Kullandiginiz Arm Cortex M3 cipi yada kiti hakkinda anket

Başlatan bunalmis, 19 Mayıs 2011, 02:40:52

Burak B

Bende Expkits' in EXLPC100 (LPC1768) header kartı ve ayrıca yine Expkits' in LPC2368 ve LPC176x MCU ile uyumlu bir prototip geliştirme kiti mevcut. Bu kiti seçmemdeki en büyük etken tüm pinlere erişim hakkı vermesidir.

EXLPC100' ün fotosu;

Prototip fotosu elimde yok çekince buraya koyarım.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

yamak

Alıntı Yaparkadaşlar orjinal kart ile birebir aynı değil mi bu? neden orjinal kartın dokümanlarını ve sample larını kullanmıyorsunuz?
Onlardan da yararlanıyoruz ama adamlar tüm çevre birimlerinin kulanımıylara ilgili örnek program gönderdiler açıklamalar da ingilizce onlar bayaa faydalı oluyo.

yamak

Arkadaşlar bir arm cortex a8 serisi için önerebileceğiniz şöyle uygun fiyatlı kit var mı bildiğiniz?

cemilkendir

Alıntı yapılan: gerbay - 20 Mayıs 2011, 14:50:22
arkadaşlar orjinal kart ile birebir aynı değil mi bu? neden orjinal kartın dokümanlarını ve sample larını kullanmıyorsunuz?
devre şeması orjinal keil board ile birebir aynı değil çok küçük değişiklikler var örneğin sd kart bağlantısı farklı bir porttan yapılmış orjinal kartın uygulamalarını çalıştırırken kontrol edin boşuna çok uğraşırsınız (benim gibi)
birde ekran üzerindeki touch panel entegresi datasheet te yazan ad7843 değil üst versiyonu olan tsc2046 dır dikkat edin

X-Fi

Expkits EX33DS + LPC1768 + STM32 kullandım ilk cortex m3 olarak lpcXpresso kiti de var ancak kendi başına bi işe yaramıyor kart, board yapmanız gerekiyor. EX33DS donanım olarak yeni başlayacak olup kit arayanlar için uygundur diyebilirim. Mcu kısmı harici olması değişik mcu larda alıştığınız düzende testler yapıp eğitim almanıza olanak sağlıyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

memo333

Alıntı yapılan: volkii - 19 Mayıs 2011, 16:12:53
bende de stm32f103zet6 çipli redbull diye bir kit getirttim 3-4 ay önce çinden. çok memnunum ama hiç bilmeyen için derin bir öğrenme süreci gerektiriyor . board dökümanları %80 çince ancak vakit ayırıp sıkılmadan uğraşınca anlaşılıyor tabiki. lpc ve stm32 arasında yaptığım araştırmalar sonucunda bu boarda karar versim. ve birde şunu belirteyim. stm32 ile ilgili zengin örnekler pek bulamadım internette. ne zaman search etsem hep önüme lpc uygulamaları çıkıyor. ama arayan buluyor tabi her şekilde:) video olarakta linkten görebilirsiniz. 
http://www.youtube.com/watch?v=cGMYDLXyyCg

Bende STM32 MP3Board ve MiniBoard var. Micrium üzerinde bayağı bir uğraştım Çince'm gelişti.
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

Tagli

Ben de bir hocamdan mini2440 temin ettim (ödünç aldım) ve uğraşmaya başladım. Ancak bilgi ve deneyim eksikliği kısa sürede kendini gösterdi. Baktım olmayacak, Embedded Linux Primer adında bir kitap aldım ve okumaya başladım. Şu sıralar cihazın kendisiyle pek uğraştığım söylenemez, daha çok kaynak taraması yapıyorum. Amacım kendi Linux sistemimi oluşturmak...

