Öğretmene bir yarım lütfen

Başlatan theapeiron, 10 Nisan 2011, 00:28:38

t2

x ve y eksenlerinde 100 er tane noktacık olsun.  ve yeterli olduğunu varsayalım. Fiziksel olarak bunu algılayabilmek için bu noktacıkları taratmamız gerek. karmaşık bir işlem uzun ve pahalı iş.
Noktacıkları algıladık pic programını da yazdık diyelim. sonucu bilgisayara aktarmak gerek.

Ya da noktacıkları 25 tane düşünürsek 5x5 =25 olarak belki tek picle yapılabilir. klavye gibi taranacak. pic18f2550 kullanılabilir.  Fazla noktas gerekiyorsa, bunun çıkışlarını ek entegreler ile  taratatabiliriz.  Birden fazla ekran durumu da windowstan halledilebilir. Program yazılacak. 

Proje öğrenciler içinse, bu proje olmadan da anlayabilir.  Madem ekran var bi,lgisayar var, bilgisayarda 3 boyutu animasyon yapılabilir. Bence elektronik olarak yapılmasına anlam veremedim. Ekranlarda gösterin işte sorun nedir?

theapeiron

Bilgisayarda görünmesine gerek yok. Hesap makinesinin ekranı gibi ekran da görünecek koordinatlar.

t2

çözünürlük nedir? kaç nokta gerek?  maksimum X = 10, Y = 10 olsa işinizi görür mü? 

theapeiron

x ekseninde + yönde 10 eksi yönde 10 olmak üzere (y ekseni içinde geçerli) o zaman olabilir. Aslında çok bile.

t2

Şimdi fark ettim. sanıldığı kadar çok nokta gerekmiyor.   x ekseninde maks 8  y ekseninde 8 noktacık olsun. 64 tane nokta gerekmiyor. 16 tyane yeterli . pic 16f877A ve 1 adet LCD işinizi görecektir. Buna uygun bir pcb hazırlanır üzerinde  8+8 = 16 noktacık olur. Düz teli bu eksenlerin üzerine bırakırsınız. kesişen noktaları pic algılayıp yazar. olmazsa 3 tane pic koyar 3 ekrana yazarsınız. Noktacıklar, klavye tarama yöntemine benzer şekilde taranır.

Hocam işinize karışmak istemem ama bu proje bana boş iş gibi göründü. Belki de değildir. Bilgisayar neden kullanılmıyor? Amaç öğretmek ise buna gerek yok. Hem size vakit ve para olarak pahalıya patlayacak. Okullara eğitim malzemesi satışı yapan bir firmanın projesine benziyor sanki. O zaman boş iş değildir. Uğraşmaya değer. Avrupa birliği fonlarından ya da tübitak destekli has proje de olabilir.

theapeiron

Öğrenciye bir şey katacaksa boş iş değildir benim için. O sizin görüşünüz. Saygı duyarım.

Eğer işe yarayacaksa yapmak isterim.

z

Eger elektrik yada elektronik ogretmeni olsaydiniz uzerinde ugrastiginiz proje elektrik-elektronik ogrencileriniz icin fazlasiyla ogretici olurdu.

Fakat, matematik dersi alacak ogrencilere kuracaginiz bu duzenek icin atacaginiz tas, urkuteceginiz kurbagalara degmez.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

oskaya

Hocam X ve  Y eksenlerinin kesisim noktası olan "0 " noktasına  12V lut bir pil koyun. X ve Y eksenlerine de seri olarak 1k lık dirençleri bağlayın.
Kullanacagınız dogrunun da orta noktası toprak olursa.. Bakır dogrunun x ve y eksenlerini kestigi noktalardaki geilimi voltmetreyle teker teker  olçtugunuzde gordugunuz rakam aradıgınız koordinatlardır.

En basit cozum bu olur bence..