Kompresörlü havyamı Yoksa Fanlı havyamı ?

Başlatan Mucit23, 10 Mayıs 2011, 07:40:25

coco

bende Cy**r803 var  hava üfleme ayarını sıfırda sıcaklık ayarını 3 ile 4 arasında bırakıyorum gayet iyi 3 senedir tık demedi.Fakat havya pek iyi değil Watt az sanırım o yüzden kart üzerindeki geniş lehimli bağlantıları ısıtmakda zorlanıyor daha doğrusu iyi ısıtmıyor ısıtmıyor.İyi yanı yedek parçası bol.

Mucit23

Arkadaşlar Arştırmalarım sonucunda istediğim havyayı aldım. Aldığım Havya TT-Technic YH-862D. Birçok arkadaşımda bu havyadan var ve bu havya hakkında gerçekten güzel şeyler söylüyorlar. Bende epeyce kullandım. Sıcak hava debisi gayet iyi. Yani özellikle bazı kartlardan smd  kare ciplerden sökmeye çalıştım. Lehimi hemen eritiyor cımbızla hemen çekip alıyorum.Havyasıda geyer iyi 40 W gücünde cabucak ayarlana dereceye geliyor. Ayrıca kompresör gerçekten sessiz çalışıyor.
Herkese önerileri için teşekkür ederim. Artın çin felan idare ediceğiz :D

The Gariban

Mucit23

http://www.antenci.net/TT-T-ECHNI-C-YH-862D-Dijital-Ayarli-Havya-Istasyonu,PR-1013.html
Buradan aldım. Adamlar gerçekten müşterilerle ilgileniyorlar. Kargosuyla birlikte 166TL verdim. Bazı yerlerde daha ucuza var fakat ne kadar kargo gelir bilemedim. Birde havyanın dışında Başka bir işte kullanmak üzere wireles anten aldım. Bazı jaklar felan.... :D

aykut54

@mucit23

havya yanında yedek uçlarda geldimi? Şu an ki kullanımı tam olarak nasıl? İşini yeterince görüyormu?

Mucit23

Hocam yanında 3 adet uc gönderiyorlar. Zaten çoğu işlem için yeterli geliyor. Sıcak havayı pek fazla kullanmıyorum ama kalem havyası Gayet iyi. Hemen ısınıyor.

JKramer

Başlık istasyon tavsiyesine doğru gittiği için ben de buradan sorayım; Xytronics'i nasıl bilirsiniz? XY-988 (+HAP60 sıcak hava üfleme, yanında gelmediği için ayrıca alınmalı) ve LF-7000 (+HAP80) modellerine bakıyorum. Her ne kadar yakınlarda kurşunsuz lehimlemeyle işim olmayacaksa da çok fiyat farkı yoksa, almışken ikincisini almak daha mantıklı olur sanırım. Araştırdığım kadarıyla bu markanın yedek parçaları da (çeşitli havya uçları, vs.) her yerde bulunuyor gibi.

Daha görüşmedim ama Yıldırım Elektronik'in sitesindeki fiyatlar güncelse 30 $ gibi bir fiyat farkı var: http://213.232.26.37/urun/page.php?ID=62

Burada da analog olanı mevcut, fiyatı daha fazla: http://www.sanayipazari.com/index.php?do=catalog/product&pid=411

Başka tavsiyelere de açığım tabii ki :).

JKramer

Yıldırım Elektronik'ten Xytronic'in LF-8800 modelini aldım. Yanında sıcak hava üfleme el aparatıyla kesik havya ucu dahil 345 $ +Kdv'ye maloldu. Kutu içinde cihazla birlikte üç adet havya standı, duman çekici cihaz, beş adet cımbız, yankeski ve vakum aleti için birer takım yedek parça çıktı.

Daha sıcak havayı deneyemedim ama lehim sökme aparatı gayet başarılı. Havyayı ve vakum/üfleme kısmını beraber kullanabiliyor ya da tekini kapatabiliyorsunuz. 20 dakika cihazı kullanmazsanız sıcaklıkları düşürüp uyku moduna geçiyor. Çıkmak için havyayı biraz sallamak, vakum aparatının da düğmesine basmak yeterli. Ya da cihazda herhangi tuşa basılabilir. 40 dakika geçerse cihaz tamamen kapanıyor.

Havyanın sıcaklığı konusunda kararsız kaldım; en başta Analyzer'ın dediği gibi 240 dereceden başladım, lehimin (kurşunlu 60/40) erimesi için birkaç saniye geçmesi gerekti. 270 civarında süre biraz daha kısaldı, en son 300'de idare eder kıvama geldi. Ya daha da arttırmam lazım ya da daha önceki havyayı biraz fazla sıcak kullanıyordum, bilemiyorum. Bu sıcaklıkta, eski havya gibi hızlı lehim yapmak pek olası değil gibi.

satilla

Alıntı yapılan: JKramer - 06 Temmuz 2011, 14:56:48
Yıldırım Elektronik'ten Xytronic'in LF-8800 modelini aldım. Yanında sıcak hava üfleme el aparatıyla kesik havya ucu dahil 345 $ +Kdv'ye maloldu. Kutu içinde cihazla birlikte üç adet havya standı, duman çekici cihaz, beş adet cımbız, yankeski ve vakum aleti için birer takım yedek parça çıktı.

