Vga ve pic.. Bu kadar zor olmamalı !

Başlatan EMG81, 12 Nisan 2011, 01:35:20

leblebitozu

Aşağıda verdiğim linkteki zip dosyasının içinde VGA-TIMING.XLS isimli bir excel dosyası var, ekran rezülasyonunu ve tarama frekansını girdiğinde gerekli zamanlama bilgilerini, back-front porch gibi değerleri hesaplıyor işine yarar diye düşünüyorum.

http://www.xess.com/projects/an-103005-vgagen.zip

EMG81

Evet abiler.

Bunalmış ın verdiği sinyal zamanlarıyla Full HD olmayan bir monitörde denemeler yaptım. Monitör açıldı Açkapalar halen mevcut ama renk bilgileride basabildim. Deneyi yaptığım monitör 4:3 değil, HD bir monitördü. Full HD monitörlerde ise ekran açılıyor. Hiç aç akapa yapmıyor ama kapkara. 4:3 bir monitör getirtiyorum şimdi. Ondada bir deneme yapıcam.

Bu arada I2C hattından monitörler ekran kartlarına model,min. max. ekran çözünürlüğü ve tarama frekansları gibi şeyleri söyleyebiliyorlarmış. zaten Full HD monitörü de HD monitörüde laptopuma bağlayınca çalışmasını anca bu şekilde izah edebilirim. Aynı şekilde aynı monitör 1998 model bilgisayardada çalıştığına göre bu hat bu işe yarıyor.

Akşama bir video çekip buraya yüklerim sizlerde sıkıntılarımı görmüş olursunuz.

EMG81

Evvet. 15 inç eski model CRT monitör + bunalmış ın senkron palsleri sistem hiç kırpma yapmadan tam takır çalışıyor.

%90 oranla sıkıntı şu idi. Deney yaptığım diğer 2 monitör ün Autosize modu var. Hatta tuşu da var basınca otomatik ekranı hizalıyor falan filan. Bu bizi bozan kısımdı diye tahmin ediyorum. Video çekemedim ama yarın söz çekicem. Şuan karşımda 3 adet ekran var. ve olaylarıda;

Full HD: Ekran da kırpma yok fakat RGB bilgilerini kabul etmiyor.
HD: Ekranda sapmalar var,  10 sn de 1 kararıp tekrar geliyor ama RGB bilgilerini kabul ediyor.
Eski CRT: Herşey normal :)

AMA ŞÖYLEDE BİR DURUM VAR Kİ ;
Benim bu işi LCD monitörler ile yapmam lazım. Hatta mümkünse Full HD ile yapmam lazım. Nedeni ise hem ucuz(1 adet değilde miktara vurunca çok fiyat farkı doğuyor.) hemde geleceğin monitörleri hep Full HD bundan 2 sene sonra HD yada CRT monitör bulmak çok sıkıntılı olacak.

Şimdi sorum şu. Bu AutoSize ı sağlayan Chip i nasıl kandırabilirim ? :)

z

Zamaninda MC6845 ile calisirken bir monitordeki normal goruntu, bir baska monitorde kucuk, buyuk, saga yada sola, alta yada uste kayik cikiyordu.

Bunu;

Senkron palslarinin sonrasinda olu bolge suresini degistirerek yapiyordum. Bu sureler ayri ayri CRTC registerleri uzerinden yapiliyordu. Simdi sen her seyi yazilimla yapacagina gore
bu zamanlamalari da  yazilimsal olarak dikkate alacaksin.

Sana verdigim sureler zaten dokumanlardaki surelerle uyumlu ve anladigim kadariyla ufak farkliliklar ciddi sorunlar yaratmiyor. Fakat Vs ve HS senkron palslarinin konumlari ve olu bolge surelerine dikkat etmek lazim.

LCD displaylerde ne tip islem yapiliyor neden sorun yasiyorsun ben de merak ediyorum.

Ayrica CPU suz CRT monitorlerde mod degisikliklerinde CRT devreleri gelen frekansa gore bazi voltajlari otomatik olarak anahtarlayip monitoru o moda uygun voltajda calistirmakta.
Fakat her mod degisikliginde tum zamanlamalar degistirilmekte.

LCD lerde bunlara gerek yok gorunuyor fakat monitor uzerindeki islemciyle konusmak gerekebilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

EMG81

Ben birde 4:3 LCD de şansımı denemek istiyorum. Yarın 4:3 LCD bulmaya çalışıcam. Hafta sonuda Skop umu eve getiricem. Malum teşkilat evde. Şu Full HD monitörü PC ye bağlayıp sinyallerini kontrol edicem. Kesin onun durumu farklı olacak. 

