic kontrolü düşnümüyorum sadece seramik ısıtıcıyı sürecek bi devre arıyorum.