Vu metre mi?Audio spektrum analyzer mı?

Başlatan yamak, 29 Mayıs 2011, 18:07:43

yamak

Merhaba arkadaşlar bu 8x10 led vumetre denilen devreye vumetre denmesi doğru mudur?Yani vumetre db ölçümüne yarar fakat anladığıma göre 8x10 led vumetre denilen devreler sesin frekansına göre efekt veriyo.Youtubeda aradığımda bazıları audio spektrum anlayzer diye yayımlamışlar videolarını.Aslında bu devrenini adının audio spektrum anlayzer olması gerekmez mi?Ya da ben yanlış düşünüyo olabilirim.

Maxim

kimse demiyorki?
diyeninde dünyadan haberi yoktur muhtemelen, ciddiye almayınız .

vu-metre

audio specturum:

yamak

Tamam teşekkür ederim. Bir çok sitede 8x10 ledli vumetre devresi başlığı altında yayımlanmış da bu devre o yüzden sordum.

camby

Alıntı yapılan: Maxim - 29 Mayıs 2011, 18:55:43
kimse demiyorki?
diyeninde dünyadan haberi yoktur muhtemelen, ciddiye almayınız .

vu-metre
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

audio specturum:
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam entegreler arkada saklı heralde , yorumlara baksanıza : ) Sizle alakası var mı acaba bu videonun ?

z

Vu metre, lineer yada db cinsinden scalandirilmis bir voltaj gostergesidir.
Amac sadece, volume potunu distorsiyona neden olmayacak seviyede acmaya yarar.

Gostergenin son kisimlari genellikle kirmizi boyali yada kirmizi ledlidir. Volume acilabildigi kadar acilir bu kirmizi kisma gelinmedigi surece sinyal bozulmaya ugramaz. Amac kirmizi bolgenin altinda kalmak.

Frekansla hic bir alakasi yok. Ancak elektromekanik vumetreler tiz sesleri yakindan izleyemediginden gorsel olarak kirmizi bolgeye girilmedigi halde ses yuksek genlikli tiz bilesenlerden  dolayi bozulmaya baslayabilir.

Cihazi gorsel olarak guzellestirmekten oteye cokda yararli bir alet değil.

Yanyana duran bar seklinde ledlerden olusan vumetreler sonradan sonraya cikti. Bunlara vumetre demek ne kadar dogru olur bilmiyorum.  Belli frekans bolgelerine ayrilmis sinyallerin vumetresi demek daha dogru olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com