tp5088 - dtmf çıkışı var ama tel. çalmıyor...!

Başlatan mustafa_cmbz, 09 Mayıs 2011, 03:18:13

t2

Alıntı Yap(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
DAA çipi güzelmiş, Bunları piyasada bulabiliyor muyuz?
Toptan fiyatlar ne civardadır?

Optoyla, trafoyla çok uğraştım, kıvamını tutturamadım  :)  Fiyat uygunsa bunları kullanmak gerek.

mustafa_cmbz

gokhan1500

Amerikada telefon hattına tasarladığınız ürünü direk bağlamak yasak.FCC sertifakısına sahip olmak gerekiyor.Bu ürünler sertifikasyonu yapılmış bu yüzden sertifika almak gereksinimi ortadan kalkıyor diye biliyorum.Fiyatının pahalı olmasının nedeni bu olabilir.

mustafa_cmbz

aksam devreyi biraz kurcalarken resimdeki kırmızı daire içine aldığım kısımdaki zener diyotların devre ile bağlantısını ortadan kaldırıp diyotların yerine paralel 330nf atınca  santral ürettiğim dtfm tonlarını algılıyor fakat ben dtfm tonlarının hepsini gönderdikten sonra teyp kaydındaki hatun çevirdiğiniz numara eksiktir diyordu...

sabah kalktığımda tekrar denedim bu sefer çevir tonu devamlı var ve santral dtmf tonlarını algılamıyor....

z

Hat tarfosu bu işe uygun bir trafomu?

Scop ile trafo giriş çıkışına baktınızmı sorunu görebilmeniz lazım.

Trafonun çipe giden sargısına seri bağlı 100n ve 100K görüyorum. Bu 100K nın değerini düşürmeyi deneyin bide tam tersine yükseltmeyi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

Hat trafosunun datasheeti:  etal p1200

http://www.farnell.com/datasheets/20177.pdf
scop'um olmadığı için malesef.sadece hat trafosunun picli kısmındaki uclarına bağladığım minik bir kulaklıktan dtmf tonlarını dinliyorum.empedansı düşürüyor haliyle ama kulaklığı söktüğümde de herhangi bir işlem yapmıyor... :D

bunalmış hocam resimdeki şemada mt8870 var bu kısım dtmf çözen kısım.kafa karıştırmak istemem ama tp5088'in çıkışıda bu kısıma bağlı.ve ben şuan tp5088 ile dtmf üretip bunu santrale algılatmaya çalışıyorum da tp5088 ile pek yol alamadım :(

dün  alayli hocamın yanındaydım.bende ondan almış olduğum bilgiler ve 1 adet ht9200 ile ilk denemelerimi yapıcam pcb çizimini bitirmek üzereyim...ve bana güzel birde şema verdi bklm bunun üstesinden gelebilecekmiyim...

gokhan1500

Hat trafosunun primer kısmını telefon hattından ayırıp osiloskoptan aldığım görüntü belki yardımcı olur.Primer kısmı sadece bir ucu toprağa bağlı diğer uçta osiloskop bağlı şekilde ölçüm yaptım.Bendeki trafoda Etal P1200.
[IMG]http://img716.imageshack.us/img716/4816/24446455.jpg[/img]