9v pil şarj devresi,lcd kontrollü yardım

Başlatan zepn, 07 Mayıs 2011, 12:33:00

zepn

Arkadaşlar öncelikle merhaba,
Hocamız 9v pil şarj devresini ders projesi olarak verdi. Hocamızın istediği lcd de pilin %kaçının dolu olduğunun yazması,pil dolduğunda uyarı ledini yakmak,ve lcd de pil dolu yazısını görmek. Programımızı pıc c18 dilinde yazmamızı istiyor.
Yardım istediğim konulara gelince ;
öncelikle proteusta pil şarj yuvasının ismi nedir?(baskı devresi beklenmemektedir sadece isis de devre çizilicektir)
pil şarj durumunun %'sini nasıl okutacağım. Bunun için bir entegre vs. varmı varsa nedir ve nasıl kullanacağım hakkında bir dökümanda fena olmaz :-[
lcd ye yazdırmadır led yakmadır bunlar işin süsü ve basit şeyler belki pilin şarj durumuda basittir fakat yabancı olduğum bir yerden geldi proje motor filan süreriz die bekliyordum ama pil şarjı geldi.
Yardımlarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ederim :)

burak1000

pilin şarj yüzdesini okuyabilmen için önce şarj akımını kesmen gerektiğini biliyorum ayrıca hangi tür batarya şarj edeceğine göre değişir. (nikel kadmiyum ise delta V yöntemi ile şarj etmek iyi bir seçimdir )
% kısmına gelince
https://www.picproje.org/index.php?topic=15013.15
adresindeki değerlere bakarsan batarya değerinin yaklaşık 3 volt altı ile 3 volt üstünü tepe değerler olarak almış senin 9v pilin için 6v --> %0 ı ifade ederken  11 volt %100 ü ifade edecek gibi yani yaklaşık formülün

pic ile ölçülen voltaj değeri X olursa

yüzde= ( (X-6)*100 ) /  5 olur

(unutma voltaj ölçümü yaparken şarj akımını kesmelisin)

proteusta pil şarj yuvası bulabileceğini sanmıyorum ama (animated capasitor) yani şu kocaman içinde + - kutupları yazan simulasyon kondansatorunun önüne yüksek değerli bir direnç koyarsan (9000uF + 5k gibi )bu sana şarj ve deşarj süresi hızlandırılmış bir pil gibi davranacaktır sende böylece isis üzerinde bu kondansatoru şarj ve deşarj ederek simulasyonunu yapmış olursun :D (9000uF + 5k  11 volt altında yaklaşık 2 dakikada tam şarj oluyor)

projende başarılar :D

zepn

Biraz geç oldu ama çok teşekkür ederim Çok yardımcı oldunuz :)

burak1000

??? bir dahakine daha çabuk olmaya çalışırım

zepn

:-[ Yok yanlış anladınız, Teşekkürüm biraz geç oldu. Bu yanlış anlamaya sebebiyet verdiğim içinde özür dilerim :)

burak1000

Alıntı yapılan: zepn - 14 Mayıs 2011, 17:03:44
:-[ Yok yanlış anladınız, Teşekkürüm biraz geç oldu. Bu yanlış anlamaya sebebiyet verdiğim içinde özür dilerim :)
sorun değil   ;)