Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

pic adc girisi

Başlatan electricman, 24 Mayıs 2011, 19:31:11

electricman

dediklerini hemen yapıyorum...tavsiyen icin tesekkürler ama hicbir grafige uymuyor ki cıkıs hangi grafigin degerlerini aktarayım excele :) birde senin yaptıgın programı buraya kopyalayabilirmisin.....nerelere kondansatör atmadım ki ama datasheet dısına cıktım hep.

jackal183

thayır söylemek istediğim grafik şu şekilde, senin sharpın datasheetindeki grafikte her bir voltaja karşılık gelen mesafe değerleri vardır, excelde bir sütüna 8 den başlayarak 80( 8 den 80 e dedim çinkü benim kullandığım 8 cm altını ölçmeiyor, tabi bunu mekanik bir uyanıklık ile çözdüm ben de :) ) e kadar satır satır  yazarsın, bir başka sütuna da bunların denk geldiği voltaj değerlerini yazarsın,( internette biraz araştır excelde grafik çizme diye ) daha sonra excel sana bunun grafiğini de verir, voltaja bağlı olarak mesafenin fonksiyonunu da verir, hatta fonksiyonun kaçıncı dereceden olmasını istersen ezcel o dereceden fonksiyonu çıkarır

electricman

dedigini anladım ama datasheetteki degerlere hic ugramıyo kac tane denedım yine aynı cıkıs gerilimini veriyo(düsük olan) ama datasheetteki grafik 2.45 voltlardan bahsediyor.

jackal183

adc hesaplamada söylediğim değişiklikleri yaptın mı

VFR

Alıntı yapılan: yasir - 25 Mayıs 2011, 22:24:04
sarıya gnd, kırmızı +5 vererek multimetre yardımıyla bir ölçüm yap istersen hocam. bağlantı şekli o şekilde de olabilir.
Kırmızı         +5V
Sarı             Çıkış
Siyah           GND
Olmalıydı, eğer dediğiniz gibi yaptıysanız sensör bozulmuş olabilir

yasir

Kırmızı         +5V
Sarı             Çıkış
Siyah           GND
Olmalıydı, eğer dediğiniz gibi yaptıysanız sensör bozulmuş olabilir
[/quote]

bu genel format zaten.. bazı sharplardaki bağlantı şekli dediğim şekilde de olabiliyor. 2ya021(kodundan tam emin değilim)de öyle mesela. belki bu modelde de böyle bi saçmalık vardır diye düşünerek söylemiştim. bu arada daha önce çok kez ters veya yalnış voltaj verdiğim oldu sharplara. hala bi sharp bozmuş değilim.

electricman

yinede olmuyor... eger ben bu gelen voltajı opamp yardımıyla yükseltsem cok dalgalanmalar olur mu?

electricman

Alıntı yapılan: Tagli - 25 Mayıs 2011, 22:04:57
Bence sensör bozuk. Son olarak sensöre yakın bir yerde beslemeler arasına 10 - 20 uF gibi bir kapasitör koy. Datasheet'te öyle yazıyordu diye hatırlıyorum ama bundan da pek umutlu değilim.
bu dedigini yaptıktan sonra 0.5-1.8V arası cıkıs alıyorum artık teşekkür ederim ama bu sefer de 60 cm den sonra sadece 0.01 V degisiyo simdi de bu sorunu halletmem gerekiyor
Alıntı yapılan: jackal183 - 25 Mayıs 2011, 23:00:05
adc hesaplamada söylediğim değişiklikleri yaptın mı
adım büyüklügünü degistirdim dedigin gibi programdaki sorun cözüldü gibi, board üzerine kurdugumda calısmıyordu(programda lcd var ama ben board üzerinde kullanmıyordum) programdan lcdyi kaldırınca adc okuyup led yaktıran bir program yazdım calıstırdı 0.50 lik degerleri pic algılayabildi

jackal183

değişim 0.01 volt ise adc çzönürlüğünü artır, 16 bit yap ya da daha önce söylediğim ref+ ve ref- gerilimleri harici olarak kendin ver

electricman

aynen öyle yapmam gerekiyor cok tesekkür ederim

jackal183

ancak aklında bulunsun 16 bit yapmak tek başına çzöüm olamaybilir, 16 bit yaptığın zaman filtre eklemen gerekebilir

electricman

isiste o devre calıstı ama bu sefer de lcd yi calıstımadım :'( 2*16 lcd 16 bacaklı, simulasyondaki degerlerin aynısını girdim yanı bacakları bagladım calısmadı besleme gerilimi 5v deiil mi acaba orada mı yanılıyorum acm1602KA

electricman

boarda kurmanın kotu yanı temassızlık cok oluyor lcd de calıstı tesekkür ederm ilgine...

fahri-

kullandığınız pic de adc 16 bit olmaz. max 10 bit.

electricman

arkadaslar hepinize tesekkür ediyorun hersey yoluna girdi ilginize tesekkürler