Elektronik davul

Başlatan bunalmis, 17 Nisan 2011, 15:53:49

z

Elektorun 80...90 li yillara ait sayilarinin birinde cok guzel bir elektronik davul semasi oldugunu hatirliyorum.

Trampet, Snare, Zil, bas ... gibi bilesenler iceriyordu. Bu devreyi yapmistim ve dinleyen muzisyen arkadaslarim bile begenmislerdi.

Bu semaya ulasmamizi saglayacak olan varmi?


Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

abi   80..90  serisi var ama  hepsine bakmak  çok zaman alacak :)  bir kaç yıl  elesek  iyi olur
 

z

Araligi genis tuttugumun farkindayim.

86 da okuyordum. Muhtemelen 86..88 yillarinda yaptim.

Fakat isin kotusu bir arkadasda elektor gorur ve begenirsek fotokopi cekiyorduk.  Dolayis iile dergi 80 oncesi de olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

peki  bir  resim varmıydı abi  yani  baktım ama  bulamadım  aklımda  bir davul, bateri resmi vardı   ona göre aradım  acaba  devrenin başlığı neydi  ya da  başka bir ip ucu
 

z

17 Nisan 2011, 16:40:44 #4 Son düzenlenme: 17 Nisan 2011, 16:43:00 bunalmis
Gevv aklimda cok fazla bir sey kalmamis.

Tamamen transistorlu bir devreydi, davullarin bir yada iki tanesi Cift T tipi filitre ile yapilmisti. Zil sesi icin diyod gurultusu kullaniliyordu. Fakat resim hatirlamiyorum.

Internette eski yillarin elektror dergileri icin sorgulama yapamiyoruz galiba.

Talking dice konusunu iceren elektor sayisina yakin bir tarih olmasi lazim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

araştırdım ama eski sayılar için sorgu yok sitesinde 2000li yıllar var  abi  istersen 86....88 serisini upload ederim  ben bulamadım
 

Ersin

İlk linkte analog kısım dahil nasıl yapıldığını gösteren şema mevcut.Vurma hasasiyeti ve uzunluğu gibi bilgileri alıp midi ye çevirmekte , daha sonra bir pc veya soundmodule baglanarak ses üretilmekte ( örneklenmiş ses ) .
Daha basit 2 transistörlü bir şema da sesler oldukça kötü çıkacaktır.Eğer robot kolları ile bir orkestra tarzı bişey (davul,org.. ) yapacaksanız mutlaka midi ye cevirip pc veya soundmodule dan çaldırmanız gerekmekte.

http://www.ucapps.de/
http://www.ise.pw.edu.pl/~wzab/MIDI/perkusja/index.html
http://www.edrums.info/index.html

z

Davul cok karmasik bir enstruman degil.

y=e^-at sin(wt) fonksiyonunu  DSP de matematiksel olarak isletip gayet basarili sonuclar elde etmistim. Elektordaki analog devre de cok basariliydi.

Semaya kisisel olarak su anda ihtiyacim yok, muzik bolumunde birilerine lazim olur diyerekten eklemek istedim.

Opamplarla da davul sesi uretebiliriz. Cunku davulun matematigi belli.

Gecmis yillardaki calismalarimda davula ekleyemedigim iki ozellikten ilki, ses genligi ayarlamak oldu. Davula cok hafif vurmakla cok kuvvetli vurma efektini klavyedeki baski ile ayarlamayi o zamanlar yapamamistim. Bir digeri de davul cubugunu davula vurup cekmekle, cubugu davula vurup orta birakmak arasindaki farki beceremedim.

Yaptigim gup cisss gup gup cissss seklinde basit ritimlerden ibaretti.


Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

My75

Holtek 'in perküsyon üreten entegreleri mevcut...Sitesini incelerseniz ilginç ürünler var..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

z

18 Nisan 2011, 15:01:18 #9 Son düzenlenme: 18 Nisan 2011, 15:07:26 bunalmis
Gerçekten güzel çipler varmış. Gerçi external DAC kullandıktan sonra PICler de benzeri bir  çip yapılabilir.

http://www.holtek.com/english/docum/consumer/36a1.htm

http://www.holtek.com/english/docum/consumer/83xxx.htm

Gene eski Elektor dergilerinden birinde bir çip vardı. Xtal bağlantısını yaptığınızda tüm pinlerinden diyezler de dahil nota frekanslarını kare dalga olarak çıkartıyordu. (Bir kaç oktav)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

My75

Hocam biraz daha derinlere inip nota sürelerini incelediğinizde ve anladığınızda eminimki aklınıza çok güzel uygulamalar gelecektir.Nota süreleri matematiksel olduğu için Pic ile çok şeyler yapılabilir.Size bir fikir vereyim,bir ara kafamda bir proje vardı,okullarda müzik derslerinde notaları çocukların daha iyi anlamalarını sağlayabilecek ve eğlenceli bir hale getirmek için elektronik müzik tablosu yapmayı düşünmüştüm..

Kısaca notalar bir mıknatıs olacaktı ve portreye her hangi bir melodinin notaları olarak dizilecekti,her notanın denk geldiği portrenin üst kısımlarında nota süresini seçip işlemi yapacaktım,Tahtanın arkasında tabiki reed kontaklar olacaktı..Notalar yürüyen ışık gibi başlayıp  ledlerle ilerleyip aynı zamanda kontakların durumuna göre tınlayacaktı..Bu sadece düşüncede kaldı tabi.. 
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

zFxDev'in verdigi linkte elektordan alinma bir sema var. Yukariya ekledim ben de.

Bahsettigim sema bu degil ancak gene de davul sesi uretimi icin bir secenek. Zaten benim bahsettigim Batery deki davullar da benzer mantik kullaniyordu.
Semada cmos nand analog amplifikator olarak kullanilmis ve tonlama T filitre ile yapilmis. Benim yaptigim devrede  cmos yerine dogrudan transistor kullaniliyordu.


Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com


Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.