Grafik LCD de Menü oluşturma ve Ekranda butonlar yapma

Başlatan Mucit23, 03 Haziran 2011, 07:10:21

M_B

Pekı hocam programı calıstırdıktan sonra Eepromun (24Cxx) icerigine bir bakın yukledıgınız veriler gozukuyormu.
Eger gozuluyorsa ve calısmıyorsa program da sorun var. hocam Proton bilmediğim icin bir yorum yapamıyorum.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Mucit23

Anladım hocam dediğinizebakayım. Birde devreyi fiziksel olarak deniyeyim.

Maxim

bin dosyası yükleme işinde birkaç trik var diye hatırlıyorum

burada açıklama yapmış muhittin kaplan
https://www.picproje.org/index.php/topic,14339.msg219509.html#msg219509

Mucit23

Eminimbende eproma bişeyler yükleyemediğim için görüntü alamıyorum. eeprom okunuyor ama içerisi boş bu yüzden ekranda bişeyler çıkmıyor.
Hala eprroma istediğim dosyayı yükleyemedim. İsiste epromun içine nasıl bakarım

muhittin_kaplan

isiste eepromun içerisine bakmak için debug modda çalıştırmanız yeterli. eğer debug modda çalıştırıdığınız halde (adım adım yada komut komut çalıştırma) göremiyorsanız
menüden Debug a Eeprom Data dan görebilirsiniz.

Mucit23

Hocam devreyi gerçekte denemek istiyorum fakat epproma gerçektede bir türlü bin dosyasını yükleyemedim. Bi hata alıyorum. Bununla ilgili bir konu açtım. Belki bilgisi olan biri vardır

Mucit23

Merhaba arkadaşlar. Yine ilginç bir sorunum var. Bugün glcd ile  bazı yaptığım uygulamaları deney setinde denemek istedim. Yaptığım uygulamalar isiste sorunsuz bir şekilde çalışıyor ama  gerçekte deneyince glcd saçmalıyor. Birçok deneme yaptım ve şu gözlenim lerim  oldu. Grafik lcd de resim basarken veya protonun kendi font dosyasıyla yazı yazarken hiçbir sorun olmuyor. Görüntü çok iyi. Pic güzel çalışıyor. Ama mesela kendi oluşturduğum font dosyalarıyla yazı yazarken yazılar yarım yamalak çıkıyor. Veya bazı geometrik şekileri (circle,box komutları ile) ekrana basarken sonra line veya plot komutu düzgün çalışmıyor. Yani line komutuyla ekrana çizgi veya eğri çizerken görüntü tam çıkmıyor. Bazı yerler eksik çıkıyor. Aynı şekilde plot komutuda öyle. Programda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ben lcdden şüpheleniyorum. Acaba lcdmi bozuldu. Bu arada lcd winstarin(wg12864b)

smyomekatronik

Mucit eprom ile resim göstermeyi başarabildinmi. Elimde tüm malzemeler olmasına rağmen kısmet olupta birtürlü deneyemedim.

EMG81

Menü vs için yazılım yazmaya hiç uğraşma. MikroElektronika nın Visual GLCD programını kur. Program içerisinde herşeyi yapabildiğin gibi istersen dokunmatik butonlarla bile çalışabiliyorsun. Ayrıca sen sadece menüleri dizayn ediyorsun o sana C,Basic,Pascal şeklinde kod a dönüştürüyor.

Benim asıl mera ettiğim 128x64 pixel li bi Grafik LCD yi dikey olarak kullanabilirmiyim ?
Programala dili olarak C kullnıyorum. Elinizde LCD ekranını Sağa yada sola 90 derece Rotate yapabilen bir C kütüphanesi varmı ?

LukeSkywalker

Dostum imajları yatay basarsın LCD'ye.
Kendi fontlarını oluşturup onları da yatay hale getirirsin olay biter..

EMG81

:D

Evet zaten şuan böyle yapıyorumda hiç uğraştırmayan rotate özellikli bi library varmı diye merak ettim. Mesela Cihaz üzerinde Acc. olduğunu düşün ve Cihazın yere olan durumuna göre ekranı sürekli Rotate edebildiğini hayal et. Bu iyi bir özellik olurdu.

LukeSkywalker

Mucit23

Mikroelektronikanin programına bi inceliyeyim. Bana çok fikir verir.  Peki sizce lcdmi bozuk yoksa başka bir sorunmu var. Gerçi yarın ıkitanedaha almayıdüşünüyorum ama merak ediyorum. Daha önce hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım.

oooben

mucit23 hocam merhabalar  ben pbp biliyorum oldukçada kullanılırım. fakat winstar wg320*240 glcd elimde var ve (protonla da ilgileniyorum ama çok iyi sayılmam) protonla ancak 128*64 çalıştırılabilir . ben protonla 320*240 a print komutuyla yazı yazdırdım ama tanımlama da 240*128 tanımladım. ekranda yazı çıktı tamam ama biraz garip yani sanki aralarında boşluk var gibi " m e n u " gibi oldu.:)
ben şimdi de resim basmak istiyorum proteusta 128*64 e resim yüklemeyi başardım. ama çipsetleri farklı proteusta
320*240 ı test ederken onun yerine 240*128 le denedim ama laışmadı.
2 şey yapamadım
      1 ekrana basılacak resmi inc. yaparken 320*240 a ayarlayamıyorum bunun için saçma şeyler çıkıyor.
      2 gerçek devrede deneyemedim
swordfish e de baktım ama çok karışık geldi örnek bi uygulama bulamadım " c " bilmiyorum ne tavsiye edersiniz.
fastlcd ve bir program daha var sonu 1.2 diye bitiyo unuttum ismini onları kullandım .

iyi geceler...

~ENES~

mucit23 hocam... glcd ye 16 puntodan buyuk karaktr bastığın oldumu ? valla kafayı yiyecem bu gidişle bir türlü 16 dan buyuk font basamadım ekrana ekran saçmalıyor .. ne yapmam neleri incelemem gerekiyor sizce ?