Oyun Bilgisayarı önerisi?

Başlatan t2, 14 Mayıs 2011, 23:59:25

t2

Genellikle oyun için kullanılacak masaüstü bir bilgisayar  toplamak istiyorum.  Önerilerinizi beklerim.  Aslında masaüstü de şart değil.

- Ne tür oyun oynanacağı bilinmiyor. Bilgisayarı zorlayan ve ağır  oyunlar diyelim. Öyle ki yeni bir oyun bulup yüklesek, aa bilgisayarın birşeyi az geldi o yüzden çalışmıyor denmeyecek. en azından 1-2 sene idare etse iyi olur. Yeterli bütçe ayrılmış, masraftan kaçılmayacak diyelim.
- Uzun zamandır yeni bilgisayar toplamadım. ne alsak  ne toplasak?  ekran kartı vs piyasaya kim bilir neler çıkmıştır.

hatmeto

@t2 hocam size http://www.tnctr.com/  adresine bakmasızı öneririm.

Oldukça verimli ve örnek bir site...
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

Mucit23

BENCE dizüstü bilgisayarda oyun oynanmaz. En azından ben öyle düşünüyorum. Oyun için en sağlamı masaüstü bilgisayardır. Sonradan telafisi kolay olur.
İntel Core İ5 CPU
4GB DDR3 Ram
En az 1G ekran kartı
500GB Hdd
Win7 64 bit işletim sistemi
Ve Bunların hepsini toplayabileceğin iyi bir anakart ile birçok oyunun üstesinden gelebilirsin.

-----------------------
Anakart ve ekran kartları piyasada çok çeşitli hangisi iyidir hangisi kötüdür pek bilmiyorum mutlaka tavsiye eden olacaktır

ErsinErce

Tagli

Ben de haziran ayında oyun makinesi toplamak istiyorum  :) Şu anda kullandığım 2006 model bilgisayarda Warcraft 3'ten başka adam gibi çalışan oyun yok :)

Ama ben AMD işlemci tercih edeceğim sanırım. Aklımda AMD Phenom II X4 var.

Sanırım asıl zor olan ekran kartını seçmek. Ekran kartı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları özetlerseniz sevinirim. Ekran kartlarının hangi parametreleri neyi etkiliyor mesela onları bilmiyorum. İleri uyumluluk için DX11 desteği şart. 1 GB RAM de tek seçenek gibi duruyor. Ama mesela veri yolunun 128 veya 256 bit olması neyi değiştirir? Başka nelere dikkat etmek gerekir?

RAM seçiminde dikkat edilmesi gereken özel bir nokta var mı? Çalışma hızları ne olmalı? Sanki hız konusunda anakart ile uyumlu olmalı gibi birşey duyduğumu hatırlıyorum...
Gökçe Tağlıoğlu

aslan_korhan

Bende kendime bir PC topladım.

i7-875K işlemci.
8gb RAM 1600MHz
HD5870 Ekran Kartı
Gigabyte P55A-UD4 Anakart ( Üzerinde Paralel ve Seri port olduğundan dolayı tercih ettim )
750W PSU
Win7 64Bit

Oyunları en yüksek ayarlarda oynadığım halde şimdiye kadar kasılan veya yavaşlayan bir oyun ile karşılaşmadım.
İşlemci ve ekrankartı en düşük ayarlarda bıraktığım halde ( Elektrik tüketiminden dolayı ) hiç zorlanma yok.
875K işlemcide çarpan kilidi açık, yani bios'a vs. girmeden çok basit birşekilde OC yapılabiliyor.
4.2GHz'ye kadar sorunsuz. Zaten bu hıza henüz ihtiyacım olmadı.
Oyun için bence en önemlisi ekrankartı. Fakat 2 veya 4 ekrankartı takanlarıda anlamış değilim doğrusu.
1 tane adam gibi yeter, fazlasına hiç gerek yok bence.

RAM'lerde hız ve zamanlama önemli. CL değeri ile belirtiliyor. CL9, CL7 gibi. Bu rakam ne kadar düşük ise o kadar iyi. Gerçi bu değerler ns cinsinden ve pratikte fark edilmez.

Ekran kartı seçimi için en iyisi neti dolaşıp testleri incelemek.
Bana göre güç tüketimi de çok önemli.
Bir ekrankartı 750Watt bile çekebiliyor, özellikle NVidia olanlar.
Yani bir oyun oynayım derken 1-2kW güç tüketmek pek hoş olmuyor  :)
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

jimraynor

Oyun konsolda oynanır. Xbox 360 veya PS3 alın derim. Benim tercihim Xbox360dan yanadır.

