USB ve Besleme

Başlatan ehliseyf, 29 Nisan 2011, 14:24:36

ehliseyf

Merhaba
internette gezinti yaparken bazen litaratür taraması filan yapıyorum ne gelişmeler varmış diye bakıyorum.uzun zamandır birçok sitede gördügüm fakat çalışması hakkında pek bilgimin olmadığı bir konu üzerinde  fikrinizi almak istiyorum..

pic18F serisi birçok microişlemcide usb var.fakat bazen bu usb ile bağlantı yapılırken aynı zaman devrenin beslemesinide usb nin beslemelerinden alıyorlar.
pic hem usb ile haberleşme saglıyor hemde beslemesini usb üzerinden alıyor.

bunun baglantısı direk olarak Vdd uclarına usb nin + beslemesini ve sase yede usb nin sasesi baglanması yönündemi oluyor.
yani direk 5 voltta mı kalıyor usb sürekli.
hiç azalma artma olmuyormu.bu durumlarla karsılasmamak için farklı bir bağlantımı kurulmuş.elimde hazır bir kart var ama beslemesi harici olarak verilmiş.
bense bunun beslemesini alabiliyorsam usb üzerinden almak istiyorum.(fakat usb ile baglantı gerekmeyen durumlarda sadece bootloader kullanmak istersem diye soru geldi aklıma ozaman beslemeyi nereden almalıyım .) en akıllı çözüm hangi yoldur.
bilen biri aydınlatsın  lütfen..
Code'm mu oturturum !

t2

Usb konnektöründe 4 tane uç var. 2si data biri +5V diğeri toprak. +5V olan yerden besleme alıyorsun. data ucundan almak olmaz.  5V besleme duruma göre azalabilir dandik kablo kullanılmıştır. veya anakartın keyfine bağlıdır. karışamazsın. 4V  bile olabilir. fakat 5.2 voltu geçeceğini sanmıyorum. Görmedim.

USB aygıt sürekli beslemeye bağlı durur. Bazen PC tarafından usb beslemesi komple kesilmiş olabilir. kısadevre durumlarında koruma mekanizması gibi bir şey oluyor (zannediyorum) Bu durum bilgisayarı yeniden başlatmadan düzelmez. 

Beslemeyi almak istemediğin durumlarda kesebilirsin. Bu amaçla mosfet veya pnp-npn çiftiyle beslemeyi usbden ayırabilirsin.

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: ehliseyf - 29 Nisan 2011, 14:24:36Vdd uclarına usb nin + beslemesini ve sase yede usb nin sasesi baglanması yönündemi oluyor.
Evet bu sekilde baglayacaksın. Tabi çip 5V ta calısıyorsa...
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

ehliseyf

Yani söyledigimiz baglantıyı gerçekleştirdiğimiz taktirde pic artık usb den besleme almış olacak.peki giriş ile çıkış arasına kondansatör filan atmak lazım mı .7805 te oldugu gibi..    :-\

diyelim ki hem usb den hemde harici olarak beslemek istedik  ozaman hangi  yolu izlemeliyiz.  ???  ???
Code'm mu oturturum !

fatihkuzucu

bir 100nf birde isterseniz 100uf atın. Bence 100uf ye gerek yok. Cünkü o pcden bir regulatorden geliyor zaten. O cıkısta vardır cıkıs kapasitesi. Oyle dalgalanmada olmaması gerekir standarda göre. Ancak üretici var üretici var. Malzeme var malzeme var. Ufak degişiklikler yada cabuk kilitleneni falan olabiliyor.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

ehliseyf

Şuan ben bir bootloader yapmaya çalışıyorum fakat usb ile beslediğimden midir nedir anlamadım.Birtürlü aygıtı tanıtamadım. boot butonuna ve resete aynı anda basıp önce resetten sonrada boot butonundan elimi  çektiğimde ayğıtı görürdü fakat şuan görmüyor.
bunun usb besleme kullanmamla bir alakası var mıdır acaba. usb deki çıkışları ölçtüm ve 4.8 ve 5.1 arasında ama çoğu zaman 5 volta çok yakın değerler okuyorum..100 nF ta kullandım sonuç yine aynı..

Şema eklerdim fakat proteus sürümüm çok eski ve kullandığım şema  çalıştığım yerde kaldı.(bu pcnin mesaj attığına bile saşırıyorum ya : ) )

kullandığım devre şeması çok basit .kısaca özetleyeyim. pic 18F4550 nin iki beslemesi ve Sasesini usb besleme ve şaselerine bagladım.Usbden gelen D+   ve D- butonlarını ise gerekli pinlere bağladım.20 MHz kristal bağladım uçlarına da 22pF kondansatör attım.
boot  butonunu 37 numaralı bacakta kullandım.reset   için mclr bacagını kullandım.basınca Sase geliyor.normalde 10 k üzerinden +5 voltta butonlar.ayrıca 18 nolu Vusb bacagına 470 NF kondansatör attım.
microchipin kendi bootloader hex dosyasını ve bootloader için yükleme dosyasını kullanıyorum.

sorun nedir acaba.hangi nedenler ile bu sorunla karşılaşabilirim.

Ayrıca bu devreye besleme de eklemiş olsak.İstendiğinde usb den istendiğinde harici beslemeden çalışsa böyle bir durum nasıl sağlanabilir.
benim aklıma anahtarlama geldi ama .nasıl bir anahtarlama kullanmalıyım.

???
Code'm mu oturturum !

fatihkuzucu

Usb besleme ile alakalı değil.
Harici besleme baglanacaksa usbdeki 5V ucu devreye bağlanmaz. USB gnd ile harici besleme gndleri birleştirilir.

ehliseyf

USB İle pic in beslemesini çalıştırdım.100nF kondansatör gerçekten yararlı oldu.benim board biraz problemliymiş yeni fark ettim board değiştirdim.şuan çalışıyor.USB Bootloader yaptım 4550 ile CCS C kullanarak.ares ile çizimlerini yapınca faydalanacak arkadaşlar için buraya yüklerim.

teşekkürler yardımların için..
Code'm mu oturturum !