s7-300 plc hata bulma

Başlatan fractal, 07 Haziran 2011, 14:45:49

fractal

arkadaşlar s7 300 plc var.mpi kablo ile bağlanıp programı upload ettim.plc nin bağlı olduğu cihaz sürekli reset butonuna basılı olduğu sürece çalışıyor.programı çekince lad değilde stl olduğunu gördüm.şimdi ben bu butonu nasıl takip edeceğim.tüm program stl yazılmış gibi.bunu lad dönüştürme imkanı yokmu?
yada stl kodla nasıl arıza takibi yapılır?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

cetinkaya

stl dükümani isini görür.http://ul.to/cmpbqn2d
Birde programi görünüm olarak degistiremiyormusun ? Yani stl den ladder e degistiremiyormusun ?

gcakici

Eğer STL kodlamasından anlamıyorsanız Simatic s7-300 IDE'sinde STL ve ladder 'ı ayrı ayrı görebilirsiniz,şuan bilgisayarımda yüklü değil fakat upload veya download edilmiş kodları STL ve ladder olarak ayrı ayrı gözlemleyebilirsiniz.

fractal

bu programı yazan adam nasıl stl ile yazmışki nasıl deneme yapmış.yoksa lad cevirip mi yüklemiş.s7 300 de daha yeniyim.

cetinkaya

normalde ikisi arasinda sekme yapilmasi gerekiyor hem stl hem ladder ile yazilabiliniyor.Ladder ile yazilan programi stl olarak görmek ve tam tersi mümkün.

fractal

adamlar lader olarak yazıyorlarmış ama stl olarak yüklüyorlar.böyle olunca upload yapıncada lader olarak göremiyorsun.birşey yapamıyorsun. bu bilgiye ulaştım ben son olarak

influx

Programdaki herhangi bir fonksiyonu (FC) açtığınızda ,
ctrl+1    =     LAD
ctlr+2    =     STL
ctrl+3    =     FBD
olarak değiştirebilirsiniz.

fractal

ne yaparsan yap hep kod olarak kalıyor laddera dönüşmüyor...

gcakici

Araştırdım. Her STL ladder a dönüştürülemiyormuş. Siz kodların STL olduğuna emin misiniz PLC için bireden fazla kodlama dili var bilirsiniz. STL dışındakiler de her zaman ladder a dönüşmüyormuş.SHift + F5 den bahsediliyor bir deneyin, uzun zaman oldu step7 kullanmayalı.

influx

Evet her stl kod ladder a dönüşmez ama ladder stl dönüşür, mesale programı genelde ladder da yazarlar ve sonrasında stl e dönüştürüp küçük bi stl kod ekler yada çıkartır ve bidaha bu kod ladder a döndürülemez örnek verecek olursak;
  network1   
      L     MD   100
      TRUNC
      T     MD    10
      NOP   0
network2
      L     MD   100
      TRUNC
      T     MD    10
yada;
network3
      L     md100
      L     6.000000e+001
      *R   
      L     md200
      /R   
      T     md300
network4
      A(   
      L     md100
      L     6.000000e+001
      *R   
      T     MD    10
      AN    OV
      SAVE 
      CLR   
      A     BR
      )     
      JNB   _00f
      L     MD    10
      L     md200
      /R   
      T     md300
_00f: NOP   0

network1 ve network2 de kodlar aynı işi yapar, sadece birinde nop0 diye bir komut var, bunları programda yazıp ladder a dönüştür
dediğinizde üstteki dönecek fakat alttaki dönmeyecektir. network3 ve network4 te aynı şeyi yapar ama network3 ü stl e dönüştüremezsin.
Muhtemelen sizin çektiğiniz programı yazan adamda bu tarz bişeyler yapmıştır. Başkasının yazdığı programla uğraşacağınıza sıfırdan yazı daha kolay bence.

influx

Alıntı yapılan: fractal - 07 Haziran 2011, 14:45:49
arkadaşlar s7 300 plc var.mpi kablo ile bağlanıp programı upload ettim.plc nin bağlı olduğu cihaz sürekli reset butonuna basılı olduğu sürece çalışıyor.programı çekince lad değilde stl olduğunu gördüm.şimdi ben bu butonu nasıl takip edeceğim.tüm program stl yazılmış gibi.bunu lad dönüştürme imkanı yokmu?
yada stl kodla nasıl arıza takibi yapılır?

Reset butonuna basılıyken çalışıyorsa, sayın yazılımcımız eksik iş yapmış demektir. Makinede bir arıza var ve sen reset butonuna devamlı basarak arızanın makinayı durdurmasını engelliyorsun ve makine çalışmaya devam ediyor. Saygıdeğer alman yazılımcıların yaptığı bir durumdur bu, arıza takibi yap.