Bravo bu arkadasa. Digital, elektronik muzik....

Başlatan bunalmis, 15 Nisan 2011, 02:11:39

z

Türk müziğinde iki ses arası 9 a bölünür derken oktav mı 9 a yoksa iki komşu nota mı 9 a bölünüyor?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

kudretuzuner

Merhaba
Hocam,Do ve Re arası dokuza bölünüyor.ve tüm notalarda da bu var makama göre de değişiyor.
http://www.turksanatmuzigi.org/nedir/788-koma-nedir.html
Amatör

EMG81

Bende Yıllardır profesyönel olarak Gitar çalıyorum. Yanında amatörce  davul, klavye, bass gitar, ud, bağlama, Cümbüş vari şeylerde çalabilmekteyim. Merak ettiğiniz şeyler olursa elimden geldiğimce yardımcı olmaya çalışırım.

@Bunalmış. Senin attığın bu adımı sonuna kadar destekliyorum.

EMG81

Batı müziğinde;

--># Diyez
<--b Bemol

Do         RE           Mi     -      FA          Sol            LA           Sİ     -     DO
      \/            \/                           \/             \/            \/
    Do#          RE#                       FA#         Sol#        La#       
    Re b          Mi b                       Sol b        La b         Si b

Türk müziğinde yada perdesiz enstrumanlarda Do ile Re arasında sadece Do# değilde 9 ayrı ses olması olazım.

z

!!!!! Dedelerimiz ne yapmış böyle!!!! .  Kaba bir hesapla bir oktavda 50-60 a yakın nota var. Yanılıyormuyum?

Bu durumda batı enstrumanları ile Türk eserleri çalınamaz gibi bir sonuç çıkyor.

Merak ettiğim bir kaç soru oluştu?

Kulaklarımız batılılara kıyasla daha mı gelişkin? Türk müziği mi gelişkin? Yada 9a bölmenin başka bir açıklaması varmı?

Tarihte örneğin Bach ile ünlü müzisyenlerimizinden karşı karşıya gelipte sohbetler yaşanmışmı? Nota konusunda kültürler arası mukayese ve sonuçları yayınlanmışmı?

Böyle bir şey varsa okumayı çok isterim.

EMG81

Türk Müziği daha zengirdir fakat Batı müziği enstrumanı ile Türk müziği yapılamaz diye birşey yoktur. Örneğin Piano ile Zeybek çalınabilir.
2 nota arasında ki 9 ses farkını batı müziği estrumanları Akorlar ve gamlar ile aşıyor.

z

O zaman picproje forumları akor ve gam nedir sorusuna cevapsız kalmasın?

Ne anlama geliyor?

EMG81

Gamlar melodilerdir. Müziğin temelini ve sesini oluştururlar. Aynı nota ile başlar ve aynı nota ile biter. Aradaki notalarla oynayarak kendi ezgimizi yaratırız. Örneğin Blues gamı, Örneğin Hicaz Gamı.

Akorlar: Minimum 3 belirli notanın yan yana gelmesi ile oluşurlar. 3 ü kritik notanın konumu
Minör
Majör
Dim
7li
5li gibi.

Bunları hemen anlamak zor olur. Hangi enstrumana meğilliysen onun Youtube dan adını yazıp ardına "dersi" kelimesini ekle ve biraz araştır. Müzik çok büyük bir dünya ;)

z

Bir şey anladığımı söyleyemeyeceğim fakat şu benzetmeyi yapabilirmiyiz?

Elimde 10 ve 20 Hz varsa fakat bana 15Hz lik ses gerekiyorsa 10 ve 20 Hz i aynı zamanda yada kısa aralıklarla peş peşe çalarım gibi bir şeymi?

Amacım müzik aleti çalabilmek değil, zaten bunun öğrenilemeyeceğini doğuştan yetenekli olunması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

kudretuzuner

Merhaba
Hocam,bu müziği algılama olayı tamamen kişisel bir olgu.Ben kendimden misal vereyim.Dinlediğim müzik, yapımcısı o eseri yaratırken hissettiği duyguları ben de algılayabiliyorsam benim için çok güzel bir eser oluyor.Ama yapımcısının duygularını ben hissedemiyorsam o benim sanat birikimimin eksikliğini gösterir.O eserin kötü olduğu anlamına gelmez ben böyle düşünüyorum.Bence afrikadaki yerlilerin kütüklere vurarak çıkardıkları seslerden oluşturdukları müzik,Dede Efendinin Rast şarkısı "Yine bir gül-nihâl aldı bu gönlümü",Pyotr İlyiç Çaykovski nin kuğu gölü balesi müziği benim için birer şaheserlerdir..Aynı şeyi bir tabloya bakarken,bir fotoğrafı incelerken hep o sanatçının o andaki ruh halini anlamaya çalışırım.Bu da bana o çalışma hakkında bir fikir oluşturur.
Amatör

Klein

Alıntı yapılan: bunalmis - 16 Nisan 2011, 19:08:42
Bir şey anladığımı söyleyemeyeceğim fakat şu benzetmeyi yapabilirmiyiz?

Elimde 10 ve 20 Hz varsa fakat bana 15Hz lik ses gerekiyorsa 10 ve 20 Hz i aynı zamanda yada kısa aralıklarla peş peşe çalarım gibi bir şeymi?

Amacım müzik aleti çalabilmek değil, zaten bunun öğrenilemeyeceğini doğuştan yetenekli olunması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Şöyle:
3 sesten kasıt 3 sasin aynı anda basılması ,yani aynı anda tınılaması. buna akor deniyor.
Ama bu sesler rastgele seçilmiyor.

yani do, re , la gibi istediğiniz  notayı basamıyorsunuz.  basarsanız da saçma birşey çıkıyor.

belirli bir düzende basılması gerekiyor.

z

Anladım. Devam edebilmek için, 3 ayrı frekansdaki sinüs sinyalin toplamının grafiğini çizeceğiz ardından yayınlayacağız.

Bana bu işe uygun, yani aynı anda basılması gereken 3 özel nota söyleyebilirmisiniz?

EMG81

mi,si,la=La minör

kudretuzuner

Merhaba
Hocam,örneğin keman,ut telleri arasında sazda,gitarda olduğu  gibi perde atkıları yok.Bu şu demektir,sanatçı türk sanat müziğini icra ederken perdesiz enstrümanlarda parmağını ile doğru noktaya basmalı ki eserin aslını çalabilsin.Aksi taktirde eser yine icra  edilir ama orijinaline uygun olmaz.Not:Eserler içindeki bu koma farklarını hissedebilecek  müzik kulağına sahip kişiler oldukça kısıtlıdır.
Amatör