servomotor sürücü ?

Başlatan xproliftx, 20 Mayıs 2011, 18:01:18

xproliftx

Arkadaşlar merhaba, bilgisayardan seriport ile kontrol edeceğim, 6 bacaklı robot yapıyorum (Hexapod), toplam 18 adet servo motor kullanacağım. yazılım kısmını tamamladım, robot üzerinde kullanacağım 16F877A entegresini de CCS C ile programladım, sistem Proteus da sorunsuz olarak çalışıyor.  fakat normal devre üzerinde servo motoru direk olarak entegreye bağladığımda çalışmıyor ve entegreyi yakıyor. bu servo motoru kontrol için bir servo motor sürücü lazım sanırım. ne kullanmalıyım? yardımcı olacak olan arkadaşlar varsa şimdiden teşekkürler.

Tagli

Servo motorları nasıl besliyorsun? Ve devrede yanan parça tam olarak hangisi?
Gökçe Tağlıoğlu

jackal183

servo motorlar genellikle küçük olmasına rağmen, çok akım çekerler, bunun için 5V 500 ma( 1 A, 2 A) gibi bir kaynaktan beslemelisin, 6 V'dan yüksek beslersen yanma ihtimali vardır, ekstra bir sürücüye gerek yoktur, GP2700 pilleriyle besleyebilirsin mesela, ya da 5 v 1A lik bir adaptörle beseleyebilirsin

Tagli

Mesele 18 tanesinin nasıl besleneceği ki maalesef bu konuda benim de bir bilgim yok.
Gökçe Tağlıoğlu

gcakici

Bunlar bildiğimiz RC servo ise, beslemelerini paralel bağla elektriği direk pilden al. Kontrol pinlerine de birer seri 4k7 ohmluk direnç bağla onları da PIC e bağla. Birşey yanmaz böylece.

Tagli

Alıntı yapılan: gcakici - 22 Mayıs 2011, 21:43:59
elektriği direk pilden al.
O kadar akım verebilen 5 voltluk pil var mı?
Gökçe Tağlıoğlu

jackal183

evet var, gp2700 pilleri 1.5 v 2.5A'  e kadar çıkabiliyorlar

gcakici

Ben 500mA'den fazla akım çeken bir RC servoya daha denk gelmedim. Kullandıklarımın çoğu 100mA bile istemiyordu.Belki arkadaştaki farklı bir dizayndır ama sanmam.

jackal183

şu an benim projemde kullandıklarıma 500 ma az geliyor ve bildiğin RC Servo kardeş

Muhittin22

Ortak 5 volt kullanırsan ve Servo uçları doğru bağlı ise (+, kontrol,  -) şekinde. Kontrol ucu entegreyi yakmaz arkadaşım.  Fakat 18 adet servoyu bir pic ile zaten çalıştıramassın. Bir pic ile en fazla 3-4 adet kararlı çalıştırabilirsin.

xproliftx

arkadaşlar kusura bakmayın uzun bir süre cevap yazamadım, kullanacağım servomotorlarlar TowerPro SG90, 1 tanesini  çalıştıradım daha. 18 tanesi sonraki mesele. 

be zaten + ucuna 5V bağladım control ucunu entegreye bağladım, proteus ta direk çalışıyor ama normal devrede çalışmıyor. servo ile entegre arasında kullanmam gereken bir eleman varmı, onu bilmiyorum ?

Tagli

Hayır, arada bir eleman yok. İmkanın varsa PIC'in çıkışını bir osiloskopta kontrol et. Motor da bozuk olabilir. Bizim arkadaşlar bozmuşlardı bunun gibi bir tane, sanırım yanlış komut gönderip zorlamışlardı.
Gökçe Tağlıoğlu

jackal183

servo motor konusunda yazılımı iyi biliyorsan eğer, servoyu belirli bir konuma getirmek istiyorsan pulsı sürekli vermelisin, mesela şu şekilde

while(1)
{
       servo=1;
       delay_us(900);
       servo=0;
       delay_ms(18);
}

isite tek bir pulse verince de servo istediğin açıya gider, sürekli pulse verince de ama  gerçekte tek bir pulse götüremez, eğer kodu bu şekilde yazdıysan, çalışması lazım

xproliftx

teşekkür ederim yardımlar için, sonucu bildiririm, kolay gelsin...

serhatwanted

pwm mod da servo kontrolü mümkün mü ? . orada daha hassas ölçümler yapılabiliyor kesme ile yaparsakta hassasiyeti tutturmak çok zor  ? sizce hangisi daha kolay ve işlevi yüksek ?
;D