PWRT (Power on Reset) ON- OFF Tam Olarak Nedir.

Başlatan __TECH__, 15 Mayıs 2011, 13:48:40

__TECH__

Arkadaslar PWRT Araştırdığımda ; PWRT (Power on Reset) PIC'e enerji verilme durumunu (On/Off) kontrol eder acıklaması var fakat tam olarak nedir anlamı ? yani ON yada OFF yapılmasının avantajı dezavantajı devre Açısından Nedir ? Hangi Durumlarda Kullanmak Gerekir ? birde 16F628A pic baglı mclr ucu dirençle  +5v  verdim , konfigurasyon bitlerindede MCLR yi OFF yaptım  ve devrem hala o dirence baglı olarak calısıyo :) OFF ta olsa direnc oldugu icinde otomatikmi goruyor ?

gokhan1500

PWRT-power up timer  ise  POR power on reset olarak geçer.
    Power up timer(PWRT)sisteme enerji verildiğinide gerilimim hemen Vdd seviyesine ulaşamamasından dolayı pici belli bir süre boyunca reset konumunda tutar.Yani bu süre boyunca picin istenmyen durumlar oluşturması engellenir.
   Power on Reset(POR) ise pice enerji verildiğinide programın başlangıç adresinden başlamsını sağlar.

__TECH__

Hocam Benim devrem Rs485 hat üzerinden data alıp displaylere numara yansıtan bir döviz panosu devresi ve hic bir sekilde bir buton yada baska bi sekilde resetleme işlemi gerekmiyor dışardan , enerji verildiği andan itibaren taki enerji kesilene, sistem kapatılana dek bilgisayar programı aracılıgı ile usb --> RS485  arabirim devresi uzerinden gelen deger neyse okuyup 5 haneli displaye yansıtıyor ,  yani sormak istedigim devremde mclr ucunda 10direnc +5v a baglı oldugu halde  konfigurasyonda MCLR_OFF ve PWRT_OFF  olmasının bi zararı olurmu bana ? cunku devreyi yazılımdan sonra kontrol edip calıstıgı için seri olarak cok sayıda bu şekilde yazmış bulundum , pic icin gereken 5v beslemem zaten lm serisi net cıkıs veren bir devredir. yani 4.50V dusmesi imkanı bile yok gerilimin

Maxim

çorbaya hoş geldiniz .
hepsi birbirine karışmış.

POR = power on reset
PWRT = power up timer
BOR = brown our reset
MLCR = master clear

Por, ilk çalıştırmada voltaj belli bir seviyenin üzerine çıkana kadar pici resette tutar

Pwrt, bu da ilk çalıştırmada pici 72ms resette tutuyor

Bor, bu voltaj belli bir seviyenin altına düştümü pici resetliyor(bazı piclerde voltaj değeri ayarı var)

Mclr, bu da klasik master reset, normalde 5 volta bağlı olmalı, sıfıra çekersen pic reset olur
eğer mlcr configte kapalı yapılmışsa 5 volta vermeye gerek yoktur, o yüzden o direnci çıkar çalışmaya devam eder .

umarım bende karıştırmadım ..

__TECH__

Tşk hocam cvp için , hocam devrem zaten şu an sorun yok çalışıyo PIC16F628A  ama bu  konfigurasyon olayı gözümden kaçmış ve en son yaptığım test hali ile unutup seri olarak bastım picleri :)  1200 adet devre , sadece o şekilde kalması devrenin besleme yada baska etmenlerden kaynaklanan çalışma açısından müşteride  sorun oluştururmu oluşturmazmı onu merak ettim , yani şu an devremde mclr ucu 10k direnç ile +5v bağlı ve bit tanımlamalarımda MCLR ucu olan uc giriş olarak ayarlı ,   ama konfigurasyon bitlerinde MCLR_OFF ve _PWRTE_OFF& _HS_OSC & _WDT_OFF & _BODEN_OFF & _LVP_OFF olarak unutulmuş ve zaten benim dışardan butonla yada baska birşeyle resetleme ihtiyacım yok , ama bu ucu giriş olarak tanımlamış olmam o uca +5v vermiş olmamı kurtarıyor sanki , sizce direncin orda kalması ve konfigurasyonun yukardaki şekilde olması sorun oluştururmu kalsınmı ?

Maxim

bence bir sorun çıkmayacaktır, direnç kalabilir
ayrıca hs osc dışında şüpeli bir durum yok
eğer osc 8mhz ve üzeri ise o da tamam .

__TECH__