Daha sıcak havayı deneyemedim ama lehim sökme aparatı gayet başarılı. Havyayı ve vakum/üfleme kısmını beraber kullanabiliyor ya da tekini kapatabiliyorsunuz. 20 dakika cihazı kullanmazsanız sıcaklıkları düşürüp uyku moduna geçiyor. Çıkmak için havyayı biraz sallamak, vakum aparatının da düğmesine basmak yeterli. Ya da cihazda herhangi tuşa basılabilir. 40 dakika geçerse cihaz tamamen kapanıyor.

Havyanın sıcaklığı konusunda kararsız kaldım; en başta Analyzer'ın dediği gibi 240 dereceden başladım, lehimin (kurşunlu 60/40) erimesi için birkaç saniye geçmesi gerekti. 270 civarında süre biraz daha kısaldı, en son 300'de idare eder kıvama geldi. Ya daha da arttırmam lazım ya da daha önceki havyayı biraz fazla sıcak kullanıyordum, bilemiyorum. Bu sıcaklıkta, eski havya gibi hızlı lehim yapmak pek olası değil gibi.

Gerçekten çok iyi bir seçim yapmışsınız hayırlı olsun
bende bugün 120 liraya piyasada dolaşan çin malı üflemelilerdem alacaktım içime sinmeye sinmeye
biraz para biriktirip bundan almaya karar verdim

yanında verilen Fume Extractor nasıl hocam
verimli mi kaç cm uzaklıktan etkili oluyor

Mucit23

Alıntı yapılan: JKramer - 06 Temmuz 2011, 14:56:48

Çalıştığım iş yerinde bahsettiğiniz LF8800 havya modelinden var. Bu havyayı çok fazla kullandım. Vakumdan çok memnundum. Emişi süper. Lehimlemeside iyi fakat bahsettiğiniz sorunu bende yaşadım.
Fume Extractor iyi bişey ama uzaktan pek etkili olmuyor.

JKramer

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 06 Temmuz 2011, 15:30:09
yanında verilen Fume Extractor nasıl hocam
verimli mi kaç cm uzaklıktan etkili oluyor
Uzaklığını deneyemedim. 120'lik fan var, 220 ile çalışıyor. Bir de fanın önüne süngerimsi bir filtre takıyorsunuz, iki adet de yedek geldi.

gambit1244

arkadaşlar işyerimde tt technic in bi modeli vardı ondan esinlenerek evime bende tt YH-862D havya ünitesi aldım ilk aldıgımda biraz motor sesi geliyordu fakat içinde bitane vida saga sola vuruyormuş tam alt göbekte onu bi güzel silikonladım şimdi canavar gibi. hava debisini 5 in üzerine cıkartmadıkça cok az ses geliyor gercekten memnunum bende 175 liraya izmir çankayadan aldım k.k ile rafta tozlanmış halde almamı bekliyodu
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Mucit23

Arkadaşlar havyayı epeyidir kullanıyorum. Havya ucunu değiştirmem gerekiyor. Daha türpülüye törpülüye çok az kaldı. Bulunduğum şehirde aynı havya ucundan yok malesef. Modelinicinsini felanda bilmiyorum.
TT Technic YH 862D havya kullananlar Havya ucunun modelini söyleyebilirlermi. Veya direk satın alabilecğim bi yer?

Sdttn

Alıntı yapılan: Mucit23 - 20 Ocak 2012, 00:39:23
Arkadaşlar havyayı epeyidir kullanıyorum. Havya ucunu değiştirmem gerekiyor. Daha türpülüye törpülüye çok az kaldı. Bulunduğum şehirde aynı havya ucundan yok malesef. Modelinicinsini felanda bilmiyorum.
TT Technic YH 862D havya kullananlar Havya ucunun modelini söyleyebilirlermi. Veya direk satın alabilecğim bi yer?

Hakko klonu. Hakko uçlar uyar.

My75

Alıntı yapılan: gambit1244 - 14 Eylül 2011, 00:27:53
arkadaşlar işyerimde tt technic in bi modeli vardı ondan esinlenerek evime bende tt YH-862D havya ünitesi aldım ilk aldıgımda biraz motor sesi geliyordu fakat içinde bitane vida saga sola vuruyormuş tam alt göbekte onu bi güzel silikonladım şimdi canavar gibi. hava debisini 5 in üzerine cıkartmadıkça cok az ses geliyor gercekten memnunum bende 175 liraya izmir çankayadan aldım k.k ile rafta tozlanmış halde almamı bekliyodu

Şu vida sakın körük vidası olmasın?? Eğer körük ise sökülmesi gerekir..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...