Hi-tech ve Mplabx derleme sorunu

Başlatan EMG81, 16 Mayıs 2011, 03:33:00

vastar

mplab i şimdilik bıraktım. pic ile işim olursa ccs c ile hallediyorum. Şu anda enerjimi başka bir projeye ayırmaya başladım. Bunun içinde keil ile haşır neşir olmam lazım bir de projemde Allah nasip eder de bitirebilirsem EMI çok önemli. EMI ile alakalı bilgi araştırıyorum. MPLAB X e gelince görselliği ve CCS C den çok daha güzel gel bana kod yaz der gibi :D ancak hala beta ve ben şahsen microchip in kobayı olmak istemiyorum. Bütün sorunları düzeltilip gerçek sürümü çıktığında kullanmaya başlayacağım. Belki benim takıldığım ya da becemediğim nokta basit bir nokta çünki hatırı sayılır bir mplab X kullanıcısı var dünyada ve burda ancak saatlerce forum forum gezip nerde hata var diye aramak istemiyorum. Çünki okumam gereken çok fazla kitap var onları okurum daha iyi. Özetle şimdilik CCS candır :) . İlerde MPLAB X e geçicem gibi.

ErsinErce

vdtklc

Merhaba arkadaşlar MPLAB x de C18 compiler i kullanırken bir sıkıntıyla karşılaştım.
.h uzantılı dosyada #include <> dediğim zaman hiçbir şey bulamıyor.İçine yazdığım ifadeleride hatalı sayıyor.Sadece benim tanımladığım .h uzantılarını bulabiliyor.Acilen yardım.Bu sıkıntıyla karşılasanınız olmuştur umarım.

nos89

bende bu hatayi alıyorum anlamadım gitti kaçgündür halletmeye çalışyorum olmadı yardımcı olursanız sevinirim yazdıgım kodlarda aşagıda

make -f nbproject/Makefile-default.mk SUBPROJECTS= .build-conf
make[1]: Entering directory `C:/Users/Muro/MPLABXProjects/het.X'
make  -f nbproject/Makefile-default.mk dist/default/production/het.X.production.hex
make[2]: Entering directory `C:/Users/Muro/MPLABXProjects/het.X'
"C:\Program Files\HI-TECH Software\PICC\9.82\bin\picc.exe" --pass1 ../main.c  -q --chip=PIC16F628A -P  --outdir=build/default/production/_ext/1472 -N31 --warn=0 --runtime=default,+clear,+init,-keep,+osccal,-resetbits,-download,-stackcall,+clib --summary=default,-psect,-class,+mem,-hex --opt=default,+asm,-asmfile,-speed,+space,-debug,9  --double=24 --float=24 --addrqual=ignore --mode=lite -g --asmlist "--errformat=%%f:%%l: error: %%s" "--msgformat=%%f:%%l: advisory: %%s" "--warnformat=%%f:%%l warning: %%s"
make[2]: *** [build/default/production/_ext/1472/main.p1] Error 1
make[1]: *** [.build-conf] Error 2
make: *** [.build-impl] Error 2
:: error: chip "PIC16F628A" not present in chipinfo file "C:\Program Files\HI-TECH Software\PICC\9.82\dat\picc.ini"
make[2]: Leaving directory `C:/Users/Muro/MPLABXProjects/het.X'
make[1]: Leaving directory `C:/Users/Muro/MPLABXProjects/het.X'

BUİLD FAILED (exit value 2, total time: 447ms)

Program:

/*
* File:   newmainpicc.c
* Author: Muro
*
* Created on 05 Nisan 2012 Per?embe, 00:13
*/

#define __PIC16F628A_H
#include "pic.h"

int main(void) {
    return 0;
}

Kazım

:: error: chip "PIC16F628A" not present in chipinfo file "C:\Program Files\HI-TECH Software\PICC\9.82\dat\picc.ini"

picc.ini Dosyasında PIC16f628A chip'i ilgili bilgi yok diyor.Şu örneği derlemeyi dene

boş sayfa aç

#include <htc.h>

void main(void)
{

for ( ; ; )
       {

}

}

yaz c uzantılı olarak kaydet ve sources kısmına ekle ve derle .Normalde hata almaman lazım

nos89

ewt senin dedigin gibi yaptım ama bu seferde şu şekilde hata aldım

newmainpicc.c:15: error: function "_main" redefined
make[2]: Leaving directory `C:/Users/Muro/MPLABXProjects/het.X'
make[1]: Leaving directory `C:/Users/Muro/MPLABXProjects/het.X'
make[2]: *** [dist/default/production/het.X.production.hex] Error 1
make[1]: *** [.build-conf] Error 2
make: *** [.build-impl] Error 2

BUİLD FAILED (exit value 2, total time: 875ms)

gogge

Asm ve hi-tech pic c'nin çeşitli sürümleriyle kullanıyorum MPLABX'i. Kod yazması zevkli. Derleme süresi hızlı sayılır. Derleyicileri kurduktan sonra tek yaptığım dili İngilize yapmak. Kobay olmaya falan da gerek yok. Gayet stabil çalışıyor.