Max 232 Bağlantıları Hakkında

Başlatan vitruvius, 29 Mayıs 2011, 18:25:30

vitruvius

Merhaba, lm35 ile ölçtüğüm sıcaklığı hem lcd'ye hem de bilgisayara yazdırmakla uğraşıyorum bir süredir. Geçen gün denedim ölçüm almadan lehimlemiştim, bir sorun olmuştu ölçe ölçe git demişti bazı arkadaşlar. Bugün tekrar başladım baştan. 7805 ile hem pic'i hem de lcd'yi besliyorum. Max232'yi bağlayana kadar 7805'te bir sıkıntı yok. Ne bir ısınma ne de bir gerilim düşüklüğü, 5V sabit kalıyor. Max232'yi bağladığım zaman inanılmaz bir ısınma oluyor ve 7805'in çıkış gerilimi 1.3V civarına düşüyor. Max232'de bir şeyi gözden mi kaçırıyorum? Evet kaçırmışım, datasheetten baktığımda 16 nolu bacağa bypass kondansatörü koymayı unutmuşum. Bütün bunların sebebi bu mudur?

Max232'ye bağladığım 4 kondansatör de 1uF-50V, 7805'in girişinde 0.33uF, çıkışında 0.1uF kondansatör var.

Paylaşım siteleri yasaklandığından dosyalarımı yükleyemiyorum. Isis ve Ares'in resimlerini koyuyorum aşağıya.

Teşekkürler.

Isis:

Ares:

Datasheet:

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/texasinstruments/max232.pdf

satilla

max 232 arızalı olabilir
by pass kondansatörüyle ilgisi yok
çizdigin pcbden birşey anlaşılmıyor sol alttaki 7805 mi sanırım değil eger öyleyse zaten çalışmaz :D

vitruvius

Doğru diyorsunuz ama dosyaları yükleyecek bir yer bulamadım. Orayı biraz açayım. Sol alttaki 7805 evet. Onun çıkışından bir kablo ile max232'nin 2 nolu bacağına giden kondansatörün (-) ucuna gidiyorum. Max232'nin 16 nolu bacağına 5 Voltu Pic'in 32 nolu bacağından verdim. Onun haricinde yarım daire şeklindeki eleman lm35 (U2). Alttaki 2 uçlu eleman (J3) ise adaptörü temsilen duruyor. Şu an zaten bunlar bağlantılı ve pic yuvası lehimli. Bir de 7805'in girişinde fazla ısınmasını engellemek için bir direnç ekledim o gözükmüyor çizimlerde.

Ne hata yapmışım 7805'te?  :(

vitruvius

Çıkarttığım max232'yi breadboard'da denedim sıkıntı olmadı 7805'in geriliminde. Dediğiniz gibi pcb çizimimde hata vardır o zaman =) İlk devre çalışmam olduğu için benim gözüme hala bir şey çarpmadı. Yardımınızı bekliyorum  :)

satilla

çok amatör çizim olmuş karman çorman çizmişsin
öncelikle sana tavsiyem girişin nere oldugunu belirle ve düz bir hat üzerinde ilerle yani devrenin bir bölümü regülasyon diğer bölümü entegreler için...
çizimde bir sorun yok gibi görünüyor
lm35i doğru mu taktın onu bir kontrol et
ayrıca max232 ye smd kon. bağlaşmışsın çizimde ve bunlarda kutupsuzdur,
max232'nin 2 nolu bacağına giden kondansatörün (-) ucuna gidiyorum.
nasıl oluyor anlamadım :)

vitruvius

Hocam doğrudur bu benim ilk çalışmam =) 7805'in 3 işlevi var. Biri 16F877'nin 1, 11 ve 32. bacaklarına besleme vermek; diğeri lcd beslemesi, diğeri de max232 için. Ben 7805'in çıkışından pic ile ilgili bağlantıları yaptım. Lcd ve max232 için 7805'in çıkışından bir hat (pic'in pinleri arasına giden hattan) alıp delik deldim. Üstten 2 tane zil teli ile bir lcd'nin beslemesine bir de max232'ye lehimledim. Demek istediğim oydu =) Lm35'i doğru taktım ve max 232 için kutuplu kondansatör kullanıyorum. Pcb çizerken kondansatörlerin bacaklarının arası uzun olsun diye kılıflarını değiştirmiştim  :)

subram

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

satilla

Alıntı yapılan: subram - 29 Mayıs 2011, 20:30:46
devredeki J3 ne işe yarıyor?

adaptör :D

bu arada arkdaş yanlış bastıgı için çalışmıyormuş
konuyuda böylece kapatmış olduk

vitruvius

Evet, ayna çıktı aldığım için entegrelerin bacakları pcb'deki gibi denk gelmiyor. Teşekkür ederim.