İnverter çıkışında kare dalgayı nasıl sinüse çevir

Başlatan osmankul, 25 Mayıs 2004, 13:44:13

cozturk

Arkadaş sen konuyu anlamamışsın. burada 1Vpp sinyal elde etmiyoruz. Ya da kristalli osc yapıp 9. harmoniğinden RF verici yapmıyoruz. :D

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "alayli"
salim hocam;

Bordda bir kaç değişik başlık altında okuduğum mesajlarınızdan kendimce çıkardığım sonuç; acil olarak sinepwm çalışan, mikrokontrolörlü, yüksek verimli bir inverter devresine ihtiyacınız var.
Sağlıcakla kalın...
merhaba.
alaylı arkadaş teşekkürler. Bu başlık altındaki yazılara bakmamışım mesajını yeni gördüm.
Benim ups yapmak ve bundan kazanç sağlamak konusunda bir arayışım yok. Yapmış olmak veya özel bir kullanım için bir çözüm üretmek üzerine tecrübe olması açısından uğraşıyoruz. mesela bugün 100 watt 220 volt televizyon çalıştırmak için bir cihaz istediler. arabada kullanmak için. Ben bayi olarak 34 dolara alıyorun zaten 500 VA bir ups yi. Aküsünü çıkarıp arabada kullanacağız.
Ama piyasada UPS olarak değil de asansör sistemini elektrik kesintisi durumunda kat hizasına getirmek için 3 faz ups benzeri sisteme. Otamatik Garaj kapıları için elektrik kesilmesi durumunda 3 faz motor çalıştıracak ups ye, yine kombi veya özellikle katı yakıt kalerifer tesisatlarında elektrik kesilmesi durumunda 220 volt 1 faz motor çalıştıracak ups sistemlerine ihtiyaç var.Bunlar başlı başına bir iş kolu aslında. benim ise işim motor hız kontrol cihazları olduğundan bu tip talepler sürekli geliyor. ama ben yaptığım işleri bu yöne döndürmek istemiyorum. o nedenle bu konuda uğraşmak isteyenlerle iş birliği şeklinde olaya katılmak istiyorum.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Aguven

arkadaşlar hip4081 deneyin başarılı olacaksınız...

otm

Merhaba
inverter çıkışlarındaki kare dalgayı tam olarak sinüs sinyale çevirmek basit yöntemlerle imkansız..karmaşık yöntemlerle mümkün ama o yöntemleri kulanmaktansa sinüs üreten bir inverter yapmak daha mantıklı.Ama yinede kare dalgayı sinüse benzetmek mümkün.Bunun için hat filtreleri denilen parçaları kullanmak gerekir..yada kendinizde yapabilirsiniz.Bilgisayarların PSU kısmındaki 220 v girişinde bulunan filtreyi ters olarak inverterin çıkışına koyabilirsiniz.Ben denedim eğer yüksek akım çekmeyecekseniz kare dalgayı kabul edilebilir ölçüde düzeltiyor..Ama akım artında sinyal bozuluyor.

gofe

Slm
Konu baya eski lakin benim için şu an gündemde. Merak ettiğim bir konu var.

Alıntı yapılan: "ete"Bu devre ile pek çok şeyi çalıştırabiliyorum. AC motor hiç denemedim.
Adresi : http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP4/files/ETE-Files/

Herkese kolay gelsin
ETE

Üstad, ac motorda deneme yapıp sonucu yazman mümkün olabilirmi?Yada bu devreyi yada muadilni ac motorda deneyen oldumu?
Teşekkürler.