Tagli

Tamamen zevk meselesi ama, benim konsolla işim olmaz. Ağırlıklı olarak oynadığım Strateji ve FPS türü oyunlar konsolda adam gibi olmuyor.
Gökçe Tağlıoğlu

jimraynor

Alıntı yapılan: Tagli - 15 Mayıs 2011, 08:28:13
Tamamen zevk meselesi ama, benim konsolla işim olmaz. Ağırlıklı olarak oynadığım Strateji ve FPS türü oyunlar konsolda adam gibi olmuyor.

eğer strateji diyorsan starcraft 2 yi tek geçerim. sc1 10 yıl oynandı. buda bir 10 yıl oynanır. Blizzard sistemi çok zorlamıyor. 3 senelik pcde oynuyorum. Biraz konu dışı oldu gibi.

H@S@N

eğer aceleniz yoksa birazdaha beklemenizi tavsiye ederim.amd buldozer serisi işlemcilerle aşırı düzeyde performans artışı sağlıyacak.buldozer serisi işlemciler minumum 8 çekeridek maksimum 20 çekirdekli olarak üretilebilecek ve l3 ön bellekleri 8,12,... mb seviyesinde.buda pcyi uçurtmak anlamına geliyor :) ve bu seri işlemcilerde turbo bostt özelliğide olucak...

ekran kartında yine amd(ati) öneririm.. benim leptobumda 5470 serisi gibi düşük bir model olmasına rahmen farcry2 ,cal of duty 4,6 , crysis warhead gibi oyunları rahatlıkla oyanayabiliyorum. üstelik ekran kartı mobiliyt serisi :) bu arada işlemcim intel i5.
satılık STM32F4-Discovery kit...

jimraynor

Alıntı yapılan: H@S@N - 15 Mayıs 2011, 10:35:45
eğer aceleniz yoksa birazdaha beklemenizi tavsiye ederim.amd buldozer serisi işlemcilerle aşırı düzeyde performans artışı sağlıyacak.buldozer serisi işlemciler minumum 8 çekeridek maksimum 20 çekirdekli olarak üretilebilecek ve l3 ön bellekleri 8,12,... mb seviyesinde.buda pcyi uçurtmak anlamına geliyor :) ve bu seri işlemcilerde turbo bostt özelliğide olucak...

ekran kartında yine amd(ati) öneririm.. benim leptobumda 5470 serisi gibi düşük bir model olmasına rahmen farcry2 ,cal of duty 4,6 , crysis warhead gibi oyunları rahatlıkla oyanayabiliyorum. üstelik ekran kartı mobiliyt serisi :) bu arada işlemcim intel i5.

pc dünyasını uzun süredir takip etmiyorum. Çift çekirdek ve dört çekirdek işlemcileri oyunlar kullanıyor mu? Hala tek çekirdekli işlemci kullanıyorum ve herhangi bir eksiklik hissetmiyorum. 20 çekirdekle ne olacak anlamış değilim.

H@S@N

satılık STM32F4-Discovery kit...

rck8942

aramizda steam kullanan varmi ?
Elektroniker für Betriebstechnik

fatihlee

İlk Başta sistemi düzenli besleyecek PSU(Highpower 750w)
Anakart ASUS(Rampage serisi)
Vga   Nvidia
Creative Soundcard (5,1)
Ram En çok 4GB
Cpu i7 veya i5 gereksiz.Hali hazırda quadcore serileri ile mükemmel performans alırsınız
Windows 7 64 bit .

Everything for PicProje

Tagli

cetinkaya, steam üzerinden birkaç oyun satın aldım ama bilgisayarım kaldırmadığı için oynayamadım  :'( Aldığım oyunlar: Supreme Commander 2, Overlord 2, Natural Selection 2.

jimraynor, Starcraft 1'i severek oynamıştım. Gerçi berbat oynuyordum, beni biraz aşıyor. Ama Starcraft 2'yi kesinlikle oynayacağım yeni bilgisayar alır almaz. Ama internete çıkacağımı sanmıyorum. Önüme gelen ilk adama 5 dakika içinde yenilmek benim için zevkli olmayacak :)

Bu arada, yakın zamanda Deus Ex 3 çıkacak. Bilimkurgu seven herkese şiddetle tavsiye ederim. Efsane bir oyun olacağı şüphe götürmez.

Power Supply olarak ne gerekiyor? Benim şimdiki bilgisayarımda (2006'da aldığım) galiba 350 veya 400 W'lık bir PSU var. Bilgisayar işlemcisi Pentium D 2.66 GHz, Redeon X1600 Pro ekran kartı ve 3 parça halinde toplamda 2 GB RAM var. PSU'yu uzun süre fanı bozuk kullandım, ama dışarıdan vantilatör ile takviye gerekiyordu :)
Gökçe Tağlıoğlu