Yüksek ihtimalle ki öyle diye tahmin de ediyorum. I2C hattından monitör ekran kartına kendi çözünürlüğü ve pals sürelerini gönderiyor, ekran kartıda buna göre işlem yapıyor. Yer yüzündeki hangi monitörü alırsam alayım. Ekran kartının vga çıkışına taktığım anda çalışmasını anca bu şekil de açıklayabilirim.

Şu işin içinden çıkayım birdaha LCD monitöre ne dokanırım nede bakarım dostlar :)

ipek

konuyu heyecanla takip ediyorum.Samsung ve LG  olmak üzere iki adet full hd monitorüm mevcut
ve görüntülerinden pek memnununum fakat bir sorun mevcut makinayı ilk açtığımda kusursuz çalışıyor
screensaver moduna girdimi ikiside koma hdmi signal not found yazıyorlar monitorü açıp kapatmam hiç bir işe
yaramıyor fakat yeni bir şey keşfettim bu koma durumuna girmiş halde iken hdmi fişini söküp takarsam
olay düzeliyor merak ettim manualini indirdim DVI ve HDMI portları uart tx rx diye i2c hattı barındırıyor
Dsub 15 fişinde ise bağımsız bir 24c16 sca scl hattına bağlı sanki daha evvel makinanın model kimlik bilgileri
bu ic'ye girilmiş gibi yahu bu sync işi ne zor işmiş ünlü markalar bu problemi giderememiş iken ALLAH yardımcın olsun...
üstelik te monitorların üzerine MULTSYNC SYNCMASTER yazmışlar utanmadan...

emrez

pic18f2550 ile yazılmış vga color game linkte başka güzel projelerde va hepsi açık kaynak işinize yarayabilir,

http://www.pic24.ru/doku.php/en/osa/articles/vga_game

Murat Mert

Alıntı yapılan: emrez - 14 Nisan 2011, 09:17:34
pic18f2550 ile yazılmış vga color game linkte başka güzel projelerde va hepsi açık kaynak işinize yarayabilir,

Süper bişi yapmış adam ya helal olsun
mert07

çonçon

EMG81

@Bunalmış verdiğin sinyal zamanları ile başka bir HD monitörde denemeler yaptım. Yine durum ne yazıkki aynı. Monitör 10-15 sn de bir kararıp düzeliyor. Fakat monitörün menü butonuna basınca ayar penceresi açılıyor ve burada  monitörün 800x600 - 62Hz çalıştığını söylüyor. Sen ne tarz bir monitör de bu sonuçları buldun ?? Yada sonuçlarda bir sıkıntımı var ? İlgilenirsen çok sevinicem.

@emrez verdiğin likteki monitörün ne tarz birşey olduğu seçilemiyor. Şu an CRT monitörlerde sıkıntımız yok. Ayrıca o uygulama RTOS ile yapılmış. Öyle değilmi ?

@Concon Verdiğin likteki uygulama pal ile yapılmış. Ben VGA üzerinden çalışıyorum.

z

X-Fi

Alıntı yapılan: emrez - 14 Nisan 2011, 09:17:34

bu linkdeki adam VGA yı bitirmiş benim bile lcdlerdenden vazgeçip her karta bir soket koyup monitöre bağlayasım geldi. :)

laptoplardaki vga çıkışı aynı zamanda girişe dönüşebilir mi?
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

EMG81

Aynen. Onu izledikçe zaten karşımda duran ve bi türlü çalıştıramadığım monitörlere tekme tokat dalasım geliyor.. :D
Keşke 80Mips bi pic32 kullansaydım. 25 Mhz i timer kontrolü ile rahatlıkla yapar, bukadar sinyal tutturmaya uğraşmaz, Vga ya Pixel pixel görüntümü basardım diyorum bazen ama Sağlık olsun. 10MIPS ile de başarıcam bu işi..
Vga ile çalışacak arkadaşlara önerim şudur ki. 18f lede yapmışlar bende yaparım diyip bu işe bulaşmayın... Çünkü çok zoooor :)

iyildirim

80MIPS PIC32 ile timer kullansaydın   Interrupt latency 5 clock.  olduğundan yine olmazdı.

Örnekte ki arkadaş ekranı lojik 250X200 pixel kullanıyor. 50Hz lik tarama frekansı olsa 2.5Mhz gibi bir veri basma frekansı çıkar.
Sanırım en ince iş Senkron sinyallerini tutturmak. Belki frekansı ve duty'si iyi ayarlanmış H/W pwm ile senkron sinyalleri üretilebilir.

z

Senkron palslarini tutturmak aslinda zor islem değil.

Asil sorun, yatay senkron ardindan pixel bilgilerini tam zamaninda okuyup gondermek. Buradaki en ufak gecikmeler bile ekranda minik karincalanmalara minik pixel danslarina neden olacak.

Tek pixelden olusan dikey incecik cizgiler cizdigi anda is bitmistir.