Düzeltme: Kusura bakmayın, bir an için mini2440'ın işlemcisinin Cortex M3 olmadığını unutmuşum.
Gökçe Tağlıoğlu

canbili

Alıntı yapılan: yamak - 20 Mayıs 2011, 11:44:21
Alıntı YapHY - LandTiger'dan bahsediyorsun umarım?
Evet ondan bahsediyorum.Neden böyle söylediniz siz de mi ondan almayı düşünüyosunuz?

ben de siparişini vermiştim, elime ulaştı çok kaliteli bir kart ama evet döküman sıkıntısı var
dosyaların yarısı için google translate'e uğramanız gerekiyor :)

yamak

Datasheet ve cd icinde gelen ornek programlarin aciklamalarina bakip ogrenebilirsin bir de baris samancinin kitabi var o da baya guzel .

z

Ankete bekledigim katilim olmadi gibi.

Forum uyelerinin, cogunlugunun kullandigi Cortex M3 cipli karttan bir tane de ben almak istiyorum.

Sahip oldugunuz karta program yazmakta zorlaniyormusunuz?

Karti alip bir kenara mi attiniz?

Karta program yazarken hangi dili kullaniyorsunuz?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MC_Skywalker

Sorulara Kısaca cevap vermek isterim;
Soru 1-) Sahip oldugunuz karta program yazmakta zorlaniyormusunuz?
Soru 2-) Karti alip bir kenara mi attiniz?
Soru 3-)Karta program yazarken hangi dili kullaniyorsunuz?

Cevap 1-) Evet zorlanıyorum. Zorlanma sebebim tecrübe eksikliği.
Cevap 2-) Şuan için kartı bir kenara atmış durumdayım. Sağlık problemleri ile uğraşıyorum.
Cevap 3-) Mbed kit kullanıyorum. Kit'in kendi sitesi üzerindeki c++ derleyicisini kullanıyorum. ( Diğer 2 kit ile ilgilenme fırsatım olmadı)

elektrotasarim

Kendi yapmış olduğum kiti kullanıyorum:
http://www.elektrotasarim.com/STM32miniDev.html

Çevre birimleri bakımından zayıf olsa da ihtiyacım olan donanımı bir şekilde ekleyebiliyorum.
Keil'in derleyicisini kullanıyorum, oldukça memnunum.

erkan614

1 kite kod yazmıyorum çünkü c dilini bilmiyorum
2 evet bir köşede duruyor (sizdeki kitin ayni)
3 burda herhalde derleyici demek istediniz keil kullanmak isterdim

umarım yakında vaktim olurda bu konuda çalışma yaparım

kimlenbu

Çinden sipariş ettiğim OKSTM32V-I adındaki geliştirme kartını kullanıyorum. Üzerinde STM32F103VBT6 var, çift rs232, sd kart yuvası, can, jtag portu, tft, glcd, 2x16 lcd için hazır pinler var. dc motor vs sürmek için transistör kullanılmış 4 çıkışı var, 8 seven segment, 4 led, 1 wake up, 1 reset, 2 tamper butonu.

Dokümentasyonu rezaletti. Google translate ile tek tek yanında gelen projeleri ingilizceye çevirdim, klasör isimleri çince olduğu için keil projeleri açarken hata verdi, programı yazan kişi kütüphane dosyalarını kendi hdd'sine göre eklediğinden her projede tek tek include edilen dosyaları bulup projeye dahil etmek zorunda kaldım. Bütün program açıklamaları çince ve keil çince göstermiyor, abuk subuk karakterler çıkıyor haliyle programları anlayana kadar oldukça vaktim gitti.

Gene de uygun bir fiyata geldi diyebilirim. Klon jlink+kart+3.2" dokunmatik lcd+grafik lcd+2x16 lcd+step motor+dc motor+bağlantı kabloları 105$'a  mal oldu.

cinque

bende yeni bir kit alarak cortexle çalışmak istiyorum. Farnell'le konuştum mbed yada lpcxpresso getirtebileceklerini söylediler. Ülkemizde de expkits var. Anladığım kadarıyla lpcxpressodan şikayetler var.Mbedde de tüm pinleri kullanamıyoruz 40 pin var sadece. Bu durumda expkitsleri düşünmeye başladım. lpc1769 kullanmaları bir diğer avantaj. Kullanan varsa program yazma bakımından kolay mıdır tavsiye edermisiniz? Şimdiden teşekkür ederim.