çin malı smps

Başlatan zamzam23, 02 Haziran 2011, 15:06:55

zamzam23

arkadaşlar çin malı smps var elimde. osiloskobum olmadıgı ıcın bakamadım acaba bundan aldıgım 24V u kapasitörlerden gecirerek mı kullanmalıyım yoksa direkt kullansam olurmu? devremi pcb ye atarmaya calısıyorum pcb de yer sıkıntısı var.

t2

24V u kapasitörlerden geçirmek nedir? kastettiğiniz, paralel kapasitör bağlamaksa, bunun zararı olmaz.  faydası var mıdır?

Muhtemelen yoktur. Zaten içinde yeteri kadar paralel kapasite vardır.

zamzam23

evet paralel baglamak.
bende içerisindekı kapasitörlere guvenerek baglamıyorum ama sıkıntı var cozemedım. neyse ugrasıyım bıraz daha. saolun.

berke_42

kullanacagın devre hakkında  bilgi vermemişsin, uyguladıgın devrenin özelliklerine göre kondansatör eklemen  yada mevcut kondansatörü kapasitesi yüksek modelle degiştirmen saglıklı olacaktır.
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

zamzam23

devrem motor sürme devresi. 100W lık motor sürüyorum smsyi max yükte kullanıyorum yani. 4-5A cekıyorum. içerisinde 3300uf 2 tane kapasitör var.

berke_42

max yükte çalışıyor ise; 3300uf luk kondansatörler ,kapasitesi yüksek degerli(4700uf ve üzeri) kondansatör ile degiştirilebilir

Meric Işıkçı

smps'leri paralel bağlamanız doğru olmaz. bazı tipler paralel bağlanabilir http://www.ledpower.com.tr/tr/standart-guc-kaynaklari   Parallel Bağlanabilen Seri, ( 500 dan Büyük Güçler )  bakınız

berke_42

Alıntı yapılan: Meric Işıkçı - 16 Haziran 2011, 17:19:11
smps'leri paralel bağlamanız doğru olmaz. bazı tipler paralel bağlanabilir http://www.ledpower.com.tr/tr/standart-guc-kaynaklari   Parallel Bağlanabilen Seri, ( 500 dan Büyük Güçler )  bakınız

Yukarıdaki cümlelerde  spms i paralel baglayacagım diye birşey göremedim ,arkadaş kondansatör sormuş; ayrıca güçleri aynı olan spms ler schottky diyotlar üzerinden  paralel baglanabilirler.

timpati

SMPS çıkışına sıradan kondansatör bağlamanızı pek tavsiye etmem; seri gerilim regülatörü deseniz tamam ama konu SMPS olunca kullanılan yüksek değerli kondansatörün çalışabildiği frekans da önemli, ESR değeri de (olabildiğince küçük olmalı). ayrıca smps tasarlanırken frekans, bobin (veya trafo), ferrit çekirdek malzemesinin AL değeri ve bütün bunların sonunda da C değeri hesapla bulunur. hani yükle kaynak arası mesafe uzun deseniz veya parazit azaltıcı olarak kullanmak isteseniz tamam da gerisi boşa...
why mr. anderson, why ?